25.06.2021

Konwent Marszałków Województw RP. W Augustowie o koncepcji rozwoju Europy i unijnych pieniądzach

Zakończyło się trzecie i ostatnie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w ramach półrocznego przewodnictwa Województwa Podlaskiego. Marszałek Artur Kosicki przekazał laskę marszałkowską – symbol prezydencji Piotrowi Całbeckiemiu, włodarzowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- To było niełatwe pół roku. Przewodnictwo upłynęło bowiem pod znakiem pandemii, co ograniczało sposób funkcjonowania Konwentu. Jestem zwolennikiem spotkań osobistych – stwierdził marszałek Artur Kosicki, podczas konferencji podsumowującej przebieg jego prezydencji.

Maszałek Kosicki też mówił o dobrych efektach sprawowanego przez niego przewodnictwa.

- Bardzo dobrze oceniam poziom kultury politycznej jaki prezentowali marszałkowie. Jesteśmy z różnych opcji, a potrafiliśmy mówić jednym głosem o sprawach istotnych dla naszych regionów - podsumował.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – przejmując prezydencję –  również podkreślił dobrą współpracę między uczestnikami Konwentu, która pozwoliła wypracować 18 wspólnych stanowisk, m.in. w sprawie funduszy unijnych, Krajowego Planu Odbudowy, cyfryzacji, transportu, psychiatrii dziecięcej. Podziękował również marszałkowi Kosickiemu za półroczną pracę.

- Mam nadzieję, że dorównamy w gościnności Podlaskiemu – dodał Piotr Całbecki.

Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku Województw RP, zaoferował mu pomoc i wsparcie w poprowadzeniu Konwentu przez kolejne pół roku.

W formie hybrydowej

Podczas trzeciego i ostatniego posiedzenia organizowanego przez Województwo Podlaskie, obrady miały formułę hybrydową. Część przedstawicieli województw spotkała się w Augustowie, część uczestniczyła w obradach zdalnie.

– Chcieliśmy się dziś pochwalić tym, co mamy najlepsze. Wspaniałymi widokami i wspaniałymi ludźmi, którzy tu mieszkają – powiedział Artur Kosicki.

Nowy Europejski Bauhaus 

Marszałkowie dyskutowali nad koncepcją rozwoju Europy, zwaną Nowy Europejski Bauhaus (NEB). W dyskusji wzięli udział m.in. Elisa Ferreira, Komisarz ds. Spójności i reform w Komisji Europejskiej (KE) i Normund Popens, zastępca Dyrektora Generalnego w DG REGIO w KE.

Podobnie jak pierwowzór ma łączyć estetykę, funkcjonalność, nowoczesność, dostępność i dodatkowo kłaść mocny nacisk na ekologię. Jego najważniejszymi wartościami będą: zrównoważony rozwój, estetyka i zaangażowanie społeczne.  

Nowy Bauhaus to koncepcja rozwoju Europy ogłoszona po raz pierwszy przez Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2020 r. To europejska odpowiedź na kryzys epidemiologiczny i ekologiczny, z jakim boryka się świat. Ma być także twórczym sposobem na wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu. Ma zmienić m.in. to, jak planujemy przestrzeń wokół nas.

- To propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia do pandemii i nowego sposobu życia w Europie, która ma być opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie – informował marszałek Artur Kosicki.

Jak podkreślała Elisa Ferreira, konieczność odbudowy naszej gospodarki i życia społecznego po pandemii jest szansą na stworzenie „czegoś lepszego”.

- To okazja na zbudowanie zielonej gospodarki, stworzenie nowych gałęzi przemysłu i nowych działań od ekologicznego transportu publicznego po inteligentne sieci energetyczne, nowe produkty wytwarzane z cyrkularnych surowców i mądre sposoby unikania odpadów, przeprojektowanie przestrzeni publicznej tak, aby była neutralna, nie tylko pod względem emisji dwutlenku węgla, ale również atrakcyjna i nadająca się do życia oraz piękna – podkreślała komisarz.


Komisja Europejska zorganizowała konkurs na Nagrodę Nowego Europejskiego Bauhausu 2021, do którego można było zgłaszać nowatorskie, proekologiczne i twórcze rozwiązania będące odpowiedzią na problemy współczesnego świata.

- Chcieliśmy zidentyfikować inicjatywy, parametry i sposób działania. Na tej podstawie będziemy promować, a następnie wdrażać najlepsze rozwiązania – mówił Norman Popens.

Do końca czerwca br. ma zostać ogłoszona strategia wdrażania projektu, w której określone zostaną najważniejsze kierunki działań.

Nowy Europejski Bauhaus ma dawać szansę na rozwój wszystkich regionów, także obszarów wiejskich, m.in. poprzez cyfryzację, nowoczesną infrastrukturę. Jednym z głównych założeń projektu jest większa współpraca mniejszych miejscowości z dużymi ośrodkami miejskimi. To też inicjatywa, która będzie łączyć projekty z dziedziny nowoczesnych technologii, nauki i sztuki. Według koncepcji nowego Bauhausu w budownictwie mają być wykorzystywane naturalne surowce, przede wszystkim drewno.

 

Drugim poruszanym tematem była Polityka Spójności na lata 2021-2027. Uczestnicy Konwentu omawiali m.in. stan prac na Umową Partnerstwa i projektami unijnymi, a także wyniki negocjacji kontraktów programowych z regionami. Jednym z prelegentów był Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Dziękuję marszałkom za zrozumienie, że przyjęte rozwiązania nie wszystkich zadowalają. Podział środków to zawsze kompromis. Jednak w moim odczuciu były to bardzo udane negocjacje. Powiedzieliśmy sobie wszystko, co leży na sercu – stwierdził Waldemar Buda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Patrzmy w przyszłość

Tematem negocjacji było 25 proc. (7,1 mld euro) puli z funduszy europejskich na programy regionalne. 75 proc. środków unijnych zostało podzielonych między regiony już na początku roku.

Podlaskie zakończyło środowe negocjacje z sukcesem. Kwota dla naszego województwa została bowiem znacząco zwiększona – z 992 mln euro do 1,25 mld euro. Marszałek Artur Kosicki wywalczył dla naszego województwa dodatkowe 259 mln euro.

– Mamy dobre odczucia, jeśli chodzi o negocjacje. W mojej ocenie metoda podziału środków, jaką przyjęto na perspektywę 2014-2020, skrzywdziła województwo podlaskie, alokacja powinna być wtedy wyższa – ocenił marszałek Artur Kosicki. – Ale to już historia. Idźmy dalej, patrzmy w przyszłość.

Inni marszałkowie również wymienili spostrzeżenia na temat wyników negocjacji.

Liczymy na szybką akceptację

Podczas posiedzenia Agnieszka Kapciak, zastępca dyrektora Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) omówiła stan prac nad projektem Umowy Partnerstwa (UP). To dokument, który precyzuje, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi tu o 76 mld euro z unijnej polityki spójności (72,2 mld euro) i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (3,8 mld euro).

Od 18 stycznia do 22 lutego trwały konsultacje tego projektu w formule online. Wpłynęło ponad 500 uwag, które teraz są analizowane w ministerstwie. W trzecim kwartale br. projektem zajmie się Rada Ministrów i zostanie on formalnie przekazany do Komisji Europejskiej (KE).

– Rozpoczęliśmy już nieformalny dialog z Komisją Europejską. To bardzo ważny proces. Uzgadniamy pewne kwestie techniczne z urzędnikami w Brukseli. Liczymy, że nowy projekt, zmieniony w wyniku konsultacji oraz rozmów z KE, będzie na tyle gotowy, że szybko uzyskamy akceptację Komisji – wyraziła nadzieję Agnieszka Kapciak.

Konkursy w przyszłym roku

Zastępca dyrektora departamentu strategii przypomniała, że Polska będzie korzystała z funduszy europejskich w ramach dziewięciu programów krajowych i 16 regionalnych. Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, dziedzictwo kulturowe, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.

Nie później niż trzy miesiące po przekazaniu Umowy Partnerstwa, do Brukseli zostaną przesłane projekty programów krajowych i regionalnych. A po ich zatwierdzeniu, w 2022 r., zostaną przeprowadzone pierwsze konkursy na wsparcie z funduszy europejskich.

Źródło: Wrota Podlasia 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie