Ekspedycja państwowej Telewizji Litewskiej i Radia realizuje projekt pod tytułem "Narodowa Ekspedycja". Jej uczestnicy, wśród których znajdują się dziennikarze, historycy, ludzie kultury i sztuki, odwiedzą historyczne miejsca związane z dziejami Litwy i Polski.
W ciągu trzech tygodni uczestnicy ekspedycji odwiedzą słynne historyczne miejsca i spotkają się z przedstawicielami lokalnych społeczności litewskich. Do tej pory odwiedzili już Puńsk i Łomżę, Warszawę, a przed nimi jeszcze m.in. Płock, Toruń i Malbork.
Do Puńska, gdzie biesiadowano na jeziorem Punia, dostali się, rzecz jasna, drogą lądową. Łódź wodowali opodal Łomży na Narwi.
Ekspedycja płynie zbudowaną specjalnie na tę okazję łodzią "Vytautas Didysis" ("Witold Wielki"), która jest kopią najstarszego odkrytego na Litwie statku, zbudowanego na podstawie szczątków łodzi znalezionej w Niemnie, w okolicach Merkinė. Trasa wiodąca przez Niemen, Narew i Wisłę prowadzi do Gdańska, skąd łódź wpłynie do Morza Bałtyckiego
Częścią spotkania w Warszawie było przeprowadzenie gości przez teren Wisły przez stołecznych armatorów na tradycyjnych drewnianych łodziach, zgodnie z duchem litewskiej ekspedycji. Jednostka z przystani Aquatica przywitała gości w okolicach Portu Żerań. Następnie inne łodzie (św. Barbara, Inna Bajka, Taxi Wisła, Rytman, Szkuta, Aquatica, Flota 511) oczekiwała na wysokości Podzamcza, przy bulwarze Jana Karskiego, aby razem przypłynąć na miejsce konferencji na plaży przy Muzeum nad Wisłą.
Narodową ekspedycją kieruje historyk profesor Alfredas Bumblauskas, a w zespole znajdą się również znani podróżnicy, m.in. przyrodnik Selemonas Paltanavičius, kierowca rajdowy Benediktas Vanagas czy muzyk Gabrielius Liaudanskas-Svaras. Wśród uczestników wyprawy jest również Arminas Darasevičius, właściciel kilku restauracji, smakosz, znany sommelier. W tym roku, jednym z elementów wyprawy, będzie również temat żywności, tradycyjnej polskiej kuchni i opowiadanie historii polskich dań.
Jest to już trzecia edycja programu (wcześniejsze ekipy przemierzały Litwę i Białoruś), którego uczestnicy tym razem podróżować będą przez Polskę. "Tam rozpościerają się ziemie litewskich rodów: Chodkiewiczów nad Narwią, Goniądz i Waniewo Radziwiłłów, Boćki Sapiehów, nie mówiąc już o Supraślu, od XII-XIV wieku do 1795 roku należącego do województwa trockiego Wielkiego Księstwa Litewskiego" - wymieniał podczas konferencji prasowej w Kłajpedzie profesor Bumblauskas.
Wybór Wisły, jako głównej drogi dla ekspedycji wpisuje się ponadto w szereg wydarzeń związanych z ogłoszeniem w Polsce 2017 roku Rokiem Rzeki Wisły.
Ekspedycja rozpoczęta 22 czerwca ma być dłuższa od poprzednich i potrwać do 10 lipca.
WYG
Na podstawie: Wilnoteka.lt; lrytas.lt; lrt.lt, um.warszawa.pl; Ambasada RL w Warszawie.
Fot: Organizatorzy; Ambasada RL w Warszawie