W Szkole Podstawowej w Krasnowie w gminie Sejny odbyło się wręczenie nagród i dyplomów uczestnikom konkursu plastycznego: " Żyjmy zdrowo bez alkoholu i dopalaczy", który został zorganizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sejnach oraz Komendę Powiatową w Sejnach.
Uczniowie wykazali się z dużym zaangażowaniem i pomysłowością. W nagrodę otrzymali dyplomy i prezenty.
Termomodernizacja szkoły
Tymczasem dorośli dbają o lepsze warunki do nauki. Trwa właśnie długo oczekiwana termomodernizacja budynku szkolnego. Wykonawcą prac jest IZOTERM.
Wykonawcę udało się gminie wyłonić dopiero za drugim razem. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wójt gminy wiejskiej Sejny wybrał firmę GRUPA IZOTERM z Suwałk na wykonawcę termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Krasnowie wraz z modernizacją instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. To była najniższa cenowo oferta spośród pięciu, jakie wpłynęły w II przetargu. Opiewała na 4.674.000,00 zł. Gmina przewidziała na ten cel 4.730.000,00 złotych. Samorząd otrzymał na ten cel dotację z Polskiego Ładu w wysokości 4 365 000,00 zł.
- Niska temperatura nam nie straszna. Wręcz przeciwnie. W śniegu możemy schłodzić nasze ręce, bo robota pali się w nich niemiłosiernie. Obecnie kończymy modernizację dachu i rozpoczynamy ocieplać ściany Szkoły Podstawowej w Krasnowie, aby uczniom i nauczycielom było po prostu dobrze i bezpiecznie. Wymiana pokrycia dachowego to nie tylko kwestia estetyki – to inwestycja w bezpieczeństwo i komfort uczniów. W naszym klimacie, gdzie pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, odpowiednie zabezpieczenie dachu jest podstawą. Nie pozwolimy, by nieszczelny dach narażał zdrowie i dobre samopoczucie dzieci oraz personelu Szkoły Podstawowej w Krasnowie - komunikował kilka dni temu wykonawca.
Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Krasnowie to kluczowa inwestycja, aby zapewnić placówce edukacyjnej sprawne i bezpieczne funkcjonowanie. W ramach kontraktu wykonano w br. już izolację fundamentów. Był to pierwszy krok do poprawy efektywności energetycznej budynku. Dzięki temu szkoła będzie zużywać mniej energii na ogrzewanie, co korzystnie wpłynie na środowisko i portfele. Wymieniono stolarkę okienną, która nie tylko poprawiła estetykę, ale również zwiększyła komfort termiczny wewnątrz szkoły, eliminując przeciąg i straty ciepła.
Z własną energią elektryczną
Długo oczekiwana termomodernizacja Szkoły Podstawowej Szkoły Podstawowej w Krasnowie to także modernizacja instalacji oświetleniowej oraz wytworzenia energii elektrycznej. Projekt rozszerzono bowiem o możliwość wytwarzanie z oze energii elektrycznej. To akurat, jak znalazł w dzisiejszych czasach, gdy prąd drożeje w oczach. Będą pompy ciepła, fotowoltaika. Jak mówi wójt D. Łostowski, szkoła będzie miała własny prąd oraz ogrzewanie. To w obecnych czasach niezmiernie ważne. Znacznie poprawią się warunki nauki.
Inwestycja powinna zostać zrealizowana 30 września 2024 roku
Na tę inwestycję dzieci, rodzice, nauczyciele czekali bardzo długo
Budynek jest dosyć stary, bo wzniesiony pod koniec lat 60. ub. wieku, potem rozbudowywany. Termomodernizacja miała rozpocząć się już na przełomie 2017/2018 roku. Co i raz upominali się o to rodzice, nauczyciele. Pod koniec ubiegłego roku odbyło się w szkole spotkanie z władzami gminy, potem temat powracał na sesjach rady Gminy.
- Z własnych środków nie damy rady, bo już realizujemy duże inwestycje w szkole Poćkunach - wyjaśniał wówczas wójt D. Łostowski.- Dodatkowy problem w tym, że są w szkole mieszkania, co wyklucza dofinansowanie z funduszy unijnych. Pozostaje liczyć jeszcze na Polski Ład.
Pieniądze wreszcie się znalazły. Ważne też, że inwestycja przebiega bez zakłóceń.
WYG
Źródło: Szkoła Podstawowa w Krasnowie; Izoterm