Litewski rząd zdecydował w środę, 6 października, że od 1 września do 30 listopada br. dla osób w wieku 75 lat i starszych, które otrzymają dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 lub do 31 marca następnego roku trzecią pojedynczą dawkę wzmacniającą, zostanie wypłacona jednorazowo kwota 100 euro.
Ta decyzja ma chronić najsłabszych członków społeczeństwa i poprawiać sytuację epidemiologiczną w kraju. Otrzymane ryczałty nie miałyby wpływu na przyznanie seniorom rekompensaty za ogrzewanie i inne świadczenia. Będzie to jeszcze musiało zostać zatwierdzone przez Sejm.
- Do tej pory wszystkie środki podjęte w celu zachęcenia osób starszych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 były skuteczne, ale nie w takim stopniu, aby były w stanie ochronić seniorów przed złożonymi powikłaniami i zapobiec stratom. Decyzja o przyznaniu jednorazowych świadczeń na szczepienie daje nadzieję, że przynajmniej część seniorów w końcu przyjdzie się zaszczepić, a tym samym chronić siebie i swoich bliskich - mówi Anna Selčinskienė, kanclerz Ministerstwa Spraw Socjalnych Bezpieczeństwo i Pracy.
W kraju mieszka około 272 tys. seniorów w wieku 75 lat i starszych. W tej grupie wiekowej nadal jest ponad 30 proc., czyli 80 000 osób, które nie zostały zaszczepione lub miały COVID-19.
Wskaźnik immunizacji osób w tej grupie jest znacznie niższy niż w innych grupach wysokiego ryzyka. Mają najwyższe ryzyko hospitalizacji i dwukrotnie większe ryzyko zgonu z powodu COVID-19 niż osoby w innych grupach wiekowych. Podczas pandemii śmiertelność z powodu COVID-19 u osób w wieku powyżej 75 lat wynosiła aż 64 procent. wszystkich zgonów, przy czym w tym czasie zgony osób w wieku 65-74 lata stanowiły 20%. wszystkich zgonów - głosi komunikat litewskiego rządu.
Świadczenie w wysokości 100 euro osoba będzie mogła otrzymać tylko raz. Osoby w wieku 75 lat i starsze, które otrzymają dwie dawki szczepionki, otrzymają ryczałt po pełnym szczepieniu. Korzyści byłyby również dostępne dla tych seniorów, którzy zostali w pełni zaszczepieni i zaszczepią się dawką wzmacniającą, tj. trzecią lub drugą dawką, do 31 marca, w zależności od wybranej szczepionki.
Niezaszczepieni seniorzy, którzy do 30 listopada nie zostaną zaszczepieni, ponieważ zostaną zakażeni COVID-19, a zatem nie będą mogli zostać zaszczepieni do 30 listopada, ale zostaną zaszczepieni do 31 marca 2022 r., także otrzymają po 100 euro.
Wnioski o ryczałt 100 euro nie będą wymagane. Dane dotyczące osób starszych będą sprawdzane w rejestrze. Seniorzy otrzymają ryczałt jako dodatek do emerytury lub z tytułu innego świadczenia wypłacanego przez Sodrę.
Jeśli ludzie otrzymują rekompensatę za ogrzewanie lub inne świadczenia, ryczałt w wysokości 100 euro nie będzie miał wpływu na otrzymywane świadczenia. Pieniądze te nie byłyby wliczane do dochodu osoby lub rodziny.
Według wstępnych obliczeń, gdyby ryczałt otrzymałoby ok. 272 tys. osób, kosztowałoby to ok. 27 mln. euro z budżetu państwa. Możliwości finansowe państwa litewskiego, aby zachęcić całą populację do zaszczepienia się środkami finansowymi, a tym samym uzyskać lub utrzymać odporność na COVID, są ograniczone.
Duża zachorowalność
W ciągu minionej doby zostało wykrytych 2 556 nowych przypadków infekcji koronawirusa - najwięcej od 6 stycznia, kiedy odnotowano ponad 2 700 zakażeń.
Wskaźnik zachorowalności na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni wzrósł do 825,1. Odsetek pozytywnych testów w ciągu tygodnia wynosi 9,4 proc.
W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 17 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 oraz blisko 9 tys. testów antygenowych.
Od początku pandemii na niespełna 3- milionowej Litwie wykryto ponad 342 tys. przypadków COVID-19, a 5 tys. osób zmarło.
WYG
Foto ilustracyjne Pixabay