22.04.2024

Kolejny transport z organem do przeszczepu odleciał z Budziska do Warszawy [zdjęcia, wideo]

Tym razem na pokładzie Bella-407GXi policyjni lotnicy transportowali wątrobę – organ, który obok nerek, jest jednym z najczęściej przeszczepianych narządów na świecie jak i w Polsce. Biorcą był 49-letni pacjent z niewydolnością tego narządu, a przeszczep był dla niego ostatnią deską ratunku.

Szansa na nowe życie przebyÅ‚a do niego aż z Litwy. ByÅ‚o to możliwe dziÄ™ki zaangażowaniu siÄ™ w sprawÄ™ nie tylko medyków, ale i polskich funkcjonariuszy, którzy na co dzieÅ„ peÅ‚niÄ… sÅ‚użbÄ™ w policyjnym lotnictwie.

- Liczba osób, które oczekujÄ… na przeszczep wÄ…troby w naszym kraju wciąż jest wysoka – mówi Krzysztof ZajÄ…c, koordynator ds. transplantacji Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dodaje: - Z tego powodu bardzo siÄ™ cieszÄ™, że w ubiegÅ‚ym roku zostaÅ‚a podpisana pomiÄ™dzy PolskÄ… a LitwÄ… umowa bilateralna dotyczÄ…ca możliwoÅ›ci pobrania narzÄ…du do transplantacji od dawcy z Litwy w przypadku, gdy nie ma odpowiedniego biorcy w tym kraju, np. z uwagi na rzadkÄ… grupÄ™ krwi lub inne parametry. Z takiej możliwoÅ›ci skorzystaliÅ›my wÅ‚aÅ›nie w tym przypadku. Dla naszego pacjenta, który na liÅ›cie oczekujÄ…cych byÅ‚ od okoÅ‚o miesiÄ…ca, byÅ‚a to ostatnia szansa na powrót do zdrowia.

Mimo że w przypadku transplantacji takiego organu jak wÄ…troba czasu, jaki jest do dyspozycji medyków, jest zdecydowanie wiÄ™cej niż w przypadku przeszczepu serca, bo aż 10-12 godzin to i tak liczy siÄ™ każda minuta, którÄ… można zaoszczÄ™dzić np. podczas transportu. – Im wiÄ™cej zespóÅ‚ transplantacyjny dostanie czasu na przeprowadzenie operacji, tym rokowania dla  pacjenta sÄ… lepsze – jest wiÄ™ksza szansa na przyjÄ™cie siÄ™ przeszczepionego organu w organizmie biorcy, możemy też liczyć na jego szybszy powrót do peÅ‚ni siÅ‚ – tÅ‚umaczy koordynator UCK WUM i dodaje: - Trzeba przy też pamiÄ™tać, że w przypadku przeszczepu wÄ…troby musimy siÄ™ liczyć z kilkugodzinnÄ…, skomplikowanÄ… operacjÄ…. Z tego powodu po raz kolejny zwróciliÅ›my siÄ™ do Policji o pomoc w transporcie organu.

Jak zwykle dzieÅ„ wczeÅ›niej wpÅ‚ynęła do ZarzÄ…du Lotnictwa Policji GÅ‚ównego Sztabu Policji KGP proÅ›ba o pomoc w przetransportowaniu specjalistycznej lodówki, w której znajdować siÄ™ bÄ™dzie narzÄ…d do przeszczepu pobrany w jednym ze szpitali przy granicy litewsko - Å‚otewskiej. Trasa, jakÄ… mieli do pokonania policyjni lotnicy wiodÅ‚a od granicy polsko-litewskiej do Warszawy.

– Wszystko jak zwykle mieliÅ›my precyzyjnie dograne – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik ZLP GSP KGP. – ZaÅ‚oga przed poÅ‚udniem wystartowaÅ‚a z Warszawy na lÄ…dowisko znajdujÄ…ce siÄ™ w Budzisku, skÄ…d okoÅ‚o godziny 12.30 po zabraniu na pokÅ‚ad kardiochirurga z cennym Å‚adunkiem, Å›migÅ‚owiec wystartowaÅ‚ w drogÄ™ powrotnÄ…. Lot trwaÅ‚  okoÅ‚o 1,5 godziny. Na szczęście również i tym razem pogoda nam sprzyjaÅ‚a i sprawnie dotarliÅ›my na miejsce przeznaczenia. To byÅ‚ już drugi nasz transport lotniczy z granicy litewskiej. Za pierwszym razem na pokÅ‚adzie naszego Å›migÅ‚owca transportowaliÅ›my nerki dla dwójki pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy pilnie potrzebowali przeszczepu. (link: Serce w prezencie Å›wiÄ…tecznym, a nerki w noworocznym).

Z informacji, które posiadamy wynika, że 49-letni pacjent z Pomorza pod czujnym okiem lekarzy wraca powoli do zdrowia i peÅ‚ni siÅ‚.

 

ŹródÅ‚o: Policja

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie