W poniedziałek (5.06.) o godz. 17:00 na terenie ośrodka WOSiR Szelment uroczyście otwarta zostanie „Aleja Olimpijczyków” oraz odsłonięcie granitowych płyt, a przy każdej z nich posadzony zostanie dąb poświęcony wybitnym sportowcom. Patronat nad uroczystością objęli Polski Komitet Olimpijski oraz Podlaska Rada Olimpijska. Dodajmy, że w Szelmencie od kilku lat czynne jest Muzeum Narciarstwa utworzone z inicjatywy Wojciecha Fortuny, muzeum jakiego Szelmentowi do dziś zazdroszczą zakopiańczycy.
- Aleja to pomysł Bogdana Pieklika, który ja pociągnąłem dalej – kulisy powstania „Alei” zdradza Wojciech Fortuna. – Zacząłem od Podlaskiej Rady Olimpijskiej, a później od gabinetu do gabinetu, od biura do biura, od człowieka do człowieka i w poniedziałek otwieramy aleję na której upamiętnimy pierwszych ośmiu sportowców, oczywiście za ich zgodą. Mówię pierwszych bo już jestem po rozmowach z kolejnymi, którzy także wyrazili zgodę na taką formę upamiętnienia ich sukcesów. Póki co nie rozmawiałem jeszcze z Adamem Małyszem, ale obiecuję, że dotrę i do niego.
Warto dodać, że np. granitową płytę o wymiarach 90 x 90 cm dla Franciszka Gąsienicy Gronia, brązowego medalisty w kombinacji norweskiej na igrzyskach w 1956 roku w Cortina d`Ampezzo ufundował ... klub Wisła Zakopane, w którego barwach startował.
Przy okazji pobytu w ośrodku WOSiR Szelment warto odwiedzić muzeum narciarstwa, które dzięki staraniom Wojciecha Fortuny wzbogaciło się o komplet wyposażenia Kamila Stocha (kombinezon, butt, narty) i porównać sprzęt w jakim po złoto w Sapporo sięgał Wojtek i z tym, w jakim przed trzema laty w Soczi złoto zdobywał Kamil, którego w Szelmencie reprezentował będzie jego tata Bronisław Stoch.
Swoje płyty w „Alei” będą mieli:
Stanisław Marusarz: wicemistrz świata w skokach narciarskich z Lahti 1938 roku.
Franciszek Gąsienica Groń: brązowy medalista w kombinacji norweskiej na Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d Ampezzo w 1956 roku.
Kamil Stoch: mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Soczi w 2014 roku.
Józef Łuszczek: mistrz świata i brązowy medalista w biegach narciarskich z Lahti w 1978 roku.
Wojciech Fortuna: mistrz olimpijski i mistrz świata z Sapporo w 1972 roku.
Marian Sypniewski: brązowy medalista w szermierce z IO w Barcelonie w 1992 roku.
Adam Krzesiński: wicemistrz olimpijski w szermierce z Atlanty w 1996 roku.
Piotr Markiewicz: brązowy medalista z Atlanty z 1996 roku.
W uroczystym otwarciu Alei swój udział potwierdzili m.in.: Wojciech Fortuna, Bronisław Stoch, Józef Łuszczek, Piotr Marusarz, Piotr Markiewicz, Marian Sypniewski, Adam Krzesiński, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Podlaskiej Rady Olimpijskiej, samorządowych władz wojewódzkich, miejskich Suwałk i Augustowa, oraz podsuwalskich gmin, a także fundatorzy płyt.
fot. fakt.pl