Sejneńscy policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi metodę "na zdalny pulpit". Ich ofiarą padła 44-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego. Kobieta chcąc zainwestować na rynku kryptowalut straciła blisko 170 tysięcy złotych.
W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Sejnach zgłosiła się 44-letnia mieszkanka powiatu sejneńskiego. Oświadczyła, że oszuści, wykorzystując jej dane, zaciągnęli debet na jej kocie w kwocie ponad 130 tysięcy złotych.
- W rozmowie z kobietÄ… policjanci ustalili, że zdecydowaÅ‚a siÄ™ ona na inwestycjÄ™ na rynku kryptowalut. ZarejestrowaÅ‚a siÄ™ w witrynie internetowej. Po jakimÅ› czasie zadzwoniÅ‚ do niej mężczyzna z informacjÄ…, że na zaÅ‚ożonym przez niÄ… koncie sÄ… już pieniÄ…dze do odebrania. By uzyskać do nich dostÄ™p, za namowÄ… mężczyzny, Å›ciÄ…gnęła wskazanÄ… przez niego aplikacjÄ™. RealizujÄ…c wskazówki daÅ‚a faÅ‚szywemu brokerowi peÅ‚en dostÄ™p do komputera i swojego konta. Manipulowana przez oszusta zaciÄ…gnęła także kredyt w wysokoÅ›ci 37 tysiÄ™cy zÅ‚otych, a pieniÄ…dze przelaÅ‚a na wskazany przez niego rachunek bankowy. Po trzech dniach zorientowaÅ‚a siÄ™, że na jej koncie jest także debet w wysokoÅ›ci 131 tysiÄ™cy zÅ‚otych. Jak siÄ™ okazaÅ‚o, to oszuÅ›ci, wykorzystujÄ…c udostÄ™pnione dane osobowe, spowodowali takie zadÅ‚użenie - opisuje proceder Komenda Powiatowa Policji w Sejnach.
Pod koniec grudnia w podobny sposób 71-letni suwalczanin straciÅ‚ prawie 80 tys. zÅ‚otych
Policja ostrzega – oszuÅ›ci coraz częściej wykorzystujÄ… metodÄ™ „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniÄ™dzy odbywa siÄ™ dosÅ‚ownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestÄ™pcy posÅ‚ugujÄ… siÄ™ różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skÅ‚onić ofiarÄ™ do zainstalowania programu zdalnej obsÅ‚ugi komputera, a potem polecić jej by zalogowaÅ‚a siÄ™ do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usÅ‚ugi umożliwiajÄ…cej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, faÅ‚szywy konsultant "wspiera jÄ…" przez zdalny pulpit i dosÅ‚ownie na oczach ofiary, "czyÅ›ci" jej konto, bÄ…dź zaciÄ…ga ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni sÄ…dzÄ…, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilÄ™ pojawi siÄ™ wiÄ™ksza kwota. Tak siÄ™ jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestÄ™pstwem, to czÄ™sto wcale nie seniorzy, a osoby okoÅ‚o 30 roku życia, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii pÅ‚atnoÅ›ci internetowych. Pomimo tego oszustom udaje siÄ™ ich okradać.
Co robić ?
- przede wszystkim kieruj siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda dziaÅ‚ania oszustów;
- pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
- jeÅ›li „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo;
- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.
Fot. pixabay