30.09.2018

Koła gospodyń wiejskich. Rząd chce im dać osobowość prawną i dotacje

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kołach gospodyń wiejskich, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jest to nowa regulacja określająca formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich (KGW). Nowe przepisy umożliwią szybką rejestrację KGW i wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowanie folkloru i polskiej tradycji.

Zaproponowano podniesienie rangi KGW do poziomu organizacji wyposażonych w osobowość prawnÄ…, czyli samorzÄ…dnych, spoÅ‚ecznych organizacji mieszkaÅ„ców wsi, niezależnych od innych organizacji spoÅ‚eczno-zawodowych rolników (kóÅ‚ek rolniczych), a także od administracji rzÄ…dowej i jednostek samorzÄ…du terytorialnego.

Samodzielność organizacyjna i podmiotowość prawna zapewniÄ… niezbÄ™dne warunki do realizacji zadaÅ„ ustawowych i statutowych KGW, które bÄ™dÄ… również mogÅ‚y być wspierane finansowo Å›rodkami publicznymi w formie dotacji. Obecnie KGW nie mogÄ… korzystać z dotacji. CzÄ™sto samorzÄ…dy nie majÄ… jak rozliczyć wsparcia finansowego udzielanego KGW

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym pod dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Najpierw jednak projekt musi przejść procedurę prawna w Sejmie i Senacie.

KGW to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce.

Pierwsze na ziemiach polskich koÅ‚o gospodyÅ„ wiejskich zaÅ‚ożyÅ‚a w 1877 roku we wsi JanisÅ‚awice dziaÅ‚aczka socjalistyczna Filipina PÅ‚askowicka, aczkolwiek podobna organizacja pod nazwÄ… „Towarzystwo GospodyÅ„” dziaÅ‚aÅ‚a już od 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu GdaÅ„skim.

KoÅ‚a gospodyÅ„ wiejskich broniÄ… praw, reprezentujÄ… interesy i dziaÅ‚ajÄ… na rzecz poprawy sytuacji spoÅ‚eczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich dziaÅ‚alność koncentruje siÄ™ na piÄ™ciu aspektach: pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, ksztaÅ‚ceniu i organizacji wypoczynku dzieci i mÅ‚odzieży, dziaÅ‚aniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, rozwijaniu przedsiÄ™biorczoÅ›ci kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiÄ™kszaniu uczestnictwa mieszkaÅ„ców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru.

Obecnie jest ok. 21 tysiÄ™cy KGW, powstaÅ‚ych w ramach kóÅ‚ek rolniczych i organizacji rolniczych oraz kilka tysiÄ™cy dziaÅ‚ajÄ…cych jako zespoÅ‚y ludowe i stowarzyszenia (powstaÅ‚e po 2004 r.). Organizacje te skupiajÄ… ponad milion osób. Daje to Å›rednio ok. 60 KGW dziaÅ‚ajÄ…cych w powiecie. KGW reprezentujÄ… interesy i dziaÅ‚ajÄ… na rzecz poprawy sytuacji kobiet wiejskich oraz ich rodzin.

 

WYG

ŹródÅ‚o: KPRM; Wikipedia

Fot. KGW Nad Rospudą Małe Raczki

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie