28.02.2021

Kiedy ból fizyczny przynosi ulgę – jak rozpoznać, że dziecko się samookalecza?

25 lutego obchodziliśmy Dzień Walki z Depresją. Na poniedziałek, 1 marca przypada Światowy Dzień Świadomości o Autoagresji.

OtaczajÄ…cy Å›wiat jest w ich odbiorze zÅ‚owrogi, a zadawanie sobie fizycznego bólu – cichym woÅ‚aniem o pomoc. TnÄ… siÄ™ kiedy jest im smutno, kiedy pragnÄ… uÅ›mierzyć ból psychiczny lub kiedy czujÄ… za dużo i za bardzo. Chociaż zachowania autoagresywne mogÄ… dotyczyć każdego, wiÄ™kszość osób zaczyna siÄ™ okaleczać już w wieku nastoletnim. Jak rozpoznać, że dziecko zmaga siÄ™ z kryzysem psychicznym i kieruje agresjÄ™ na siebie?

NacinajÄ… skórÄ™ żyletkÄ…, kawaÅ‚kiem szkÅ‚a lub innym ostrym narzÄ™dziem, celowo siÄ™ oparzajÄ…, uderzajÄ… gÅ‚owÄ… lub innÄ… częściÄ… ciaÅ‚a o twardÄ… powierzchniÄ™, poÅ‚ykajÄ… niebezpieczne przedmioty, gryzÄ…, przypalajÄ… siÄ™ zapalniczkÄ…, wyrywajÄ… sobie wÅ‚osy. PróbujÄ…c poradzić sobie z presjÄ… i narastajÄ…cÄ… frustracjÄ…, bez możliwoÅ›ci rozÅ‚adowania emocji, zadajÄ… sobie ból, a rany skrzÄ™tnie chowajÄ… pod ubraniem.
Chociaż liczba młodych ludzi dokonujących samookaleczeń stale wzrasta, w Polsce nadal jest to temat tabu.
Przyczyny autoagresji

Autoagresja jest sposobem radzenia sobie z napiÄ™ciem wewnÄ™trznym i stresem, ale także próbÄ… zwrócenia na siebie uwagi innych. PrzyczynÄ… samookaleczania jest najczęściej przemoc i agresja ze strony innych, przebyta trauma (np. zwiÄ…zana z molestowaniem seksualnym), depresja, obniżone poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci, bÄ…dź problemy w relacjach miÄ™dzyludzkich.
Osoby, które siÄ™ okaleczajÄ…, zmagajÄ… siÄ™ z bezradnoÅ›ciÄ…, brakiem zrozumienia, samotnoÅ›ciÄ… i obojÄ™tnoÅ›ciÄ… ze strony otoczenia. W wyniku tak silnego nagromadzenia zÅ‚ych emocji, ulgÄ™ przynosi im wymierzanie sobie kary, które stanowi jednoczeÅ›nie dramatyczne woÅ‚anie o pomoc. Jak podkreÅ›la Anna PasÅ‚awska-Turczyn, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED, samookaleczanie siÄ™ w żaden sposób nie rozwiÄ…zuje problemów.
- Samookaleczanie siÄ™, jeszcze do niedawna postrzegane gÅ‚ównie w kontekÅ›cie osób ze Å›rodowisk dysfunkcyjnych, dziÅ› wystÄ™puje powszechnie także w tzw. dobrych domach i przestaÅ‚o być zależne od statusu spoÅ‚ecznego, finansowego czy kulturowego. Osoby, które doÅ›wiadczajÄ… kryzysu psychicznego, dramatycznie szukajÄ… sposobu, by sobie z nim poradzić. Zdarza siÄ™, że wybierajÄ… samookaleczenie, które przynosi im odprężenie oraz poczucie kontroli. Jest ono jednak bardzo zÅ‚udne. Zadawanie sobie bólu fizycznego powoduje szybkÄ…, ale chwilowÄ… poprawÄ™ samopoczucia. Nie rozwiÄ…zuje problemu, a tylko go pogÅ‚Ä™bia. To bÅ‚Ä™dne koÅ‚o. 
Mistrzynie i mistrzowie kamuflażu 

Po wpisaniu w wyszukiwarkÄ™ frazy „jak ukryć Å›lady po samookaleczeniu”, na licznych forach internetowych można znaleźć wiele „porad” i „instrukcji”. To Å›wiadczy o zatrważajÄ…cej skali zjawiska i pogÅ‚Ä™biajÄ…cym siÄ™ problemie wÅ›ród mÅ‚odych ludzi. Na co rodzic powinien zwrócić szczególnÄ… uwagÄ™?
- Nie bÄ™dÄ™ oryginalna, jeÅ›li powiem, że najważniejszÄ… kwestiÄ… jest baczna obserwacja dziecka i uÅ›wiadamianie go, że w każdej sytuacji może siÄ™ do rodzica zgÅ‚osić po wsparcie i pomoc. Niestety, teoria nie zawsze idzie w parze z praktykÄ…. Å»ycie w ciÄ…gÅ‚ym pÄ™dzie, natÅ‚ok obowiÄ…zków, stres i wiele innych czynników sprawia, że trudno jest znaleźć codziennie czas na szczerÄ… rozmowÄ™ z dzieckiem. W konsekwencji tego relacje na linii dziecko-rodzic ulegajÄ… poluźnieniu, próbuje wiÄ™c ono poradzić sobie ze swoimi emocjami w inny sposób, na przykÅ‚ad uciekajÄ…c siÄ™ do autoagresji -  mówi Anna PasÅ‚awska-Turczyn, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, Grupa LUX MED.
- JeÅ›li rodzic zauważa, że dziecko nagle wycofuje siÄ™ z życia rodzinnego, zamyka w pokoju częściej niż zwykle, zaczyna miewać problemy z naukÄ…, unika kontaktu z domownikami, ale także z rówieÅ›nikami – mogÄ… być to sygnaÅ‚y, że dzieje siÄ™ z nim coÅ› niedobrego. O samookaleczaniu siÄ™ dziecka najszybciej „opowie” nam jego strój. Grube bluzy, dÅ‚ugie rÄ™kawy bluzek i spodni – zwÅ‚aszcza podczas upalnych dni – powinny wzbudzić podejrzenie, że mogÄ… być próbÄ… ukrycia Å›ladów autoagresji. Dodatkowo, osoby okaleczajÄ…ce siÄ™ wybierajÄ… miejsca na ciele, które można Å‚atwo zakryć. SÄ… to nadgarstki, które w prosty sposób można zasÅ‚onić bandamkÄ…, bransoletÄ… lub frotkÄ…, kostki u nóg, które przysÅ‚oniÄ… skarpetki, czy też biodra lub poÅ›ladki, które zakrywa bielizna. Wychwycenie takich niepokojÄ…cych sygnaÅ‚ów jest czÄ™sto trudne, dlatego trzeba być uważnym i na każdym kroku dawać dziecku do zrozumienia, że jesteÅ›my dla niego zawsze i wszÄ™dzie, bez wzglÄ™du na to, z jakÄ… skalÄ… problemu siÄ™ ono aktualnie zmaga – dodaje mówi Anna PasÅ‚awska-Turczyn.
Moje dziecko siÄ™ tnie – co robić?!

Przede wszystkim nie zwlekać! Samookaleczanie siÄ™ – w każdym przypadku – powinno być bezpoÅ›rednim powodem do konsultacji ze specjalistÄ…, najlepiej lekarzem psychiatrÄ…. Jak dodaje psycholog PasÅ‚awska-Turczyn, celem terapii jest odkrycie przyczyn zachowaÅ„ autoagresywnych, ale także nauka rozwiÄ…zywania problemów i komunikowania swoich potrzeb oraz bezpiecznego wyrażania emocji.
- U wielu pacjentów podjÄ™cie terapii, i samo przepracowanie przyczyn leżących w samookaleczaniu siÄ™, powoduje czÄ™sto zaniechanie takich zachowaÅ„. GÅ‚ównym celem leczenia jest nauka wypracowywania innych – niż autoagresja – sposobów radzenia sobie z napiÄ™ciem i negatywnymi emocjami. Dotyczy to czÄ™sto osób mÅ‚odych, które sÄ… zagubione w wymaganiach, nie wytrzymujÄ… presji otoczenia i majÄ… problemy z samoakceptacjÄ…. Dlatego ważne jest, by w terapii bardzo Å›ciÅ›le wspóÅ‚pracować także z rodzinÄ… pacjenta – przywrócenie dobrych relacji w najbliższym otoczeniu jest kluczowe, ponieważ osoba szukajÄ…ca ulgi w zadawaniu sobie bólu, odczuwa czÄ™sto brak wsparcia ze strony najbliższych. Kiedy siÄ™ to zmienia, zmienia siÄ™ także jej zachowanie. 
Autoagresja jest bardzo poważnym problemem i nie należy bagatelizować jej najdrobniejszych oznak. Odpowiednie wsparcie bliskich i pomoc w radzeniu sobie z trudnoÅ›ciami oraz wspólne przejÅ›cie przez terapiÄ™ może być szansÄ… na poprawÄ™ zdrowia i zaniechanie dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu samookaleczanie.
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie