W wieku 77 lat zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najpopularniejszych i najlepszych polskich aktorów, reżyser, pedagog, wykładowca.
Przed dwoma laty, wraz z reżyserem Feliksem Falkiem, byÅ‚ goÅ›ciem specjalnym Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”. Na spotkanie z nim w sali Suwalskiego OÅ›rodka Kultury przybyÅ‚ niemal komplet widzów.
PowszechnÄ… rozpoznawalność Jerzy Stuhr zyskaÅ‚ dziÄ™ki rolom w komediach Juliusza Machulskiego „Seksmisja”, „Kingsaiz” i „Killer”. Kinomani uwielbiali go od pierwszych ról z lat 70. w „Seansie” SÅ‚awomira Idziaka, „Amatorze” Krzysztofa KieÅ›lowskiego i w „Wodzireju Feliksa Falka. Film ten powstaÅ‚ w 1978 roku w Zespole Filmowym „X”, którego kierownikiem artystycznym byÅ‚ wtedy Andrzej Wajda.
- U Andrzeja Wajdy zadebiutowaÅ‚em w Teatrze Starym w Krakowie w „Biesach” Dostojewskiego, w których zastÄ…piÅ‚em przenoszÄ…cego siÄ™ do Warszawy Wojciecha Pszoniaka – opowiadaÅ‚ suwalskiej publicznoÅ›ci Jerzy Stuhr. - Kiedy zapytaÅ‚em sÅ‚ynnego reżysera o jakieÅ› wytyczne, usÅ‚yszaÅ‚em: „graj jak WojtuÅ›”. Potem u Andrzeja Wajdy zagraÅ‚em wszystko – od Hamleta po Papkina, w Teatrze Starym byÅ‚em też jego asystentem.
W powszechnej opinii „Wodzirej” i inne filmy, wyreżyserowane przez Feliksa Falka, Andrzeja WajdÄ™, Krzysztofa KieÅ›lowskiego, Kazimierza Kutza, AgnieszkÄ™ Holland czy Jerzego ZegadÅ‚Ä™, powstaÅ‚e w drugiej poÅ‚owie lat 70. przyczyniÅ‚y siÄ™ do wybuchu protestów robotniczych i spoÅ‚ecznych w 1980 roku i narodzin „SolidarnoÅ›ci”.
- Nie zwracaÅ‚em wiÄ™kszej uwagi na role, jakie gram. ByÅ‚em dumny z tego, że należę do grupy, która tworzy ważne filmy, zaliczone później do nurtu kina moralnego niepokoju – przekonywaÅ‚ w SuwaÅ‚kach Jerzy Stuhr, który nastÄ™pnego dnia, na gali wraz z Feliksem Falkiem uhonorowany zostaÅ‚ nagrodÄ… Festiwalu „Wajda na nowo”.
Fot. Suwalki24.pl