16.11.2018

Kopciowo, Litwa. Pamiętano o bohaterce obojga narodów - Emilii Plater

W Kopciowie (Kapčiamiestis), niewielkiej miejscowości, leżącej tuż za polsko - litewską granicą niedaleko Berżnik, z okazji 212. rocznicy urodzin bohaterki dwóch narodów - Emilii Plater, przy jej pomniku oraz grobie spotkali się litewscy i polscy samorządowcy.

Zapalili znicze, złożyli kwiaty. Odwiedzili tamtejsze muzeum im. Emilii Plater oraz szkołę jej imienia.

W Muzeum nastąpiło rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu rysunkowego dla dzieci pt. „Kobieta w historii wieków”. Prace można jeszcze oglądać w Szkole im. Emilii Plater w Kopciowie do 23 grudnia 2018 roku.

W wydarzeniu, oprócz samorządowców, nauczycieli, działaczy kultury z Litwy, uczestniczyła też delegacja z Sejn, na czele z burmistrzem miasta Arkadiuszem Nowalskim ( na fot. składa wieniec na grobie E.Plater). Przyjechały też dzieciaki z litewskiego przedszkola „Žiburis” w Sejnach, wraz z dyrektor placówki G. Karaneckienė.

 

 

Spotkanie uświetnił program artystyczny w wykonaniu akordeonistów z oddziału szkoły muzycznej w Veisiejach k.Łożdziej. Wiersze poetki Judity Vaičiūnaitės, poświecone Emilii Plater, czytali uczniowie szkoły imienia bohaterki obojga narodów w Kopciowi.

Polska Joanna d’Arc

Emilia Broel-Plater, to polska hrabianka oraz kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego. Jest nazywana polską Joanną d’Arc.

W Kopciowie znajduje się grób Emilii Plater, która zmarła w trakcie powstania w 1831 r. we wsi Justianowo. Jej zwłoki zostały przewiezione na najbliższy miejski cmentarz do Kopciowa. Grób znajduje się na cmentarzu do dzisiaj, jest to obelisk z ciemnoszarego granitu zwieńczony krzyżem, który odrestaurowano w 2004 r. Przed nim granitowy głaz z napisem „Mów Wieczny Pokoy”, prawdopodobnie z pierwotnego pomnika.

Muzeum w Kopciowie im. Emilii Plater zaczęto zakładać w 1984 r. w szkole średniej w Kopciowie, a w 2006 r. stało się oddziałem Muzeum Łoździejszczyzny i nadano mu imię Emilii Plater. Obecnie w muzeum czynne są cztery ekspozycje.

Największa jest poświęcona hrabiance Emilii Plater, dowódczyni powstania 1831 r., której dzielność, zasługi i bohaterstwo stały się przykładem nie tylko dla ludzi litewskiej, ale też polskiej, białoruskiej i innych narodowości. Krótka i odważna droga życia Emilii Plater zakończyła się w okolicach Kopciowa – bohaterka została skrycie pochowana na kopciowskim cmentarzu.

Ekspozycje muzealne w Kopciowie

Etnograficzna ekspozycja odzwierciedla tradycyjną kulturę i byt Kopciowa z początku XX w. Są tu eksponowane dawne narzędzia rolnicze, przedmioty gospodarstwa domowego, meble. Okienko izby w ekspozycji upamiętnia – wyjątkowo barwną i trochę smutną – historię rodziny policjanta mieszkającej na pograniczu polsko-litewskim w początku XX w.

W muzeum prezentowany jest także materiał dotyczący życia i twórczej działalności kompozytora Czesława Sosnowskiego (Česlovas Sasnauskas), wykonawczyni pieśni ludowych Weroniki Powilioniene (Veronika Povilionienė), pierwszej spikerki Litewskiej Telewizji LTV Grażyny Bigelyte-Bulawiene (Gražina Bigelytė-Bulavienė) oraz innych znanych osób.

Osobną ekspozycję urządzono i poświęcono rodakowi inżynierowi, podróżnikowi, fotografowi, pionierowi wypraw do miejsc zesłania na Syberii i założycielowi stowarzyszenia „Dola” („Lemtis”) – Antanasowi Sadeckasowi (Antanas Sadeckis).

 

WYG

Źródło: Samorząd rejonu Łoździej, Muzeum im Emilii Plater w Kopciowie

Fot: samorząd rejonu Łoździej

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.17.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie