Już 25 stycznia rozpoczynają się dla uczniów ferie zimowe – czas zasłużonego odpoczynku od nauki. Dla wielu dzieci oznacza on także pierwszy, dłuższy pobyt poza domem, dlatego warto zadbać o zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. O czym rodzice powinni więc pamiętać przygotowując swoją pociechę do wyjazdu?
Rozmowa to podstawa
Przygotowania do dÅ‚uższego pobytu dziecka poza domem należy rozpocząć od wytÅ‚umaczenia mu, że w trakcie zimowiska bÄ™dzie musiaÅ‚ wykazać siÄ™ dużą odpowiedzialnoÅ›ciÄ… i uwagÄ…. Zarówno podczas przebywania na stoku narciarskim czy lodowisku, ale także podczas wspólnej zabawy z rówieÅ›nikami. Warto uÅ›wiadomić mu, że na obozie bÄ™dzie siÄ™ znajdować pod opiekÄ… organizatorów i wychowawców, do których może zwrócić siÄ™ z każdym problemem. Dodatkowo, dla zwiÄ™kszenia jego komfortu, rodzic może przygotować specjalny notes czy notkÄ™ w telefonie z numerami kontaktowymi opiekunów obozu, adresem miejsca wypoczynku oraz potrzebnymi numerami ratunkowymi.
Niezbędnik obozowy
Spakowanie walizki na wyjazd może wydawać siÄ™ bÅ‚ahym zadaniem, jednak warto podejść do niego z odpowiednim przygotowaniem. Najlepiej, rozpoczynajÄ…c od sporzÄ…dzenia tzw. niezbÄ™dnika obozowego – wykazu rzeczy, które każde dziecko musi mieć ze sobÄ… w trakcie zorganizowanych ferii. Na liÅ›cie poza nieprzemakalnymi butami, ciepÅ‚ymi spodniami czy dodatkowÄ… parÄ… rÄ™kawiczek powinna znaleźć siÄ™ specjalnie przygotowana apteczka. Do dzieciÄ™cego przybornika możemy wÅ‚ożyć krem ochronny z filtrem UV czy plastry opatrunkowe. W przydatku, gdy dziecko przyjmuje regularnie lekarstwa należy koniecznie przekazać je wraz ze szczegóÅ‚owÄ… instrukcjÄ… o ich dawkowaniu opiekunowi obozu.
Sprawdzony organizator
Do podstawowych i obowiÄ…zkowych punktów organizacji wyjazdu należy także sprawdzenie przez rodzica miejsca pobytu dziecka. Wszystkie wymogi, jakie musi speÅ‚niać zimowisko można znaleźć w RozporzÄ…dzeniu Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. z 1997 z późn. zm. w 2015) na temat zasad organizowanie i nadzorowania wypoczynku dzieci. Warto miÄ™dzy innymi zwrócić uwagÄ™, czy opiekunowie i instruktorzy sÄ… odpowiednio przeszkoleni (można poprosić o okazanie zaÅ›wiadczenia odbycia kursu), a także ilu uczestników przypada na jednego wychowawcÄ™. W przypadku dzieci do 10-tego roku życia jeden dorosÅ‚y nie może mieć pod swojÄ… opiekÄ… wiÄ™cej niż piÄ™tnaÅ›cie osób.
Przed samym wyjazdem nie należy również zapomnieć o kontroli autokaru dowożącego uczestników na miejsce pobytu. Firma przewozowa powinna posiadać odpowiednie zezwolenie oraz potwierdzenie przeprowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdu. Dodatkowo, rodzic może poÅ›wiÄ™cić kilka minut na rozmowÄ™ z kierowcÄ…, aby sprawdzić, czy jest on odpowiednio wypoczÄ™ty. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci istnieje możliwość skorzystania z pomocy policji, która zobowiÄ…zana jest potwierdzić bezpieczeÅ„stwo pojazdu oraz sprawdzić trzeźwość prowadzÄ…cego.
Dodatkowe ubezpieczenie
PrzygotowujÄ…c dziecko na obóz warto także pamiÄ™tać, że podstawowe ubezpieczenie szkolne, które posiada każdy uczeÅ„ nie zapewnia wystarczajÄ…cej ochrony w czasie wyjazdu. Suma takiego ubezpieczenia jest stosunkowo niska i waha siÄ™ w granicach 10-15 tys. zÅ‚otych, a przy tych wartoÅ›ciach, np. jeÅ›li dziecko dozna 1% uszczerbku na zdrowiu (np. zÅ‚amana rÄ™ka) to odszkodowanie wyniesie tylko ok. 100 zÅ‚. Taka kwota nie pokryje caÅ‚oÅ›ci leczenia czy rehabilitacji np. w przypadku nieszczęśliwego wypadku na stoku. Warto wiÄ™c na okres wyjazdu zakupić dodatkowÄ… polisÄ™ NNW na wyższÄ… sumÄ™ ubezpieczenia (minimum 50 tys. zÅ‚otych) na przykÅ‚ad w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group. WybierajÄ…c takie ubezpieczenie w Compensie, rodzice mogÄ… dostosować zakres Å›wiadczenia (uwzglÄ™dniajÄ…cy miejsce wyjazdu: za granicÄ… czy w Polsce, czas pobytu, sposób spÄ™dzania wolnego czasu itp.) oraz jego kwotÄ™ do wymagaÅ„ i niebezpieczeÅ„stw zwiÄ…zanych z pobytem malucha na feriach zimowych.
Wycieczki w trakcie zimowej przerwy od nauki szkolnej mogą być wyzwaniem. Jednak pamiętając o rozmowie, odpowiednio spakowanej walizce oraz ubezpieczeniu zapewni się dziecku bezpieczne i niezapomniane ferie zimowe, a sobie zaoszczędzi niepotrzebnego stresu.