Historie bohaterskich czynów polskich żołnierzy, poezja, muzyka i pieśni - w przepięknym wykonaniu zespołu Koncertu Niepodległości. Tak rozpoczęły się obchody 105. rocznicy Powstania Sejneńskiego. Jednego z nielicznych wygranych polskich zrywów narodowych.
To właśnie data 23 sierpnia 1919 roku stała się dla mieszkańców Sejneńszczyzny najważniejszą w całej historii. Dokładnie 105 lat temu rozpoczęły się walki o ziemie polskie, które "chciano przemocą oderwać od Ojczyzny naszej". Powstanie Sejneńskie trwało przez pięć dni i było jednym z pięciu zwycięskich polskich powstań narodowych.
Dzięki czynowi zbrojnemu Powstańców Sejneńskich, członków Polskiej Organizacji Wojskowej, Sejneńszczyzna należy dziś do Polski. W rocznicę tych wydarzeń w Sejnach odbywają się trzydniowe obchody. Rozpoczął je Koncert Niepodległości w wirydarzu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.
Piątkowy spektakl słowno-muzyczny połączył formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Koncert był muzycznym hołdem dla Polskiej Organizacji Wojskowej, odpowiedzialnej za przygotowanie i wybuch Powstania Sejneńskiego, organizacji kluczowej dla odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Kolejnym punktem programu Obchodów było uroczyste zapalenie zniczy, późnym wieczorem, pod Pomnikiem Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe i przedstawiciele POW.
Przed nami kolejne ważne wydarzenia. Na sobotę zaplanowano konferencję pn. WIERNI MACIERZY, uroczyste wręczenie medali Reipublicae Memoriae Meritum oraz zaświadczeń o wpisie grobów do ewidencji prowadzonej przez Prezesa IPN, a także przekazanie tabliczek „GRÓB WETERANA” rodzinom weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Ponadto zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana przez białostocki Oddział IPN. To wszystko w Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach od godz. 11.00.
W niedzielę 24 sierpnia spotykamy się pod ratuszem o godz. 10:45, aby wspólnie udać się na mszę świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców. Główna uroczystość Obchodów rozpocznie się o godzinie 13.00 w wirydarzu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, po której udamy się pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego gdzie nastąpi złożenie kwiatów, odczytanie apelu pamięci oraz salwa honorowa.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie. Uroczystość Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Podlaskiego – Łukasz Prokorym.
Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach.
Ciąg dalszy obchodów:
24 sierpnia 2024 r. / sobota
Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach:
11.00 Konferencja pn. „WIERNI MACIERZY (105. rocznica Powstania Sejneńskiego 1919 – 2024)”
13.00 Uroczystość wręczenie medali Reipublicae Memoriae Meritum
13.15 Wręczenie Rodzinom weteranów walk o wolność i niepodległość Polski zaświadczeń o wpisie grobów do ewidencji prowadzonej przez Prezesa IPN oraz przekazanie tabliczek „GRÓB WETERANA”
14.15 Prezentacja wystawy przygotowanej przez Oddział IPN w Białymstoku
25 sierpnia 2024 rok / niedziela
10.00 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogiłach poległych w Powstaniu Sejneńskim przez samorządowców, młodzież szkolną i harcerzy – w Sejnach, Augustowie i Suwałkach
10.45 Formowanie kolumny marszowej przed Ratuszem Miejskim
11.30 Msza Święta w Bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach w intencji Ojczyzny i powstańców sejneńskich
13.00 Uroczystość główna w wirydarzu Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach:
– powitanie gości i przemówienia okolicznościowe
– wręczenie medali i odznaczeń
Po uroczystości przemarsz pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej:
– apel pamięci
– salwa honorowa
– złożenie kwiatów.
Urząd Miasta w Sejnach