W Muzeum Prezydenta Kazisa Greiniusa w Mariampolu odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone perspektywom badań historycznych tego regionu pt. „Nowe spojrzenie na Historię Suwalszczyzny”. Przybyli naukowcy z Litwy, Polski, Austrii i Izraela.
Jednym z prelegentów był historyk dr Tomasz Naruszewicz, wójt gminy Bakałarzewo. Mówił o funkcjonowaniu wielokulturowych miasteczek w XVIII wieku na przykładzie Przerośli, Wiżajn, Kalwarii, Wiłkowyszek i Ludwinowa.
Wykład wprowadzający wygłosił Ruth Leiserowitz (Warszawa) Tytuł wykładu bardzo ciekawy: „Czy ten region był wyjątkowy w XIX wieku? Próba wyjaśnienia na przykładzie historii życia codziennego”. Tematem wystąpienia Rimvydasa Urbonavičiusa (Mariampol) było poszukiwanie genezy powstania Mariampola. Alvydas Totoris (Kalwaria) mówił o mniejszościach narodowych rejonu Kalwarii w XIX wieku
Historyk Melchior Jakubowski z Warszawy opowiadał o stosunkach wyznaniowych na Suwalszczyźnie na przełomie XVIII i XIX wieku na przykładzie parafii w Jeleniewie, zaś Dorsi Kaufhold z Wiednia o zapisach w kościelnych księgach ewangelików w Wiżajnach z lat 1844 -1914.
Ralph Salinger (Kfar Ruppin) oraz Irma Maurienė (Wiłkowyszki) mówili o grupach etnicznych w Wisztytis (Wysztyniec) i codziennym życiu Żydów w Południowej Litwie w XIX wieku.
- To wielka przyjemność, że naukowcy z różnych krajów przedstawili unikalne dokumenty archiwalne i dzielili się ciekawymi spostrzeżeniami. Dziękujemy Instytutowi Historycznemu w Niemczech za wspólne zorganizowanie ciekawego seminarium - oświadczyło na zakończenie seminarium kierownictwo Muzeum.
WYG
Źródło i fot: Muzeum Prezydenta Kazisa Greiniusa w Mariampolu