14.05.2014

Kormorany zaczną niszczyć wigierski park

Po wielu latach w Wigierskm Parku Narodowym swoje gniazda znowu zaczęły budować kormorany. Ornitolodzy odkryli ponad 20 lęgowisk, głównie nad jeziorem Długie Wigierskie. Czy jest to początek groźnej dla środowiska kolonizacji akwenów Suwalszczyzny przez te ptaki?


- Na obecność kormoranów trzeba spojrzeć z dwóch stron: od dzioba i od kupra – mówi Maciej KamiÅ„ski, zastÄ™pca dyrektora WPN. - Co roku, pod koniec lata, przed odlotem na poÅ‚udnie Europy,  „spotykaÅ‚o siÄ™” tu nawet ponad 3 tysiÄ…ce kormoranów, które trzebiÄ… jeziora z ryb. PatrzÄ…c od dzioba to jeden kormoran w ciÄ…gu dnia zjada okoÅ‚o póÅ‚ kilograma ryb, co, po pomnożeniu przez ich ilość, daje ponad póÅ‚torej tony „odÅ‚owionych” ryb. SpoglÄ…dajÄ…c od strony kupra, tam gdzie swoje siedliska majÄ… kormorany, zobaczymy usychajÄ…ce drzewa i roÅ›linność, co jest efektem przenawożenia gleby odchodami. W naszym przypadku skutki powrotu kormoranów, te od kupra, najszybciej i najboleÅ›niej odczuje samo jezioro DÅ‚ugie Wigierskie i otaczajÄ…ca je roÅ›linność. Ptaki te żerujÄ… wprawdzie przede wszystkim na jeziorze Wigry, ale odchodami niszczyć bÄ™dÄ… teren, na którym zbudujÄ… gniazda. A że lubiÄ… żyć w koloniach, bywa że w jednej jest nawet tysiÄ…c gniazd, zagrożenie bÄ™dzie rosÅ‚o wraz z iloÅ›ciÄ… gniazd.  

Do 2011 kormoran objÄ™ty byÅ‚ ochronÄ… częściowÄ…, z wyÅ‚Ä…czeniem stawów rybackich uznanych za obrÄ™by hodowlane (tam mógÅ‚ być zabijany bez specjalnych pozwoleÅ„). Później zostaÅ‚ objÄ™ty ochronÄ… częściowÄ…, już bez wyjÄ…tków.  
Na pÅ‚oszenie, nie mówiÄ…c już o odstrzeleniu ptaków (jest to możliwe tylko poza okresem lÄ™gowym) potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Åšrodowiska. Na razie, dyrekcja WPN takich dziaÅ‚aÅ„ podejmować nie zamierza.

- JesteÅ›my na etapie opracowywania planu ochrony parku – tÅ‚umaczy M. KamiÅ„ski. - Znajdzie siÄ™ w nim zapis dotyczÄ…cy gatunków problemowych. W naszym przypadku sÄ… to nie tylko kormorany, ale też norka amerykaÅ„ska, która skutecznie wyparÅ‚a norkÄ™ polskÄ…, jenot, a w najbliższych kilkunastu latach może nim być też szop pracz. Ten ostatni jest już w Polsce zachodniej i powoli przemieszcza siÄ™ na wschód.  Mam nadziejÄ™, że uda siÄ™ nam znaleźć zÅ‚oty Å›rodek chroniÄ…cy park przed szkodami wyrzÄ…dzanymi przez te gatunki ptaków i zwierzÄ…t oraz te gatunki przed ludźmi.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie