Przetrwałeś pierwszy dzień w nowej firmie? Brawo! A teraz skup się na tym, jak stać się cenionym członkiem zespołu. Unikaj błędów nowicjusza, a pójdzie ci jak z płatka.
Każdy nowy pracownik, niezależnie od tego, na jakie stanowisko przychodzi, musi siÄ™ postarać. Wchodzi do zgranego, dobrze dziaÅ‚ajÄ…cego zespoÅ‚u. To on musi zaskarbić sobie sympatiÄ™ wspóÅ‚pracowników, nie na odwrót.
Dowiedz siÄ™, z kim pracujesz
Informacja to wÅ‚adza – mówiÄ… politycy i majÄ… racjÄ™. Kiedy jest siÄ™ dobrze przygotowanym, maÅ‚o co może zaskoczyć.
„Warto wiedzieć, z kim siÄ™ pracuje. Trzeba spróbować ustalić, jak dÅ‚ugo jego poszczególni czÅ‚onkowie sÄ… w firmie, jakie piastujÄ… stanowiska, gdzie pracowali wczeÅ›niej. SÅ‚owem, jak wyglÄ…da hierarchia. To pomaga odnaleźć siÄ™ w zespole.” – mówi Bartosz Struzik, ekspert miÄ™dzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.
Byle tylko subtelnie - te informacje można wyÅ‚uskać z ogólnej rozmowy, w żadnym wypadku nie wolno wypytywać. Dobrze wiedzieć, kogo Å‚Ä…czÄ… romantyczne relacje, by niechcÄ…cy nie wejść miÄ™dzy partnerów.
PrÄ™dzej czy później zacznie siÄ™ integrowanie także poza pracÄ…. Wspólne wyjÅ›cia to dobry sposób na to, by siÄ™ bliżej poznać. Ale jest haczyk. Im dÅ‚użej trwa impreza, tym roÅ›nie ryzyko przekroczenia granicy miÄ™dzy tym, co zawodowe a prywatne. Warto dbać o reputacjÄ™ osoby, która chÄ™tnie siÄ™ integruje, ale zawsze wie, kiedy skoÅ„czyć zabawÄ™. Szczególnie, kiedy w imprezie uczestniczy szef. Spoufalanie siÄ™ z przeÅ‚ożonym to zdecydowanie zÅ‚y pomysÅ‚.
Ważne też by od początku rozumieć, czego się oczekuje po tych znajomościach. W pracy nie chodzi o to, by wszystkich lubić. Liczą się efektywne, zawodowe relacje. Emocje i uczucia trzeba odłożyć na bok.
Każdy ma swoje ograniczenia
W pierwszych dniach nowej pracy twoim najwiÄ™kszym wrogiem możesz być ty sam. WiÄ™kszość nowicjuszy popeÅ‚nia kilka bÅ‚Ä™dów, które prowadzÄ… do niepowodzeÅ„ i frustracji.
Przede wszystkim: wygórowane oczekiwania. Chcemy za dużo i za szybko. Lepiej być realistÄ…, odnoÅ›nie tego, co jest siÄ™ w stanie osiÄ…gnąć w pierwszych miesiÄ…cach. Mierzyć siÅ‚y na zamiary. Trzeba też stanowczo reagować, gdy nierealnych wyników oczekuje przeÅ‚ożony.
Do zguby może doprowadzić też przeÅ›wiadczenie, że zna siÄ™ wszystkie odpowiedzi. Lepiej dobrze siÄ™ zastanowić, zanim wyda siÄ™ o czymÅ› kategoryczny sÄ…d i nie wyciÄ…gać pochopnych wniosków. PomyÅ›l wiÄ™c dwa razy, zanim skrytykujesz jakiÅ› program albo narzÄ™dzie – możesz rozmawiać z osoba, która je tworzyÅ‚a. Nikt przecież nie chce wyjść na aroganta lub mÄ…dralÄ™.
I w końcu: uwaga na przepracowywanie się.
„By zrobić dobre wrażenie, nowi pracownicy biorÄ… na siebie wiÄ™cej niż trzeba. To zÅ‚a taktyka. MÄ…drzej jest wziąć siÄ™ tylko za to, co umie siÄ™ zrobić dobrze. I zostawić sobie trochÄ™ wiÄ™cej czasu na wypadek, gdyby coÅ› poszÅ‚o nie po naszej myÅ›li.” – dodaje ekspert MonsterPolska.pl.
Dlatego warto upewnić się, że to, co się robi, robi się dobrze. I, że szef zdaje sobie z tego sprawę.
***
MonsterPolska.pl to miÄ™dzynarodowy serwis z ofertami pracy (część grupy Monster.com), oferujÄ…cy dostÄ™p do ponad 4,5 miliona ofert pracy w ponad 40 krajach. Jako pionier rekrutacji online MonsterPolska.pl efektywnie Å‚Ä…czy pracodawców z pracownikami, realizujÄ…c zarówno rekrutacje lokalne, jak i te o charakterze miÄ™dzynarodowym. Skuteczność rekrutacji gwarantujÄ… unikalne rozwiÄ…zania technologiczne i komunikacyjne, tworzone w odpowiedzi na zmieniajÄ…ce się̨ potrzeby rynku pracy. www.MonsterPolska.pl