Praktycznie wszyscy Polacy urodzeni po 1990 roku mieli styczność z nauką języka angielskiego. To właśnie te osoby spotkały się z obowiązkiem nauki, która z latami stawała się coraz bardziej wymagająca.
W tym samym czasie w Polsce zaczęło pojawiać się więcej kulturowych naleciałości ze świata zachodniego. Dzięki temu każdy – nawet w formie pasywnej osiągnął jakiś poziom posługiwania się językiem angielskim.
Czy wiesz, na jakim etapie się znajdujesz? A może nieustannie się dokształcasz, ale nie wiesz, jak bardzo jesteś już zaawansowany? Sprawdź swój poziom angielskiego online i dowiedz się, jakie udało ci się już osiągnąć postępy, żeby móc pochwalić się przyszłemu pracodawcy lub po prostu, dowiedzieć się, co możesz poprawić.
Klasyfikacja poziomów znajomości języka
Na świecie stosuje się wiele różnych poziomów klasyfikowania znajomości języka, ale tylko jeden z nich jest powszechnie respektowany w większości krajów. To trzy stopnie A, B i C, z których każdy dzieli się na poziomy. W skrócie można je opisać jako:
● podstawowy (A0, A1, A2),
● średnio zaawansowany (B1, B2),
● zaawansowany (C1, C2).
W uproszczeniu program nauczania w Polsce jest przystosowany w taki sposób, żeby szkoła podstawowa była przeznaczona na poziom A, a szkoła średnia na poziom B. Osoby osiągające poziom C, to lingwiści, którzy potrafią bezproblemowo korzystać z danego języka. Oczywiście to tylko teoria, która zakłada ukończenie każdego etapu nauczania z wysokimi stopniami. W praktyce jednak, kończąc szkołę, każdy osiąga inny poziom i trudno jest stwierdzić, na jakim etapie aktualnie się znajduje.
Właśnie dlatego warto zastanowić się nad przeprowadzeniem testu, który dokładnie zbada wszystkie umiejętności i sklasyfikuje je, według wyżej opisanej skali. Dzięki temu można mieć pewność co do aktualnego stanu zaawansowania w wybranym języku, co pozwoli na zastosowanie odpowiednio dostosowanego nauczania lub po prostu na wpisanie odpowiedniego poziomu do CV.
Jak przebiega test określający poziom znajomości języka?
Na początku warto zaznaczyć, że test robi się dla siebie, więc nie ma sensu oszukiwać. Wtedy otrzyma się jedynie nieprawdziwy wynik. Co więcej, w tym przypadku wynik nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji – jeżeli czegoś się nie zrozumie, lub popełni niezamierzony błąd, to zawsze można go powtórzyć. Test jest darmowy i powszechnie dostępny, a wynik pojawia się natychmiast, na podstawie komputerowej analizy wskazanych odpowiedzi.
Sprawdzian obejmuje kilkadziesiąt pytań składających się na wszystkie najistotniejsze aspekty posługiwania się językiem angielskim, ale wszystko zostało sformułowane w taki sposób, żeby móc możliwie najłatwiej zewaluować daną osobę. Całość trwa od 10 do 20 minut. Warto tutaj zaznaczyć, że podczas określania wyniku bierze się pod uwagę również czas. Nie należy się spieszyć, ale niepotrzebne zwlekanie w celu udzielenia idealnej odpowiedzi da jedynie informację, że dany materiał nie został biegle opanowany.
Po zakończeniu testu otrzymuje się wynik całościowy i sprawdza się, z czym ma się największe problemy. W ten sposób można odpowiednio podnieść poprzeczkę i celnie ukierunkować dalszy etap planowanej nauki.
Dlaczego warto zadbać o określenie poziomu swoich możliwości językowych?
Test umiejętności jest podstawowym działaniem przed wdrażaniem programu nauczania – bez względu na to, czy chodzi o korepetycje, czy dowolną inną formę nauczania. Dzięki temu można się skupić na konkretnych brakach i zastosować naukę na odpowiednio wysokim poziomie.
To także istotne, jeżeli chodzi o znalezienie dobrej pracy. Nie od dziś wiadomo, że specjaliści zajmujący się klientami międzynarodowymi, zarabiają więcej. Jednak niewielki odsetek osób potrafi wskazać swój rzeczywisty poziom znajomości języka. Powszechnie stosuje się klasyfikację: początkowy, średnio zaawansowany i zaawansowany, co nie ma najmniejszego przełożenia w stosunku do powyższej klasyfikacji. Dlatego, jeżeli już ktoś jest pewien swoich umiejętności i wie, na jakim etapie się znajduje, to wpisanie B2, C1 lub C2 będzie znacznie lepiej wyglądać w aplikacji o pracę, dzięki czemu potencjalny pracodawca jest pewien, czego może oczekiwać od takiego pracownika. To z kolei jest furtką to dobrze płatnej pracy, która będzie odpowiednio dostosowana do umiejętności danej osoby.
(materiał partnera)