24.08.2014

Kaszowe porady dla mamy i taty

Kasza jest nieocenionym źródłem błonnika pokarmowego, składników mineralnych
i witamin.

Warto wiÄ™c wprowadzić jÄ… do codziennej diety dzieci i tym samym ksztaÅ‚tować ich nawyki żywieniowe już od najmÅ‚odszych lat. Jak urozmaicić jadÅ‚ospis naszego dziecka, a przy tym zachÄ™cić go do próbowania nowych, nieznanych do tej pory rodzajów kaszy? Katarzyna Foszner, specjalista ds. żywienia, ekspert kampanii „LubiÄ™ kaszÄ™ – kasza na stóÅ‚, na zdrowie, na co dzieÅ„”, a prywatnie mama 5-letniej Hani, proponuje kilka skutecznych i wypróbowanych wskazówek dla rodziców.

Po pierwsze urozmaicajmy codzienne posiÅ‚ki, np. poprzez wykorzystywanie kilku rodzajów kasz oraz podawanie ich pod różnymi postaciami. Kasza nie musi być wyÅ‚Ä…cznie dodatkiem do obiadu – Å›wietnie sprawdza siÄ™ także jako podstawa innych daÅ„. Na jej bazie można przygotować zupy, dania jednogarnkowe, saÅ‚atki, przystawki, dania warzywne czy oryginalne desery. Nie należy bać siÄ™ eksperymentowania w kuchni, ponieważ poszerzajÄ…c jadÅ‚ospis o kolejne propozycje i wykorzystujÄ…c nowe, ciekawe kombinacje produktów, pozwolimy najmÅ‚odszym na wybranie swoich ulubionych potraw.

PamiÄ™tajmy również, że nie tylko doroÅ›li zwracajÄ… uwagÄ™ na estetykÄ™ podania posiÅ‚ku. Kolorowe 

i ozdobione danie przyciÄ…gnie uwagÄ™ dzieci i zachÄ™ci je do spróbowania. Udekorujmy wiec przygotowanÄ… przez nas potrawÄ™ warzywami czy owocami lub podajmy jÄ… w fantazyjnym ksztaÅ‚cie.

– Ważne jest to, aby nie robić niczego na siÅ‚Ä™. Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, ponieważ wtedy na pewno siÄ™ zniechÄ™ci. Zamiast tego, warto zadbać o regularność posiÅ‚ków i dopilnować, by maluch w przerwach pomiÄ™dzy posiÅ‚kami nie podjadaÅ‚ – dobrze jest wyeliminować przekÄ…ski oraz sÅ‚odkie napoje, które pozostawiajÄ… poczucie sytoÅ›ci przez dÅ‚ugi czas i przez to odbierajÄ… ochotÄ™ na obiad czy kolacjÄ™ – mówi Katarzyna Foszner, specjalista ds. żywienia, ekspert kampanii „LubiÄ™ kaszÄ™ – kasza na stóÅ‚, na zdrowie, na co dzieÅ„”.

– PamiÄ™tajmy również o tym, aby siÄ™ nie poddawać! Å»eby maluszek zaakceptowaÅ‚ zupeÅ‚nie nowÄ… potrawÄ™ potrzeba czasu, zazwyczaj okoÅ‚o 10 do 15 „podejść”. Najlepiej zacząć od maÅ‚ych porcji, stopniowo zwiÄ™kszajÄ…c dawkÄ™, zmieniajÄ…c formÄ™, urozmaicajÄ…c potrawÄ™ – np. podajÄ…c kaszÄ™ raz na sÅ‚odko, raz na sÅ‚ono – dodaje. 

Jednym ze sposobów na wprowadzenie kaszy do jadÅ‚ospisu jest również zaserwowanie jej w formie deseru lub sÅ‚odkiego Å›niadania – przecież wiÄ™kszość dzieci szaleje za sÅ‚odyczami! Można je Å‚atwo zastÄ…pić, np. kaszÄ… mannÄ… lub kukurydzianÄ…. W przypadku Å›niadaÅ„, wystarczy ugotować kaszÄ™ na mleku, a nastÄ™pnie zmiksować sezonowe owoce, np. truskawki czy jagody i tak przygotowanym musem polać kaszkÄ™. Dodatkowo, warto udekorować caÅ‚ość kawaÅ‚kami owoców
i jogurtem lub serkiem homogenizowanym.

 Å»eby osiÄ…gnąć zamierzony cel i przekonać malucha do jedzenia kaszy, warto zaangażować go w caÅ‚y proces przygotowania posiÅ‚ku. Na wstÄ™pie wybierzmy siÄ™ razem na zakupy po miseczkÄ™ i Å‚yżeczkÄ™, które bÄ™dÄ… sÅ‚użyÅ‚y tylko do jedzenia specjalnie przygotowanej kaszy. 

Gdy maluch sam zdecyduje, które naczynie najbardziej mu siÄ™ podoba, bÄ™dzie z wiÄ™kszÄ… ochotÄ… zajadaÅ‚ podane w niej potrawy. Pokażmy też dziecku kilka rodzajów kaszy i o każdym opowiedzmy krótkÄ… historiÄ™, wplatajÄ…c w niÄ… ulubione postaci z bajek, a potem zapytajmy, która najbardziej przypadÅ‚a mu do gustu i z której chce przygotować wybrane danie. NastÄ™pnie pora na wspólne gotowanie! Dzieci uwielbiajÄ… pomagać swoim rodzicom w kuchni, a także chÄ™tniej próbujÄ… nowych potraw, gdy braÅ‚y udziaÅ‚ w ich przyrzÄ…dzaniu. PamiÄ™tajmy, że wspólne gotowanie to Å›wietna zabawa, nawet gdy po jego skoÅ„czeniu jest dwa razy wiÄ™kszy baÅ‚agan do posprzÄ…tania.

 

Jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet najbardziej wyszukane i oryginalne metody nie zaowocujÄ…, jeÅ›li my sami nie damy dzieciom dobrego przykÅ‚adu. PamiÄ™tajmy, że dzieci czerpiÄ… wzorce, również
te żywieniowe, ze swojego najbliższego otoczenia. Dlatego pierwszym krokiem powinno być wÅ‚Ä…czenie kaszy do jadÅ‚ospisu caÅ‚ej rodziny i wspólne spożywanie posiÅ‚ków. WidzÄ…c na talerzu
u rodziców tÄ™ samÄ… potrawÄ™, co u siebie, maluch nie bÄ™dzie czuÅ‚ siÄ™ odosobniony, a jedzenie kaszy uzna za coÅ› oczywistego.

 

 

O kampanii „LubiÄ™ KaszÄ™…”

Ogólnopolska kampania „LubiÄ™ kaszÄ™ – kasza na stóÅ‚, na zdrowie, na co dzieÅ„” ma przekonać Polki
i Polaków, że warto jeść kaszÄ™ częściej i uwzglÄ™dnić jÄ… w codziennej diecie. Na potrzeby kampanii powstaÅ‚a strona internetowa www.lubiekasze.pl, dziÄ™ki której można poznać różne rodzaje i walory zdrowotne kaszy, dowiedzieć siÄ™, jak przekonać do niej dzieci oraz zamieszczać wÅ‚asne przepisy na dania z kaszÄ….  Organizatorem dziaÅ‚aÅ„, sfinansowanych ze Å›rodków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych ZwiÄ…zków Producentów Rolnych.

 

Więcej informacji: www.lubiekasze.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie