Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat! W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną? Jak każdy z nas, we własnym domu, może stać się przyjacielem natury?
W 2015 roku zebrano w Polsce w sumie 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 5,2% w stosunku do roku 2014. Na jednego mieszkaÅ„ca naszego kraju przypadaÅ‚o ich Å›rednio 283 kg.[1] Zebrane odpady trafiajÄ… na wysypiska Å›mieci, niestety jednak, nie zawsze te legalne. Wciąż bowiem istnieje spory problem nielegalnych wysypisk, których w roku 2015 zlikwidowano aż 14 322.[2]
Andrzej Kruszewicz, polski ornitolog i podróżnik, dyrektor warszawskiego ZOO, zaÅ‚ożyciel StoÅ‚ecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz ekspert wspierajÄ…cy akcjÄ™ „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – Nielegalne wypiska Å›mieci sÄ… bardzo niebezpieczne dla Å›rodowiska. Nie posiadajÄ… odpowiednich zabezpieczeÅ„, przez co szkodliwe substancje trafiajÄ… do gleby, a nawet wód gruntowych. W przypadku wysypisk legalnych, podlegajÄ…cych kontroli przez różnego rodzaju instytucje, takie jak Sanepid, Å›mieci od podÅ‚oża oddziela np. warstwa wytrzymaÅ‚ej folii zabezpieczajÄ…cej i żużlu, dziÄ™ki czemu nie ma niebezpieczeÅ„stwa przedostania siÄ™ groźnych substancji w gÅ‚Ä…b ziemi. W dodatku na „dzikie” wysypiska trafiajÄ… gÅ‚ównie Å›mieci nieposegregowane, a wiÄ™c także te wyjÄ…tkowo niebezpieczne dla Å›rodowiska, np. baterie, leki czy opakowania po Å›rodkach chemicznych. PamiÄ™tajmy też, że niekontrolowane wysypiska np. w lasach to także Å›miertelne zagrożenie dla chÄ™tnie pojawiajÄ…cych siÄ™ w takich miejscach ptaków i innych zwierzÄ…t.
Jak prawidłowo segregować odpady?
W Polsce, w 2015 roku do recyklingu trafiÅ‚o 26,4% wszystkich odpadów komunalnych (2 867 tys. ton).[3] Å»eby Å›mieci mogÅ‚y zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania, należy je odpowiednio segregować już w naszych domach. W ten sposób odzyskamy surowce potrzebne do wytworzenia nowych produktów, jednoczeÅ›nie przyczyniajÄ…c siÄ™ do ochrony Å›rodowiska naturalnego, a także do zmniejszenia niepotrzebnego zużycia wody i energii. Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczÄ™dność energii potrzebnej do Å›wiecenia 100 W żarówki przez 4 godziny. Zużyte Å›wietlówki można prawie w caÅ‚oÅ›ci (80-90%) wykorzystać powtórnie do wyprodukowania nowych Å›wietlówek, a z 700 aluminiowych puszek może powstać nowy rower. [4] Jak wiÄ™c widać, zasady segregowania Å›mieci po prostu opÅ‚aca siÄ™ znać.
Aby prawidÅ‚owo segregować odpady, zwracajmy uwagÄ™ na opisy i kolory pojemników. PrzykÅ‚adowo do niebieskich wrzucamy papier, do zielonych szkÅ‚o kolorowe, a do biaÅ‚ych szkÅ‚o bezbarwne. PamiÄ™tajmy jednak, że do pojemników na szkÅ‚o trafia tylko tzw. szkÅ‚o opakowaniowe i nie wolno do nich wrzucać np. żarówek, luster czy porcelany. Z kolei żóÅ‚te pojemniki sÅ‚użą do przechowywania odpadów z plastiku, a czerwone przeznaczone sÄ… dla aluminium. Koniecznie zgniatajmy puszki i plastikowe butelki, aby zajmowaÅ‚y jak najmniej miejsca. Do pojemników na plastik wrzucajmy też opakowania z surowców, których nie da siÄ™ rozdzielić, np. karton po soku. Te, które rozdzielić można, jak np. opakowanie po jogurcie, rozdzielamy: osobno wieczko, które trafi do pojemnika na metal i plastikowy kubeczek do pojemnika na odpady z plastiku. PamiÄ™tajmy też, by nie myć odpadów, które majÄ… trafić do poszczególnych pojemników. To tylko niepotrzebna strata wody! PozostaÅ‚e odpady, niepodlegajÄ…ce segregacji wrzucamy do czarnych pojemników na odpady mieszane.
Uwaga! Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Åšrodowiska, które wchodzi w życie od dnia 1 lipca 2017, zarówno odpady plastikowe, jak i metalowe oraz wielowarstwowe trafiać bÄ™dÄ… do pojemników koloru żóÅ‚tego. Od tego dnia pojawiać siÄ™ też zacznÄ… pojemniki brÄ…zowe, do których trafiać powinny odpady ulegajÄ…ce biodegradacji, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem bioodpadów. [5]
Nie wszystkie śmieci na śmietnik
Jednak nie wszystkie Å›mieci możemy wrzucić po prostu do kolorowych kontenerów lub kosza na odpady mieszane. Niektóre przedmioty czy urzÄ…dzenia zostaÅ‚y wyprodukowane z udziaÅ‚em zwiÄ…zków chemicznych lub substancji, które sÄ… wyjÄ…tkowo szkodliwe dla Å›rodowiska. Do tej grupy należą np. sprzÄ™ty elektroniczne i elektryczne czy żarówki i Å›wietlówki, które zawierajÄ… rtęć. Powinny one trafić do specjalnych punktów zbiórki selektywnej. W takie miejsce zawozimy też odpady o wiÄ™kszych gabarytach, jak np. meble. Poza tym, wiele sklepów oferuje odbiór starego, zużytego sprzÄ™tu elektronicznego w przypadku zakupu nowego. Z kolei baterie i akumulatory mogÄ… być wrzucane wyÅ‚Ä…cznie do specjalnych pojemników, które znajdujÄ… siÄ™ w wielu sklepach, czy nawet szkoÅ‚ach i firmach. Przeterminowane leki to także wyjÄ…tkowo niebezpieczne substancje, które powinny zostać natomiast wrzucone do specjalnego pojemnika w aptece. W aptekach można też oddawać stare termometry rtÄ™ciowe.
Recykling w domu
Ogromna wiÄ™kszość Å›mieci wyprodukowanych w 2015 roku w Polsce, bo aż prawie 82% (8 889 tys. ton) pochodziÅ‚a z gospodarstw domowych.[6] Dlatego warto pamiÄ™tać, że każdy nasz wybór, każda decyzja zakupowa ma wpÅ‚yw na to, jak szybko i w jakiej iloÅ›ci produkujemy Å›mieci, z którymi nastÄ™pnie bÄ™dziemy musieli siÄ™ uporać. Warto wiÄ™c na co dzieÅ„ stosować kilka prostych zasad, które sprawiÄ…, że liczba odpadów znacznie zmaleje, a te które powstanÄ… Å‚atwiej bÄ™dzie unieszkodliwić lub odzyskać.
IdÄ…c na zakupy zabierzmy ze sobÄ… torbÄ™ wielorazowego użytku, zamiast korzystać z reklamówek, które rozkÅ‚adać siÄ™ mogÄ… nawet kilkaset lat. W sklepie zastanówmy siÄ™, czy aby na pewno potrzebny jest nam dany produkt. Najlepiej na zakupy przyjść z listÄ…. DziÄ™ki temu nie bÄ™dziemy marnować zakupionego w nadmiarze jedzenia. Warto też kupować opakowania zbiorcze, dziÄ™ki czemu zmniejszamy liczbÄ™ zużytych pudeÅ‚ek czy butelek. Korzystajmy, jeÅ›li to tylko możliwe z artykuÅ‚ów wielokrotnego użytku, np. drugie Å›niadanie pakujmy do plastikowego pojemnika zamiast każdego dnia zużywać kolejne metry papieru czy folii. Przedmiotom, które na pierwszy rzut oka wydajÄ… siÄ™ niepotrzebne można dać czÄ™sto drugie życie. Plastikowa butelka przyda siÄ™ do podlewania kwiatów, a plastikowe pudeÅ‚ka do przechowywania drobiazgów. Z kolei pomalowany farbami do szkÅ‚a sÅ‚oik czy szklana butelka mogÄ… stać siÄ™ niepowtarzalnym wazonem. Warto w szukanie pomysÅ‚ów na wykorzystanie materiaÅ‚ów wtórnych zaangażować caÅ‚Ä… rodzinÄ™, a zwÅ‚aszcza dzieci, które majÄ… niemal nieograniczonÄ… wyobraźniÄ™. Nie wyrzucajmy też ubraÅ„, których nie bÄ™dziemy nosić, a wciąż sÄ… w dobrym stanie. W wielu miejscach możemy spotkać specjalne pojemniki na używanÄ… odzież. W ten sposób pomagamy zarówno Å›rodowisku, jak i innym, bardziej potrzebujÄ…cym ludziom. Także książki mogÄ… zyskać drugie życie w bibliotekach, a zabawki w domach dziecka.
Jak dodaje Andrzej Kruszewicz– JeÅ›li chcemy, aby na naszej planecie żyÅ‚o siÄ™ dobrze zarówno ludziom, jak też zwierzÄ™tom i roÅ›linom, to warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ilość odpadów oraz zwiÄ™kszyć ich ponowne wykorzystanie. ZachÄ™cam do spojrzenia na siebie i swoje nawyki, zwÅ‚aszcza te codzienne, wydawaÅ‚oby siÄ™ drobne, które jednak majÄ… duże znaczenie w skali globalnej. ZachÄ™cam też do korzystania z materiaÅ‚ów akcji edukacyjnych, takich jak np. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, ksztaÅ‚tujÄ…cych proekologicznÄ… Å›wiadomość dzieci, które przecież już wkrótce zacznÄ… odpowiadać za losy naszej planety.
[1] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”
[2] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”
[3] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”
[4] ŹródÅ‚o: www.przyjacielenatury.pl, MateriaÅ‚y edukacyjne dla nauczycieli przedszkoli.
[5] ŹródÅ‚o: www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/19/1
[6] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”