07.12.2016

Jak mądrze przyjąć ofertę pracy?

Nawet jeśli właśnie zaproponowano nam stanowisko marzeń, nie zgadzajmy się od razu. To jedna z tych chwil, kiedy trzeba zachować zimną krew.

To trudne, wiadomo. Szczególnie jeÅ›li spÄ™dziliÅ›my tygodnie na wyszukiwaniu ofert pracy, wysyÅ‚aniu CV i chodzeniu na kolejne rozmowy rekrutacyjne. I udaje siÄ™. ChcÄ… wÅ‚aÅ›nie nas. I choć mamy ochotÄ™ krzyknąć „tak!”, wstrzymujemy siÄ™. Dlaczego? Bo to ten jedyny moment, kiedy potencjalny pracodawca odkrywa karty i jest, w pewnym sensie, bezbronny. Chce, by kandydat zrobiÅ‚ to samo. Tyle że to oznacza utratÄ™ caÅ‚ej negocjacyjnej mocy. Lepiej zaakceptować ofertÄ™ pracy w kilku krokach.

Podziękuj

Niezależnie od tego, czy rozmawiamy osobiÅ›cie, przez telefon czy za poÅ›rednictwem maili, dziÄ™kujemy osobie, która zÅ‚ożyÅ‚a nam ofertÄ™ pracy. Nie ma znaczenia, czy zamierzamy przyjąć jÄ… w zaproponowanej formie, czy szykujemy grunt do negocjacji. To absolutnie pierwszy krok. W ten sposób nadajemy rozmowie dobry ton. Poza tym zapewnienie o tym, jak bardzo jesteÅ›my podekscytowani, trochÄ™ uspokoi pracodawcÄ™.

Potwierdź na piśmie

NastÄ™pny krok to oferta na piÅ›mie. Oficjalne pismo powinno zawierać: nazwÄ™ stanowiska, datÄ™ rozpoczÄ™cia pracy, wysokość pensji i opis pakietu benefitów. W ten sposób zaÅ‚atwiamy dwie ważne sprawy. Po pierwsze oferta staje siÄ™ oficjalna. Po drugie upewniamy siÄ™, czy dobrze zrozumieliÅ›my, co nam zaproponowano.

Pytamy, ile mamy czasu na odpowiedź. JeÅ›li pracodawca powie, że potrzebuje jej natychmiast, to zÅ‚y znak. Odpowiedzialny szef da nam czas na spokojne podjÄ™cie decyzji – zazwyczaj dzieÅ„ lub dwa.

JeÅ›li zaÅ› chcemy negocjować, powinniÅ›my umówić siÄ™ na rozmowÄ™. Możemy powiedzieć np.: „RozważyÅ‚em ofertÄ™ pracy i widzÄ™ w niej szansÄ™ na rozwój. ChciaÅ‚bym dokÅ‚adniej omówić szczegóÅ‚y”.

- ZmieniajÄ…ce siÄ™ trendy oraz coraz silniejsza pozycja pracowników na rynku pracy, szczególnie tych wyspecjalizowanych, to okolicznoÅ›ci sprzyjajÄ…ce do podjÄ™cia negocjacji z pracodawcami – zauważa Joanna Å»ukowska z miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.  

Powiedz „tak” we wÅ‚aÅ›ciwy sposób

Po zakoÅ„czonych negocjacjach warto podsumować to, co udaÅ‚o siÄ™ ustalić. Tak, by mieć pewność co do efektu negocjacji – na przykÅ‚ad: „Rozumiem, że bÄ™dÄ™ miaÅ‚ X dni urlopu, Y premii pÅ‚atnej każdego miesiÄ…ca, a firma wykupi mi prywatne ubezpieczenie zdrowotne”. Idealnie byÅ‚oby i to dostać na piÅ›mie.

Jeśli negocjacje były długie i stresujące, warto do nich nawiązać. Wyrażenie uznania za poświęcony nam czas i wysiłek zrobi dobre wrażenie. Na koniec, pytamy o to, co dalej. Co powinniśmy przygotować? Pokażemy tym samym nasze zaangażowanie, a pracodawca utwierdzi się w przekonaniu, że dobrze wybrał.

 

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie