Wprawdzie oficjalna inauguracja już XXVII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki – Wilno, tradycyjnie nastąpi 15 lipca w czasie mszy świętej, którą o godz. 7:00 odprawi J.E. Biskup Ełcki, ale nieoficjalna inauguracja nastąpiła w czwartek, 14.07., podczas Apelu Maryjnego w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach.
Hasło tegorocznej pielgrzymki „:Idźcie i głoście... ” jest hasłem liturgicznym Programu Duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na 2017 rok, wpisuje się w obchody trwającego Roku św. Brata Alberta, 140 rocznicy Objawień w Gietrzwałdzie i 100. Objawień Fatimskich. Między innymi tym wydarzeniom poświęcone będą rozważania na trasie pielgrzymki, na którą wyjdzie ok. tysiąc pątników nie tylko z całej Polski, ale także z Anglii, Czech, Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy.
- Dlaczego Pielgrzymka ta jest wyjątkowa? – powtarza pytanie i odpowiada ks. Tomasz Pełszyk, SDB, który po raz siódmy jest Głównym Przewodnikiem Pielgrzymki. - W Polsce wszyscy pielgrzymują do Czarnej Madonny na Jasnej Górze a my idziemy do tej, co w Ostrej Świeci Bramie. Ważne jest również to, że na drogach Litwy, po której idziemy, można spotkać wyjątkowych ludzi - Polaków i Litwinów, którzy chcą się ubogacić wspólnym spotkaniem. Można przeżyć swoistą lekcję historii i odbyć prawdziwe rekolekcje w drodze.
Wychodząc na pielgrzymkę trzeba pamiętać, że jest ona przeżyciem duchowym, modlitwą, rekolekcjami w drodze, to wylany pot, spanie na materacu czy podłodze a nie w wygodnym łóżku, świeży chleb, gorąca woda na herbatę na śniadanie i kolację oraz zupa na obiad, zamiast gorącej kawy z ciastkiem na śniadanie, schabowego z frytkami i surówką na obiad i wyszukanej kolacji.
Kilkaset osób, które z różnych względów nie będą mogły pójść z pątnikami „przez świętą ziemię polskich bohaterów i męczenników” będzie łączyć się z nimi biorąc udział w pielgrzymce duchowej.
„Nasze zaproszenie szczególnie kierujemy do osób doświadczających krzyża cierpienia: chorych, przykutych do szpitalnych łóżek, w podeszłym wieku, samotnych i opuszczonych, jeżeli pragniecie swoje cierpienie ofiarować za siebie i innych, to pielgrzymowanie w duchowej łączności, którą będziemy podtrzymywali na trasie poprzez codzienną modlitwę za Was i Wasze rodziny, podczas Apelu Maryjnego, jak również niosąc Wasze intencje przed Cudowny Obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Wasza duchowa obecność na trasie pielgrzymki będzie wsparciem i umocnieniem dla zmierzających ku Ostrej Bramie pątników. Aby jak najlepiej przeżyć te rekolekcje w drodze, niezbędne jest Wasze duchowe wsparcie.” – czytamy na stronie internetowej pielgrzymki.
Trasa pielgrzymki:
I dzień, 15.07. – 24 km: Suwałki – Nowa Wieś – Wiatrołuża – Krasnopol
II dzień, 16.07. – 15,4 km: Krasnopol – Skustele – Sejny – Poćkuny – Berżniki
III dzień, 17.07. – 31 km: Berżniki – Kaleidskai - Leipalingis
IV dzień, 18.07. – 25 km: Leipalingis - Merkine
V dzień , 19.07. – 36 km: Merkine – Varena
VI dzień, 20.07. – 35 km: Varena – Eiszyszki
VI dzień, 21.07. – 32 km: Eiszyszki – Soleczniki
VII dzień, 22.07. – 21 km: Soleczniki – Turgiele
VIII dzień, 23.07. – 19 km: Turgiele – Rudomino
IX dzień, 24.07. – 12 km: Rudomino – Wilno Ostra Brama