Leśnicy w Nadleśnictwie Białowieża policzyli korniki złapane w pułapki feromonowe. Jest ich sześć i pół miliona.
Początek wiosennej rójki kornika drukarza przypada na przełom kwietnia i maja i jest uzależniony od przebiegu pogody, przede wszystkim temperatury. Owad ten roi się, gdy temperatura podłoża osiągnie 14 °C. W tym roku kwiecień i początek maja był chłodny i deszczowy, z częstymi przymrozkami. 5-7 maja temperatura gwałtownie wzrosła – w ciągu dnia osiągała nawet 25 °C. W ciągu tych 3 dni, do 170 pułapek feromonowych, które leśnicy jeszcze w kwietniu ustawili na terenie Nadleśnictwa Białowieża, wpadły 164 litry korników. W 164 litrach mieści się ponad 6,5 miliona tych owadów. To tyle, ilu mieszkańców ma na przykład Toronto, największe miasto Kanady.
W ciągu całego 2015 roku odłowiono do pułapek 155 litrów korników, zaś w roku 2016 - 205 litrów. Ilość odłowiona w tym roku, tylko przez trzy dni, świadczy o dużym potencjale rozwojowym kornika drukarza. Leśników z Puszczy Białowieskiej zobowiązuje to, do wzmożonej obserwacji kornika i szybkiego usuwania drzew świeżo zasiedlonych przez korniki.
Pułapki feromonowe pełnią ważną rolę w monitorowaniu rozwoju rójki kornika drukarza. Ilość odłowionych korników wskazuje na skalę i dynamikę jego gradacji w Puszczy Białowieskiej. Pułapki feromonowe wykorzystują zainstalowaną w nich nasączoną zapachem płytkę (feromon) do zwabiania lub odstraszania owadów. Poprzez odłowienie korników w pułapki feromonowe nie można jednak zapobiec gradacji. Odłowione w nich osobniki, to znikoma ilość w porównaniu z liczbą korników, które zimują w ściółce i pod korą drzew.
W załączeniu aktualne zdjęcia z wybierania korników z pułapek feromonowych w Nadleśnictwie Białowieża.
Na podstawie materiałów z Nadleśnictwa Białowieża
Jarosław Krawczyk
rzecznik prasowy
Regionalnej Dyrekcji
Lasów Państwowych