W naszym województwie powstanie więcej inicjatyw związanych m.in. z kulturą, służbą zdrowia czy turystyką – Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o zwiększeniu puli w dwóch programach transgranicznych.
Zwiększenie budżetów wynika z zawieszenia przez KE współpracy z Rosją i jej sojusznikiem Białorusią w ramach nowego okresu programowania 2021-2027. Dzięki temu pula programu Interreg NEXT VI-A Litwa - Polska 2021-2027 jest większa o blisko 54 mln euro.
Poziom współfinansowania z EFRR wynosi do 80%.
Poza tym, program obejmie teraz także subregion łomżyński. Obszar programu obejmował przed obecną decyzją w Polsce województwo podlaskie, subregiony suwalski i białostocki oraz subregion ełcki w województwie warmińsko-mazurskim.
Do tej pory całkowita kwota przeznaczona na wdrażanie tego Programu wynosiła 57 133 546 euro, w tym w kład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 45 706 836 euro.
Drugim programem ze zwiększonym budżetem (o ponad 58 mln euro) jest Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.
Pierwotny budżet programu to ponad 187 mln euro, a maksymalne dofinansowanie dla projektów to aż 90%.
Interreg Polska - Litwa. We wrześniu wybór projektów
Jak już informowaliśmy, zakończył się I nabór wniosków Programu Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027. Wpłynęło 131 wniosków.
Alokacja środków Programu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dostępnych w I naborze wynosi ok. 20,6 mln euro. Tymczasem złożone projekty opiewają na kwotę 98,1 mln euro w tym oczekiwane dofinansowanie – 78,5 mln euro. Zatem zwiększeniu puli pieniędzy jest dobrą wiadomością.
W projektach chce uczestniczyć 68 partnerów z Litwy oraz 63 z polski. Tylko gmina Puńsk złożyła wraz z litewskimi partnerami pięć projektów.
SP ZOZ w Sejnach wraz z Dyrekcją Szpitala w Šilale (Litwa) też złożyli wspólny projekt. SP ZOZ w Sejnach zamierza kupić nowy aparat RTG. Aparat RTG zamierza również kupić partner z Litwy.
Komitet Monitorujący Programu postanowił, że na posiedzeniu planowanemu pod koniec września 2023 r. dokona b wyboru projektów do dofinansowania w ramach I naboru wniosków.
Kontraktowanie wybranych projektów planowane jest na grudzień 2023 roku.
Interreg Polska – Ukraina. Projekty do końca sierpnia
Pierwszy nabór wniosków w ramach Programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027 został otwarty 31 maja 2023 r. Nabór miał potrwać do 31 lipca 2023 r. W związku z licznymi zgłoszeniami trudności w komunikacji między partnerami polskimi oraz ukraińskimi oraz przeszkodami w przygotowaniu wniosków projektowych (stan wojenny na Ukrainie i przerwy w dostawach prądu, ograniczenia w poruszaniu się przez granicę dla obywateli ukraińskich etc.), Komitet Monitorujący Programu podjął decyzję o przedłużeniu okresu na składanie wniosków w ramach I naboru do 31 sierpnia br.
W ramach pierwszego naboru konkursowych projektów, partnerzy z Polski i Ukrainy mogą otrzymać unijne środki na wspólne projekty z priorytetów Zdrowie oraz Środowisko.
Budżet dostępny dla tego naboru to 81,11 mln EUR, jest on podzielony następująco:
Środowisko – 43,75 mln EUR
Wspieranie przystosowania się do zmian klimatu i zapobiegania ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, a także odporności, z uwzględnieniem podejścia ekosystemowego – 20,2 mln EUR
Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważona gospodarka wodna – 6,51 mln EUR
Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich oraz ograniczanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – 17,04 mln EUR
Zdrowie – 37,36 mln EUR
Zapewnianie równego dostępu do opieki zdrowotnej, w tym POZ oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i środowiskowej.
W związku z trwającą wojną w Ukrainie, szczególne znaczenie będą miały projekty z zakresu ochrony zdrowia. Wspierane są zarówno szkolenia specjalistów, jaki i zakup sprzętu i inwestycje w niezbędną infrastrukturę. Istotnym elementem polsko-ukraińskich projektów powinna być systemowa pomoc osobom poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji.
W priorytecie Środowisko oczekiwane są projekty dotyczące łagodzenia i dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania skutkom katastrof naturalnych, zwiększenia dostępu do dobrej jakości wody i zrównoważonej gospodarki wodnej, ochrony bioróżnorodności oraz redukcji wszelkich rodzajów zanieczyszczeń. Pierwsze rozstrzygnięcia zaplanowano jeszcze w tym roku
WYG
Źródło i fot: podlaskie.Eu; Biura Interreg Polska-Litwa i Polska- Ukraina
Na fot: Seminarium na temat programu w marcu br.