01.11.2020

Koronawirus. Wojewoda szuka chętnych do pracy w szpitalach. Pomagają żołnierze

W niedzielę w Polsce odnotowano 17 171 nowych zakażeń koronawirusem. To o ponad 4 tysiące mniej niż w rekordową sobotę. Mniej jednak, o 10 tysięcy, było także wykonanych testów.

Według informacji wojewody i podlaskiego inspektora sanitarnego, w Suwałkach i powiecie suwalskim przybyło 50 zakażonych osób, z których aż 22 trzeba było hospitalizować.

Sytuacja w naszym regionie sie pogarsza. Wojeoda Bogdan Paszkowski poszukuje chętnych do pracy w w szpitalach, w tym w powstającym w hali sportowej Uniwerstytetu Medycznego szpitalu tymczasowym, a z pomocą słuxbom medycznym i sanitarnym ruszają żołnierze.

W związku z planem uruchomienia szpitala tymczasowego w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwraca się z apelem do kadry medycznej o zgłaszanie się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego osób chętnych do pracy w szpitalu, ale także w innych placówkach zajmujących się leczeniem pacjentów z COVID-19.

- Sytuacja epidemiczna, również w naszym województwie, staje się coraz bardziej poważna. Wzrasta liczba zakażeń SARS-CoV-2 i w związku z tym tworzymy nowe miejsca dla pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji – m.in. szpitale tymczasowe. Chciałbym zwrócić się do Państwa z apelem o to, aby przedstawiciele środowisk medycznych – lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inne osoby, które chcę pracować i pomagać bliźnim walczącym z COVID-19, zgłaszali się do Wydziału Polityki Społecznej PUW - mówił w piątek (30.10) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W tym celu można przesłać zgłoszenie na adres: wps@bialystok.uw.gov.pl lub skontaktować się pod numerem telefonu 85 743 92 61.

- Cały czas podejmujemy działania, aby zwiększyć bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W tej chwili łóżek nam nie brakuje, ale mamy na uwadze dynamikę epidemii. Chcemy przy tym utrzymać równowagę bezpieczeństwa i opieki medycznej również dla osób niezakażonych - podkreślał wojewoda.

Oprócz zapewnienia miejsc hospitalizacji dla pacjentów z COVID-19 w dotychczas istniejących szpitalach w całym województwie, trwają prace nad utworzeniem szpitali tymczasowych w Białymstoku - w hali sportowej UMB i przy oddziale zakaźnym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

- Wiemy, z jakimi problemami borykają się szpitale, wiemy o brakach kadry medycznej z powodu zakażeń, kwarantanny. Staramy się w miarę możliwości wspierać te placówki, a jednocześnie prosimy o pomoc tych, którzy mogą jeszcze włączyć się w walkę z epidemią koronawirusa - podsumował wojewoda.

Osoby, które zakażenie koronawirusem przechodzą łagodnie i nie wymagają hospitalizacji, ale nie mogę odbyć izolacji w domu (np. z powodu domowników, którzy są w grupie ryzyka) - mogą być skierowani do izolatorium. Na dzień 30.10 działa siedem takich placówek w regionie, które są pod nadzorem szpitali. Są w nich 343 miejsca.

Pomagają terytorialsi, ale nie tylko

Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej w najbliższym czasie zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy. Dużą część z nich będą stanowić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których dowództwo uruchamia dotychczas nieaktywowane zasoby.

Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych. Oznacza to, że operacja „Trwała Odporność” nabiera charakteru operacji połączonej. Żołnierze Wojsk Operacyjnych będą wspierać wszystkie dotychczasowe linie wysiłku w ramach tej operacji.

Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie takie zadania wykonują w 262 placówkach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa, obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 225 punktach.

Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.

Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych o dużej mocy.

Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również na kierunku wsparcia Policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym. Obecnie zaangażowanie WOT w te zadania utrzymuje się na poziomie ok. 500 żołnierzy każdego dnia. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa.

Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.

Źródła: PUW, 1 PBOT

 

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o 644 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Do tej pory łącznie odnotowano 9 369 przypadków w regionie.

Nowe przypadki to:

➡ 143 osoby z Białegostoku w izolacji domowej,

➡ 62 osoby z pow. białostockiego w izolacji domowej,

➡ 57 osób z pow. bielskiego - 49 w izolacji domowej, 8 hospitalizowanych,

➡ 49 osób z pow. sokólskiego - 48 w izolacji domowej, 1 hospitalizowana,

➡ 48 osób z Łomży w izolacji domowej,

➡ 42 osoby z pow. hajnowskiego - 37 w izolacji domowej, 5 hospitalizowanych,

➡ 35 osób z Suwałk - 19 w izolacji domowej, 16 hospitalizowanych,

➡ 32 osoby z pow. łomżyńskiego w izolacji domowej,

➡ 32 osoby z pow. zambrowskiego - 30 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 31 osób z pow. grajewskiego - 27 w izolacji domowej, 4 hospitalizowane,

➡ 27 osób z pow. monieckiego - 22 w izolacji domowej, 5 hospitalizowanych,

➡ 22 osoby z pow. augustowskiego - 14 w izolacji domowej, 8 hospitalizowanych,

➡ 22 osoby z pow. siemiatyckiego - 20 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 15 osób z pow. suwalskiego - 9 w izolacji domowej, 6 hospitalizowanych,

➡ 15 osób z pow. wysokomazowieckiego - 13 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 8 osób z pow. kolneńskiego - 6 w izolacji domowej, 2 hospitalizowane,

➡ 4 osoby z pow. sejneńskiego - 1 w izolacji domowej, 3 hospitalizowane.



 

W kraju w ciągu doby wykonano ponad 49,9 tys. testów na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 171 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: 

- mazowieckiego (2380), 

- lubelskiego (1768), 

- kujawsko-pomorskiego (1734), 

- łódzkiego (1670), 

- śląskiego (1493), 

- małopolskiego (1480), 

- podkarpackiego (1241), 

- pomorskiego (1020), 

- wielkopolskiego (843), 

- zachodniopomorskiego (711), 

- podlaskiego (644), 

- warmińsko-mazurskiego (539), 

- dolnośląskiego (524), 

- opolskiego (461), 

- lubuskiego (401),

- świętokrzyskiego (262).

Z powodu COVID19 zmarło  20 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 132 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 379 902. Zmarły 5 783 osoby, wyzdrowiało 146 595.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie