28.07.2019

Karetki, food trucki i zamiatarki, czyli wozy specjalne na naszych drogach

Co łączy mobilny sklep mięsny z odśnieżarką? To, że według CEPiK to wozy specjalne. Specjalnie dla Was prześwietliliśmy tę kategorię i znaleźliśmy prawdziwe perełki. Zacznijmy od tego, czym są pojazdy specjalne. Sprawa jest prosta. Wystarczy zajrzeć do ustawy Prawo o ruchu drogowym – tam znajdziemy odpowiednią definicję. W skrócie pojazdy specjalne to wszystkie maszyny, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia

Wyjątkowe egzemplarze

Przykłady? Ambulans, wóz strażacki, samochód pomocy drogowej, czy pojazd kempingowy. Jednak w naszej bazie znajdziemy też mniej oczywiste przykłady - jak mobilna biblioteka, czy wystawa na kołach.

Informacja dla dociekliwych: w naszym zestawieniu pominęliśmy przyczepy. Skupiliśmy się na samochodach. Pokazujemy maszyny, które w Centralnej Ewidencji Pojazdów (to część bazy CEPiK) zarejestrowano po raz pierwszy. Interesowały nas nowe auta, jak i używane, które sprowadzono do Polski, a wcześniej zarejestrowano w innym kraju.

Analizowaliśmy dane z ostatnich 10 lat. - W tym czasie w urzędach zgłoszono około stu tysięcy samochodów specjalnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Na sygnale

Jakich aut specjalnych jest w CEPiKu najwięcej? Takich, dzięki którym jeździmy... Samochody pomocy drogowej to liderzy w tej kategorii. W ostatniej dekadzie w CEPiKu pojawiły się dokładnie 22 294 takie maszyny.

Na drugim miejscu znalazły się wozy kempingowe – jest ich 12 788. Na trzecim ulubieńcy dzieciaków – wozy strażackie. Naliczyliśmy dokładnie 10 776 aut oznaczonych jako „pożarnicze”.

Warto do nich dodać 120 pojazdów sklasyfikowanych jako ratowniczo-gaśnicze. W służbie u strażaków przydają się również podnośniki – w CEPiK znaleźliśmy 4 573 takich egzemplarzy.

A co z karetkami? Musicie wiedzieć, że to potoczna nazwa. Bardziej oficjalna wersja: pojazdy związane z transportem sanitarnym i funkcjami medycznymi. W ostatniej dekadzie w CEPiK pojawiło się niemal osiem tysięcy takich maszyn. Znaleźliśmy:

  • 6 226 – aut, które w rubryce przeznaczenie miały opis „sanitarny”,
  • 1 248 – opisanych jako „karetka sanitarna”,
  • 319 – pojazdów oznaczonych jako „sanitarny-przewóz osób niepełnosprawnych”,
  • 138 – aut opisanych jako ambulatorium / laboratorium służby zdrowia,
  • 35 – pojazdów oznaczonych tylko jako ambulatorium.

 

Pozamiatane

Wysoko znalazły się także auta wykorzystywane do oczyszczania i konserwacji dróg. Znaleźliśmy 8065 egzemplarzy z tej kategorii, w tym:

  • 5 737 – samochodów zimowego utrzymania dróg,
  • 2 097 – pojazdów do oczyszczania dróg,
  • 208 – zamiatarek,
  • 23 – polewaczko-zmywarek.

Przez ostatnie 10 lat w CEPiK zarejestrowano też 5079 aut sklasyfikowanych jako pogrzebowe. Wśród karawanów bezapelacyjnie dominują Mercedesy – to prawie 3 tysiące aut. Ale na liście znalazły się również Jaguary, Cadillac’i i Pilato. Ta ostatnia marka, to w rzeczywistości samochody (najczęściej marki Mercedes lub Jaguar) przerobione przez włoską firmę Pilato S.P.A. – właśnie na karawany. 

 

Smacznego

Niewiele osób o tym wie, ale z CEPiK możemy też sporo się dowiedzieć o… kulinarnych upodobaniach Polaków. Jak to możliwe? W naszej bazie mamy też auta opisane jako „sklep/bar”. Znaleźliśmy ich dokładnie 2457. To m.in. popularne food trucki, ale też... nowocześnie wyposażone sklepy z wędlinami.

Z czego najczęściej serwowane są takie specjały? To żadna niespodzianka – ze sprowadzanych z Niemiec aut (1694 przypadki). Królują tu Fiaty (843) i Mercedesy (523).

Najwięcej mechanicznych sklepo-barów zarejestrowano w Warszawie (148).

Jakie inne perełki znaleźliśmy w CEPiKu? W ciągu ostatnich 10 lat zarejestrowano tam:

  • 2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych,
  • 17 – do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych,
  • 17 mobilnych garderób i charakteryzatorni,
  • 49 mobilnych wystaw/biur,
  • 58 kino / wystaw / bibliotek na kółkach.

Nie wiemy, czy chcecie o tym wiedzieć, ale dogrzebaliśmy się także do czterech aut, które jako przeznaczenie mają wpisane „czyszczenie toalet”.

 

Tajemnice Twojego auta

– Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to skarbnica wiedzy nie tylko dla automaniaków, ale dla każdego kierowcy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To dzięki temu systemowi powstały takie e-usługi jak Historia PojazduBezpieczny autobus, czy możliwość sprawdzenia online swoich punktów karnych – dodaje szef MC. 

Szczegóły na stronie www.Obywatel.gov.pl.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie