Gotować kaszę każdy może. Ale czy wiemy jak ją przyrządzić, by wydobyć z niej właściwy smak
oraz aromat? To już nie lada sztuka!
O tajnikach gotowania kaszy – zarówno w sposób tradycyjny, jak i nowatorski opowiadajÄ… eksperci kampanii „LubiÄ™ kaszÄ™ – kasza na stóÅ‚, na zdrowie, na co dzieÅ„” – szef kuchni Andrzej Polan oraz specjalista ds. żywienia Katarzyna Foszner.
Najprostszym sposobem na kaszÄ™ jest gotowanie jej zgodnie z przepisem na opakowaniu – w osolonej wodzie i przez okreÅ›lony czas. Jednak, by nie tracić cennych wartoÅ›ci odżywczych kaszy wraz z jej odsÄ…czaniem, warto rozciąć torebkÄ™ i wsypać ziarna bezpoÅ›rednio do gotujÄ…cej siÄ™ wody. Gdy pÅ‚ynu jest odpowiednia ilość, wtedy kasza wchÅ‚onie caÅ‚Ä… zawartość wody, zachowujÄ…c swoje skÅ‚adniki mineralne i witaminy. Jednym z najlepszych, ale wciąż maÅ‚o popularnych przepisów na kaszÄ™ jÄ™czmiennÄ… lub pÄ™czak, jest przygotowanie jej na wzór sÅ‚ynnego wÅ‚oskiego risotto.
– Kaszotto to podstawa, którÄ… każdy może przygotować. Po pierwsze na oleju smażymy cebulkÄ™, do której dorzucamy surowÄ… kaszÄ™ i chwilÄ™ smażymy. PamiÄ™tajmy, aby jej nie pÅ‚ukać – pozbawiamy jÄ… wtedy cennych skÅ‚adników! Gdy zobaczymy, że kasza siÄ™ wybiela, zalewamy jÄ… gorÄ…cym pÅ‚ynem, najlepiej bulionem, ale może to być również woda z przyprawami. Ważne, aby nie robić tego od razu – jeżeli na raz wlejemy caÅ‚y pÅ‚yn, kasza go wchÅ‚onie i zmieni siÄ™ jej konsystencja. WodÄ™ należy dolewać sukcesywnie, co jakiÅ› czas mieszać i sprawdzać ziarna – powinny być delikatnie klejÄ…ce i miÄ™kkie, ale z wyczuwalnÄ… sprężystoÅ›ciÄ…. JeÅ›li tuż przed podaniem kasza siÄ™ zagęści, potrzebne sÄ… dwa skÅ‚adniki – masÅ‚o oraz starty ser dojrzewajÄ…cy – radzi Andrzej Polan.
Zgodnie z wynikami badania nt. spożycia kaszy wÅ›ród Polaków, przeprowadzonym na potrzeby I edycji kampanii „LubiÄ™ kaszÄ™”, na naszych stoÅ‚ach wciąż króluje gryczana. Jest nieocenionym źródÅ‚em biaÅ‚ka o wysokiej wartoÅ›ci odżywczej, pozytywnie wpÅ‚ywa m.in. na wzmocnienie odpornoÅ›ci organizmu, ogranicza procesy starzenia siÄ™ oraz wzmacnia naczynia krwionoÅ›ne. Warto zatem wiedzieć, jak jÄ… gotować, by byÅ‚a najsmaczniejsza.
– Aby kasza byÅ‚a bardziej sypka, przed gotowaniem można dodać do niej biaÅ‚ko jajka i dokÅ‚adnie wymieszać. NastÄ™pnie wÅ‚ożyć do piekarnika rozgrzanego do 70 stopni C i suszyć okoÅ‚o 20 min. Po wyjÄ™ciu dokÅ‚adnie rozkruszyć i dopiero wtedy gotować przez 15 minut, w proporcji 1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody – mówi dietetyk Katarzyna Foszner.
Podczas przygotowywania każdego rodzaju kaszy, należy pamiÄ™tać, że po ugotowaniu zwiÄ™kszy ona swojÄ… objÄ™tość. PrzykÅ‚adowo, kasza jaglana bÄ™dzie po ugotowaniu ważyć 2,5-3 razy wiÄ™cej, jÄ™czmienna – od 3,5 do 4, a kukurydziana czy kuskus zwiÄ™kszy swojÄ… objÄ™tość tylko dwukrotnie. UgotowanÄ… kaszÄ™ można przyrzÄ…dzić na wiele sposobów – na sÅ‚odko, sÅ‚ono, pikantnie czy Å‚agodnie, dobierajÄ…c skÅ‚adniki wedÅ‚ug wÅ‚asnych preferencji.
– Kasza to bardzo wdziÄ™czny produkt. Można wyczarować z niej cuda – wykorzystać jako skÅ‚adnik przystawek, zup, daÅ„ gÅ‚ównych, a nawet deserów. Nie należy jednak bać siÄ™ wyraźnych smaków – dodawanie przypraw i zióÅ‚ to podstawa podczas kulinarnych eksperymentów z kaszÄ… – doradza Andrzej Polan.