Od piątku do niedzieli, od 8 do 10 marca w Wilnie odbędzie się tradycyjny Jarmark Kaziukowy, kulturalne i kulinarne wydarzenie przyciągające gości z całej Litwy i z zagranicy.
Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 14.00 pochodem orszaku św. Kazimierza z placu Niepodległości w kierunku placu Katedralnego, gdzie o godz. 15.00 nastąpi oficjalne otwarcie jarmarku i odbędzie się koncert folklorystyczny (trio Karolis Ramoška, Marija Grabštaitė i Sigitas Gailius zaprezentuje program „Virsmas”).
Szesnastu zawodowych aktorów, ubranych w autentyczne stroje narodowe, zaprosi także zwiedzających jarmark do wspólnego śpiewania i tańca przez cały dzień. W tym roku do wyjątkowego zespołu Kazimierza i Kojūkininkai dołączą jeszcze dwie kolejne, nowo stworzone specjalnie na te targi, wysokie dziewice ubrane w stroje narodowe i marionetki.
800 twórców i 400 producentów żywności
W tym roku na Jarmarku Kaziukowym swoje wyroby i produkty zaprezentuje ponad 800 twórców i 400 producentów żywności. Na całym terenie jarmarku działać będzie 13 kawiarni plenerowych. Gdyby wszystkie stragany ustawić jeden za drugim, to ich długość wyniosłaby ponad 4,5 kilometry.
Tradycyjne rękodzieło eksponowane będzie w alei Giedymina i ul. T. Vrublevskiego. Na początku zaprezentowane zostaną tradycyjne produkty spożywcze przedstawicieli litewskiego dziedzictwa narodowego.
Na ulicy Šventaragio rozstawione zostaną namioty przedstawicieli Republiki Twórców.
Rzeczy używane będą sprzedawane na ulicy Maironio, za skrzyżowaniem z ulicą Malūnai. Ekskluzywne ubrania i dodatki stworzone przez litewskich projektantów będzie można kupić w alei Dizainos , zlokalizowanej na Placu Katedralnym, obok pomnika Giedymina.
Kaziuczek Dziecięcy
Piękną tradycją stał się już Kaziuczek Dziecięcy. Rozpocznie się on w sobotę o godz. 11 w centrum handlowym G9.
Na kiermaszu rękodzieła dziecięcego odbędą się warsztaty dawnego rzemiosła:
- Zawiążemy winorośl i ogrody ze słomy, uformujemy ceramiczne gwizdki, wykonamy łyżki lub drewniane lalki, ozdobimy tradycyjne pierniki i inne smakołyki. Misie Vida i Zigma, najzabawniejsi ludzie z wioski, jakich kiedykolwiek spotkałeś, zaproszą małych gości do wspólnego zaśpiewania piosenki i zatańczenia zabawnego tańca – informują organizatorzy.
Podwórko Smakoszy
Nowością w tym roku jest Podwórko Smakoszy na placu Łukiskim. Ponad 140 handlowców z Litwy i krajów sąsiadujących zaprezentuje tu całą kulinarną różnorodność Jarmarku Kaziukowego.
Program kulturalny
W najbliższy piątek na ulicach i na scenie jarmarku Kaziowego Wilnie wystąpi zespół folklorystyczny Ratilai, postfolklorystyczny Robaksai, zespołyVydraga oraz Šaltinielis z Grigiszkijskiego Centrum Kultury, a także zespół muzyki ludowej Grycia.
W sobotę i niedzielę dołączą Centrum Kultury Grigiškii, Polski Zespół Folklorystyczny Gžegožanie , Centrum Kultury Jurbarkas, Kaplica Santaka, Zespół Pieśni i Tańca Akademii Edukacyjnej VDU Šviesa, Zespół Wokalny Melodija , Klub Kobiet Centrum Kultury Grigiskii Zespół Santal . Do folkloru dołączą zespoły tańca ludowego Nowego Wileńskiego Centrum Kultury Vaiva , Centrum Kultury Nowego Wilna Starszy Zespół Tańca Ludowego Lendrūnas , Wileński Starszy Kolektyw Tańca Ludowego Ainiai , Zespół Folklorystyczny Laukis , Centrum Kultury Wileńskiej Zespół tańca ludowego Dalužė , Armia Litewska Wileńska Załoga Oficerska Ramovės dołączą do folkloru zespoły, które porwą nas do tańca: zespół tańca ludowego Neris , zespół pieśni i tańca folklorystycznego Jore.
Wsparcie dla Ukrainy
10 marca na skwerze Odminių odbędzie się akcja „Ptaki Wolności”, przeprowadzona przez organizacje „Stiprūs kartu” i „Pakruojo dvaras”. Zaproszą wszystkich do wspólnego robienia budek lęgowych dla ptaków, ich zakupu, a zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup zestawów dla ukraińskich żołnierzy, a o godz. 12.30 na placu Katedralnym odbędzie się aukcja na rzecz Ukrainy.
Nagrody i koncert zamknięcia
Tradycyjnie w niedzsiele o godz. 14:00 nagrodzeni zostaną najlepsi rzemieślnicy targów za kunszt i kreatywność w pielęgnowaniu tradycyjnego rzemiosła i tworzeniu oryginalnych produktów, łącząc pracę ręczną z dzisiejszymi technologiami i materiałami.
Zwieńczeniem wręczenia nagród będzie niezwykły projekt muzyki folkowo-elektronicznej Elektro Folk LT . Ludowe melodie i teksty ożyją w kontekście różnych gatunków. Od Drum'n'Bass, House, EDM po style Pop Rock. Nowoczesna prezentacja pieśni ludowych i nowa aranżacja mile zaskoczą niejednego gościa na Kaziuka.
Ograniczenia w ruchu
Z uwagi na wyzwania związane z ograniczeniami w ruchu drogowym, w tym roku zdecydowano się nie stawiać straganów kaziukowych na ulicach Pilies i Didžioji oraz na placu Ratuszowym.
Od 8 do 10 marca będzie ograniczony ruch samochodów w alei Giedymina oraz na ulicach T. Vrublevskio, Šventaragio, Barboros Radvilaitės i Maironio.
Jarmarki Kaziukowe
Jarmark Kaziukowy ma długą historię, sięgającą XVII wieku, kiedy to powstał jako wydarzenie religijne ku czci patrona Litwy królewicza, św. Kazimierza.
Z biegiem czasu przekształcił się w ogromny targ i święto, przyciągające ludzi z całej Litwy i krajów sąsiednich.
Jarmark Kaziukowy to jedno z najstarszych, najjaśniejszych i ulubionych tradycyjnych wydarzeń na Litwie. Świętuje nadejście wiosny i prezentuje bogatą skarbnicę litewskich zwyczajów, rzemiosła, jedzenia i tradycji ludowych.
Jarmark Kaziukowy to nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale także czas, w którym wilnianie i goście spotykają się, aby poznać litewskie tradycje i dziedzictwo. Targi ucieleśniają ducha wspólnoty i są barwnym i niezapomnianym wprowadzeniem do kultury litewskiej, tradycyjnego i nowoczesnego rzemiosła.
Kulinarne przysmaki
Jarmark Kaziukowy to także święto miłośników jedzenia, którzy poszukują nowych smaków i doceniają produkty małych, rodzinnych gospodarstw.
Odwiedzający mogą skosztować tradycyjnych potraw, takich jak zeppeliny, kugelis, vedari oraz kupić różnorodne wędliny i przetwory rybne, różnorodne sery, miody, domowe pieczywo, ciasta i tradycyjne bajgle jarmarkowe oraz słodkie pierniki - serduszka kaziuk .
Występy muzyczne i kulturalne
Świąteczny nastrój przez cały jarmark budują tradycyjne zespoły muzyczne i taneczne oraz występy artystów ulicznych. Nawet nie zauważasz, jak sam włączasz się w świąteczne zamieszanie, zaczynasz śpiewać i tańczyć.
WYG
Źródło fot: Kaziuko Muge