W Sejnach zakończyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1919 roku. To były trzy dni (23-25.08) koncertów, spotkań, wystaw i wykładów historycznych. W niedzielę w głównych obchodach rocznicowych uczestniczyli marszałek Łukasz Prokorym i członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk.
Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. 105 lat temu powstańcy dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów wycofujących się z Suwałk. Powstanie rozpoczęło się 23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 nad ranem. Zakończyło się zwycięstwem Polaków.
Marszałek Łukasz Prokorym podkreślił, że Powstanie Sejneńskie to nie tylko lokalny akt bohaterstwa, ale również ważny element walki o przynależność tych ziem do niepodległego państwa polskiego.
- To w Sejnach i okolicach polscy żołnierze,mieszkańcy tego regionu, pokazali, że są gotowi walczyć o wolność,niepodległość i godność narodową.Ich poświęcenie pozostaje dla nas wszystkich wzorem, jak dbać o wartości, które stanowią fundament naszej tożsamości narodowej – powiedział.
Natomiast Bogdan Dyjuk zaznaczył, że to było bardzo ważne wydarzenie dla mieszkańców Sejneńszczyzny, a upamiętnianie bohaterstwa poległych wówczas Polaków jest obowiązkiem lokalnej społeczności,
– Przygotowano bardzo bogaty program obchodów i mam nadzieję, że to przyczyni się do zachowania pamięci historycznej tego regionu – mówił.
Trzydniowe obchody rozpoczęły się w piątkowy wieczór (23.08) koncertem w wirydarzu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach. Następnie zapalono znicze pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej.
W sobotę (24.08) w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach obyła się konferencja pn. „Wierni Macierzy” i prezentacja wystawy przygotowanej przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wręczono też medale Reipublicae Memoriae Meritum. To odznaczenia nadawane za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierania Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Natomiast w niedzielę podczas głównych obchodów marszałek Łukasz Prokorym w asyście członka zarządu Bogdana Dyjuka wręczył Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego ks. prałatowi Zbigniewowi Bzdakowi oraz Robertowi Klucznikowi. Marszałek województwa otrzymał również z rąk burmistrza Sejn Doriana Krause okolicznościowy grawerton. Następnie złożono kwiaty przed Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. Uroczystości zakończyły się odczytaniem Apelu Pamięci i salwą honorową.
- 105. rocznicę tego najważniejszego dla mieszkańców Sejneńszczyzny wydarzenia obchodziliśmy wyjątkowo uroczyście. Trzydniowe święto obfitowało w piękne momenty i wzruszenia, m.in. w trakcie wspaniałego Koncertu Niepodległości, inaugurującego obchody, a także wręczania tablic „GRÓB WETERANA” potomkom żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Polski – mówił Dorian Krause, Burmistrz Sejn. - Podczas uroczystości rocznicowych padło też wiele istotnych słów. Zwłaszcza z ust historyków, w tym profesorów, biorących udział w konferencji pn. „WIERNI MACIERZY”. Po raz kolejny sięgamy do historii, by zrozumieć wyzwania współczesności. Niezwykle ważne, bo mówiące o pojednaniu.
Główne uroczystości 105. rocznicy Powstania Sejneńskiego uświetnili swoją obecnością żołnierze, politycy i samorządowcy oraz mieszkańcy, w tym potomkowie Powstańców. Serdecznie dziękuję Współorganizatorom, Gościom oraz wszystkim uczestnikom obchodów za wspólne oddanie hołdu Bohaterom – napisał Burmistrz Sejn.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.
Źródło: podlaskie.eu, Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach,UM Sejny