28.09.2022

Komisja Europejska zatwierdziła Program współpracy Interreg Litwa-Polska 2021-2027

Dokument nakreśla strategie i priorytety programu. W najbliższym czasie należy oczekiwać ogłoszenia pierwszego naboru wniosków.

CaÅ‚kowity budżet programu wynosi 57,1 mln EUR, z czego EFRR wynosi 45,7 mln EUR. Z uwagi na atak Rosji na UkrainÄ™, Å›rodki planowane pierwotnie na dziaÅ‚ania z RosjÄ… i BiaÅ‚orusiÄ… zostanÄ… przekierowane m.in. do programu Litwa-Polska. StÄ…d też należy siÄ™ spodziewać wiÄ™kszej puli Å›rodków finansowych.

Poza tym:- WiÄ™kszość dziaÅ‚aÅ„ planowanych w ramach Programu WspóÅ‚pracy Transgranicznej Interreg 2021-2027 Litwa-Polska jest komplementarna i spójna z logikÄ… interwencji zaproponowanÄ… w ramach Programu Interreg Polska-Ukraina 2021-2027. Oba Programy podkreÅ›lajÄ… rolÄ™ interwencji w tym obszarze, która może przyczynić siÄ™ do integracji spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych, a tym samym do nawiÄ…zania dÅ‚ugofalowej wspóÅ‚pracy. Obszar Programu Interreg Polska–Ukraina obejmuje caÅ‚e województwo podlaskie – gÅ‚osi komunikat KE.

Obszar wsparcia Programu Interreg Litwa-Polska obejmuje 5 regionów (okrÄ™gów) poÅ‚udniowowschodniej Litwy i 3 podregiony póÅ‚nocno-wschodniej Polski. Razem to teren o wielkoÅ›ci 51,5 tys. km2 (31,7 tys. km2 po stronie litewskiej oraz 19,8 tys. km2 po stronie polskiej). DÅ‚ugość granicy miÄ™dzy LitwÄ… a PolskÄ… mierzy 104,3 km. Liczba ludnoÅ›ci obszaru objÄ™tego programem w 2019 roku wynosiÅ‚a 2,25 mln - 1,18 mln obywateli Litwy i 1,07 mln obywateli RP.

Wybrane priorytety programu:

1. Promowanie dobrostanu środowiskowego;

Wzmacnianie ochrony i zachowania przyrody, różnorodnoÅ›ci biologicznej oraz zielonej infrastruktury, w tym na obszarach miejskich, oraz ograniczanie wszelkich rodzajów zanieczyszczenia

Litewscy i polscy uczestnicy grup dyskusyjnych wskazywali na potrzebÄ™ walki z zanieczyszczeniem wody, odtworzenia terenów podmokÅ‚ych oraz wspierania edukacji ekologicznej. Pod wzglÄ™dem zwiÄ™kszenia bioróżnorodnoÅ›ci obszar objÄ™ty Programem jest wyjÄ…tkowy pod kÄ…tem terenów podmokÅ‚ych. Po litewskiej stronie granicy znajdujÄ… siÄ™ 3 obszary konwencji ramsarskiej o znaczeniu miÄ™dzynarodowym (z 7 ogóÅ‚em na Litwie), a po polskiej 5 (z 18 ogóÅ‚em).

Obszar objÄ™ty Programem mógÅ‚by wybić siÄ™ na prowadzenie w zakresie wykorzystania swojej przyrody dla dobra wspólnego, dziÄ™ki stosunkowo czystemu powietrzu, wysokiemu poziomowi zalesienia, obszarom chronionym oraz zwiÄ™kszeniu Å›wiadomoÅ›ci ekologicznej mieszkaÅ„ców celem wspóÅ‚pracy na rzecz ochrony przyrody. Inwestycje powinny podnieść jakość Å›rodowiskowÄ… zasobów wodnych, przynieść wiÄ™cej i lepiej utrzymanych terenów zielonych, wiÄ™kszÄ… różnorodność biologicznÄ….

2. Promowanie dobrostanu fizycznego, emocjonalnego i kulturowego;

Usługi medyczne

Zapewnianie równego dostÄ™pu do opieki zdrowotnej i wspieranie odpornoÅ›ci systemów opieki zdrowotnej, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki. InnÄ…, szczególnie ważnÄ… dla obszaru Programu grupÄ… usÅ‚ug zdrowotnych sÄ… usÅ‚ugi zwiÄ…zane z kwestiami zdrowia psychicznego. DziaÅ‚ania zwiÄ…zane ze zdrowiem psychicznym mogÄ… mieć potencjalnie dÅ‚ugoterminowy wpÅ‚yw na obszar transgraniczny, biorÄ…c pod uwagÄ™ skutki pandemii COVID-19. PrzyszÅ‚a wspóÅ‚praca bÄ™dzie również rozszerzona o wymianÄ™ wiedzy i polityk w zakresie digitalizacji usÅ‚ug zdrowotnych.

Powiązane rodzaje działań w tej dziedzinie

- wspólny rozwój lub modernizacja usÅ‚ug opieki zdrowotnej, usÅ‚ug opieki dÅ‚ugoterminowej, infolinii pomocowych, usÅ‚ug on-line zwiÄ…zanych ze zdrowiem, usÅ‚ug ratownictwa medycznego, wspólne szkolenia dla personelu medycznego, pomocniczego i wolontariuszy;

- wspólne dziaÅ‚ania oraz wspóÅ‚praca sprzyjajÄ…ce aktywnemu i zdrowemu starzeniu siÄ™;

- rozwój mobilnych usÅ‚ug opieki zdrowotnej;

- wspólne dziaÅ‚ania oraz wspóÅ‚praca w dziedzinie zdrowia psychicznego.

- zakup niewielkiego sprzÄ™tu oraz niewielkiej skali inwestycje niezbÄ™dne dla wspóÅ‚pracy i zrównoważonych dziaÅ‚aÅ„;

- promocja sportu i zdrowego stylu życia wÅ›ród spoÅ‚ecznoÅ›ci przygranicznych.

Kultura, turystyka

- rozwój wspólnych strategii marketingowych oraz ich wdrażanie;

- rozwój wspólnych szlaków turystycznych i kulturowych; - wspólne imprezy i wydarzenia kulturalne, w tym poszukiwanie partnerów po drugiej stronie granicy z podobnymi inicjatywami;

- rozwój wspólnych produktów turystycznych i kulturowych;

- zrównoważony rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego, w tym wartoÅ›ci niematerialnych, dla potrzeb turystyki i spoÅ‚ecznoÅ›ci (spoÅ‚ecznych, edukacyjnych, kulturalnych)

- wspólne inicjatywy w zakresie utrzymania i rewitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego;

- wspóÅ‚praca i wspólne dziaÅ‚ania wdrażajÄ…ce koncepcjÄ™ turystycznego transgranicznego obszaru funkcjonalnego zaproponowanÄ… w studium Komisji Europejskiej „Identyfikacja kluczowych elementów turystycznego transgranicznego obszaru funkcjonalnego na pograniczu litewsko-polskim”.

3. Wzmacnianie wspóÅ‚pracy miÄ™dzy lokalnymi zainteresowanymi stronami

Jest to szansa dla mniejszych partnerów na realizacjÄ™ dziaÅ‚aÅ„ miÄ™dzyludzkich, przyczyniajÄ…cych siÄ™ również do budowania potencjaÅ‚u administracji lokalnej w zakresie podnoszenia Å›wiadomoÅ›ci i Å‚Ä…czenia mieszkaÅ„ców.

Oczekiwany wkÅ‚ad w realizacjÄ™ tego celu szczegóÅ‚owego

Po pierwsze, Program bÄ™dzie wspieraÅ‚ transfer dobrych praktyk pomiÄ™dzy litewskimi i polskimi interesariuszami w różnych obszarach polityki, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym oraz efektywnoÅ›ci energetycznej.

Po drugie, Program bÄ™dzie w szczególnoÅ›ci promowaÅ‚ wspóÅ‚pracÄ™ w dziedzinie edukacji, w tym ksztaÅ‚cenia zawodowego, nauki przez caÅ‚e życie, oraz szkoleÅ„ i wÅ‚Ä…czenia spoÅ‚ecznego. Po trzecie, Program bÄ™dzie propagowaÅ‚ wspóÅ‚pracÄ™ w różnych aspektach zarzÄ…dzania: pomiÄ™dzy strażą pożarnÄ… i sÅ‚użbami ratowniczymi, policjÄ…, instytucjami spoÅ‚ecznymi i edukacyjnymi; wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ pomiÄ™dzy wÅ‚adzami lokalnymi, dzielenie siÄ™ wiedzÄ… i najlepszymi praktykami w różnych sferach, w tym dziaÅ‚ania angażujÄ…ce organizacje pozarzÄ…dowe w celu uzyskania synergii i wartoÅ›ci dodanej we wspólnym rozwiÄ…zywania problemów istotnych dla spoÅ‚ecznoÅ›ci transgranicznych.

Małe projekty

Oprócz regularnych przedsiÄ™wzięć przewiduje siÄ™ wsparcie maÅ‚ych projekty. MaÅ‚e projekty sÄ… przewidziane do realizacji w ramach wszystkich priorytetów i Celów SzczegóÅ‚owych Programu. Program zakÅ‚ada przeznaczenie do 10% funduszy na realizacjÄ™ maÅ‚ych projektów, przy czym wartość maÅ‚ego projektu bÄ™dzie wynosić od 20 000 do 100 000 EUR. W celu uÅ‚atwienia wdrażania maÅ‚ych projektów, Program bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ uproszczenia i uÅ‚atwienia (mniejsze partnerstwa, mniej pakietów roboczych, krótszy czas trwania projektu, zaliczki, itp.).

WYG

ŹródÅ‚o: Interreg Polska-Litwa

Na fot: Migawka z uroczystego podsumowania realizacji programu Interreg Polska -Litwa z lat 2014- 2020 w Druskiennikach

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie