Karolina Hanc z Suwałk, Daniel Derehajło z Bielska Podlaskiego i Natalia Bielicka z Zambrowa – to oni wykazali się największą wiedzą i tym samym będą reprezentować nasz region w VIII finale Olimpiady Solidarności.
Etap wojewódzki konkursu odbył się w środę, 16 marca, w urzędzie marszałkowskim. Zmagania zainicjował członek zarządu Marek Malinowski. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą historyczną obejmującą lata 1970-1990.
– Dziękuję, że zechcieliście wziąć udział w tym konkursie. To ważna karta naszej historii, historii Polski. Mam nadzieję, że w przyszłości będziecie tę wiedzę przekazywać dalej, wtajemniczać przyszłe pokolenia. Życzę wam wszystkim powodzenia! – mówił Marek Malinowski.
Marszałek podziękował także za zaangażowanie komisji konkursowej i nauczycielom, przygotowującym młodzież do zmagań.
Radość i satysfakcja
Rywalizacja w ramach olimpiady jest trzystopniowa. Po etapie szkolnym – nastąpił wojewódzki. W naszym regionie zakwalifikowało się do niego 13 uczniów z siedmiu szkół ponadpodstawowych. Ostatecznie test rozwiązywało dziesięcioro z nich. Najlepiej wypadli: Karolina Hanc z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, Daniel Derehajło z Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim oraz Natalia Bielicka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zambrowie.
– Konkursem zainteresowała mnie moja wychowawczyni – pani Bożena Pietrewicz-Dąbrowska. Jestem jej bardzo wdzięczna za pomoc. Ona mnie ukierunkowała, spędzałyśmy dodatkowe godziny, przygotowując się do konkursu – opowiadała Karolina Hanc, laureatka pierwszego miejsca. – Zwycięstwo w etapie wojewódzkim jest dla mnie ogromnie satysfakcjonujące. Cieszę się, że udało mi się zajść tak daleko.
Historia to jej pasja. Swoją przyszłość wiąże z tym właśnie przedmiotem.
Finał już w czerwcu
Troje dzisiejszych zwycięzców pojedzie w kwietniu do Gdańska na trzydniową wizytę studyjną, a następnie – w czerwcu – przystąpi do egzaminu finałowego olimpiady.
– Trzeba się nastroić pozytywnie, myślę, że będzie fajnie. Podchodzę do tego, jak do przygody, nowego doświadczenia – mówiła Natalia Bielicka, laureatka trzeciego miejsca.
Finał oraz gala wręczania nagród odbędzie się w Sieradzu, w województwie łódzkim. Na laureatów olimpiady czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
– Życzę wam, abyście odnieśli jak największy sukces i godnie reprezentowali wasze szkoły i całe nasze województwo podlaskie – zakończył Marek Malinowski.
Olimpiadę zorganizowała Fundacja Centrum Solidarności.
Źrodło: Wrota Podlasia
Fot. Mateusz Duchnowski