W niedzielę, 24 kwietnia, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się gala finałowa konkursu „Polak Roku 2021”. Plebiscyt Czytelników organizował „Kurier Wileński”.
Zwycięzcą 24. edycji konkursu została Krystyna Dzierżyńska - wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
Najpierw trwało głosowanie czytelników, a dziesiątkę finalistów wyłonili członkowie kapituły, w skład której wchodzą zdobywcy tytułu Polaka Roku z poprzednich edycji plebiscytu.
Kandydaci do tytułu „Polak Roku 2021”:
1.Dr Tomasz Bożerocki – historyk
2.Mirosław Ciunowicz – dyrektor TVP Wilno
3.O. Marek Dettlaff – gwardian klasztoru franciszkanów w Wilnie
4.Krystyna Dzierżyńska – wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”
5. Helena Juchniewicz – dyrektorka Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie
6.Robert Komarowski - wicemer Samorządu Rejonu Wileńskiego
7. Marek Kubiak – prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Litwie
8. Michał Rudnicki – dyrektor generalny Orlen Lietuva
9. Regina Sokołowicz – kierownik Wydziału Opieki Społecznej i Ochrony Zdrowia w administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego
10. Albert Wołk – starszy nauczyciel historii w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach
Najwięcej głosów uzyskała Krystyna Dzierżyńska - wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Laureatka, która jest członkiem „Macierzy Szkolnej” już od 32 lat, a od 25 lat pełni funkcję wiceprezes stowarzyszenia, jest absolwentką Uniwersytetu Wileńskiego na kierunku romanistyka. Podczas odbierania nagrody „Polak Roku 2021” mówiła, że znalezienie się wśród dziesiątki nominowanych do tytułu było dla niej dużym zaskoczeniem, ale jeszcze większym zaskoczeniem oraz przyjemnością było zwycięstwo w plebiscycie.
- Jedna osoba nie może zrobić wielu rzeczy, dlatego uważam, że ten tytuł Polaka Roku, który miałam przyjemność odebrać, jest to zbiorowa, nasza zespołowa nagroda. Nagroda dla całej „Macierzy Szkolnej”, dla szkół polskich na Litwie, dla przedszkoli - mówiła.
Laureatka podkreśliła także wagę dbałości o język ojczysty oraz kształcenie młodzieży oraz zaznaczyła, że gala odbywa się w wyjątkowym dniu – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Na zakończenie Krystyna Dzierżyńska przywołała słowa z wiersza zmarłej przed 2 laty Krystyny Angielskiej – poetki i mieszkanki Lwowa: „Byliśmy, jesteśmy i będziemy, choć gnębiono nas i może będą gnębić znów, lecz korzenie nasze są z tej ziemi, więc gotowiśmy do nowych ciężkich prób”.
Na profilu w mediach społecznościowych Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie zwyciężczyni plebiscytu zamieściła podziękowania dla wszystkich, którzy pośpieszyli jej z gratulacjami oraz po raz kolejny podkreśliła wkład Macierzy Szkolnej w dobrobyt polskiego szkolnictwa na Litwie:
- Pragnę najserdeczniej Wszystkim i Każdemu z osobna podziękować za moc nadesłanych oraz złożonych osobiście życzeń i gratulacji z okazji przyznania mi tytułu „Polak Roku 2021”.
Odbieram to jako ogromne wyróżnienie osobiste i jednocześnie nagrodę zespołową dla całej Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie, która, po Odrodzeniu Państwa Litewskiego, od ponad trzydziestu lat dba o polską oświatę na Litwie.
Dziękuję za życzliwość, przyjaźń i serdeczność, których tak wiele doznałam w tych dniach.
Natomiast zwycięzcą ubiegłorocznej edycji konkursu został pochodzący z Polski ksiądz prałat Wojciech Górlicki, proboszcz kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie.
Wyróżniono również głosujących. Spośród aktywnie oddających głosy na swego kandydata Czytelników wylosowano 10 osób. To Joanna Bożerodska, Alfreda Jankowska, Lucja Gabiec, Ewa Łukaszewicz, Tatjana Kożeniewska, Jadwiga Borowa, Krystyna Zimińska, Aneta Tomaszewicz, Edward Jankowski, Andrzej Sosno. Osoby te odebrały symboliczne nagrody.
Polacy na Litwie to najliczniejsza mniejszość narodowa na Litwie, według statystyk oficjalnych liczy 183 421 osoby, czyli 6,52% ludności tego kraju (2021r.)
Źródło i fot: L24.lt; Kurier Wileński
Fot: Marian Paluszkiewicz - Kurier Wileński