Na Litwie notuje się niemal tyle tyle samo zakażeń, co w dużo większej Polsce. Litewski rząd w środę, 13 października wydał nowe zalecenia, które będą obowiązywały domy modlitwy i organizatorów imprez rodzinnych i okolicznościowych.
Zgodnie z nowymi zaleceniami do kościołów nie wejdą:
• osoby z ostrymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych (np. gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu itp.). Jeżeli w/w objawy wystąpią u duchownego lub innego pracownika domu modlitwy, nie może on iść do pracy/ceremonii
• osoby powyżej 6 roku życia bez osłony ust i nosa Wymóg noszenia masek nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić masek lub ich noszenie może zagrażać zdrowiu. Jeśli osoby nie mogą nosić masek ze względów zdrowotnych, zalecane jest noszenie przyłbic;
• Osoby podlegające przymusowej izolacji w okresie izolacji.
Zgodnie ze zaktualizowanymi zaleceniami św. Komunię należy przyjmować na rękę.
Nie zaleca się również obrzędów religijnych, w których kapłan lub inny duchowny roku ma bezpośredni kontakt z innymi osobami (np. udzielając sakramentu bierzmowania).
Osoby w kościele mają zachować co najmniej 2-metrowy dystans.
Należy zapewnić, by wierni nie mieli kontaktu z krzyżem i relikwiami. Warto unikać podawania sobie rąk podczas Mszy św.
Ministerstwo Ochrony Zdrowia oświadczyło, że należy zapewnić, by w specjalnych naczyniach kościelnych nie było wody święconej.
Uroczystości rodzinne
W związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało zalecenia dotyczące profilaktyki przy organizowaniu uroczystości rodzinnych.
Jeżeli uroczystość osobista odbywa się w lokalu gastronomicznym ogólnodostępnym lub obiekcie noclegowym w pomieszczeniu zamkniętym, usługi te mogą być świadczone wyłącznie osobom posiadającym Paszport Możliwości.
W przypadku braku cateringu i innych usług kontaktowych podczas uroczystości osobistej odbywającej się w wynajętym gospodarstwie, Paszport okolicznościowy uroczystości nie jest wymagany.
Podczas imprezy należy:
- zorganizować uroczystość w wydzielonym pomieszczeniu, niedostępnym dla innych gości instytucji świadczącej usługi cateringowe lub noclegowe.
- Podać informację przy wejściu do lokalu, w którym organizowana jest osobista uroczystość:
- konieczność przestrzegania higieny osobistej (higiena rąk, kaszel, etykieta kichania itp.);
- obowiązkowe stosowanie sprzętu ochronnego na nos i usta (maski na twarz, lub inne urządzenia), które przylegają do twarzy i całkowicie zakrywają nos i usta w pomieszczeniach zamkniętych (korytarze, hole, klatki schodowe, windy itp.).);
- nie wpuszczać na imprezę osób, które mają ostre objawy chorób górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu itp.) nie udawali się na miejsce imprezy.
- aby umożliwić higienę i/lub dezynfekcję rąk uczestników i organizatorów uroczystości oraz pracowników obsługujących uroczystość, należy zawiesić w dobrze widocznym miejscu przy wejściu do węzła sanitarnego urządzenie do dezynfekcji rąk.
- Uczestnicy festiwalu noszą maski we wspólnych pomieszczeniach zamkniętych (korytarz, hol, klatka schodowa, winda itp.). Nie wolno nosić masek przez osoby niepełnosprawne, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić masek lub ich noszenie może zagrażać zdrowiu osoby (zaleca się noszenie maski na twarz).
- Obowiązek noszenia masek przez personel obsługujący festiwal oraz organizatorów festiwalu przez cały czas trwania festiwalu. Nie wolno nosić masek przez osoby niepełnosprawne, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nosić masek lub ich noszenie może zagrażać zdrowiu osoby (zaleca się noszenie maski na twarz). Maski nie są obowiązkowe dla wykonawców, prelegentów, organizatorów wydarzeń podczas imprez, gdy zapewniona jest bezpieczna odległość od innych uczestników uroczystości.
Pracownicy obsługujący festiwal oraz uczestnicy i organizatorzy festiwalu, u których występują objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu itp.) powinni niezwłocznie opuścić imprezę i skonsultować się z Infolinią Coronavir Tel. 1808 lub skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu konsultacji.
- Unikać bezpośredniego kontaktu fizycznego z uczestnikami imprezy, organizatorami i pracownikami obsługi imprezy (jeśli to możliwe).
Osoby, które wyraźnie wykazują objawy ostrych infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu itp.) i które są zobowiązane do izolacji w okresie izolacji, nie mogą udawać się na miejsce uroczystości i w niej uczestniczyć.
Bez maseczek tylko w małych sklepach
Od połowy września wiele usług i punktów sprzedaży zostało ograniczonych dla osób nieposiadających Paszportu Możliwości. Bez niego można robić zakupy tylko w małych sklepach spożywczych, aptekach, optykach, a także w sklepach weterynaryjnych. TO z kolei, jak twierdzą niektórzy eksperci, spowodowało jeszcze większa zachorowalność, bo w małych sklepach zrobił się tłok.
Koronawirus na Litwie
Ostatniej doby na niespełna 3- milionowej Litwie zdiagnozowano 2493 przypadki, zmarło 17 osób.
Obecnie szpitale leczą 1488 osób z COVID-19, o kilkadziesiąt więcej niż poprzedniego dnia, z czego 144 po respiratorami.
Liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu 14 dni na 100 tys. populacja nadal rośnie i osiągnęła 998,5 przypadków.
Do tej pory na Litwie z powodu COVID-19 zmarło łącznie 5308 osób.
WYG
Źródło: Biuro Prasowe Ministerstwa Ochrony Zdrowia RL
Fot. Suwalki24.pl