Litewski rząd zaakceptował propozycję MSW dotyczącą przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen, czyli na granicy z Polską i Łotwą na siedem dni, przed, w trakcie i po planowanym na 11-12 lipca szczycie NATO w Wilnie.
Obecnie osoby przekraczające granice powinny posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, jednak kontrole nie są powadzone.
Kontrole na przejściach granicznych przez Państwową Straż Graniczną (VSAT) zostaną wznowione 7 lipca o godz. 8:00 i potrwają do 13 lipca do godz. 8:00.
- Poważnie traktujemy potencjalne ryzyko i jesteśmy gotowi zapewnić bezpieczeństwo publiczne, narodowe i NATO podczas tego wydarzenia. Decyzja o wznowieniu kontroli na granicy wewnętrznej pozwoli na celowe rozmieszczenie zasobów ludzkich i skuteczniejsze zarządzanie ewentualnymi zagrożeniami – mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
Szczegóły
Podczas przekraczania granic wewnętrznych obowiązkowe jest posiadanie ważnego dokumentu podróży – paszportu obywatela lub dowodu osobistego. Wraz z odnowieniem kontroli na granicach wewnętrznych podróże mogą potencjalnie trwać dłużej, ale podróżni nie powinni mieć większych niedogodności z powodu dodatkowych procedur granicznych.
Odprawy zostaną wznowione dla pasażerów lotów krajowych (między krajami należącymi do strefy Schengen) na lotniskach i regularnych kursów promów krajowych na przejściach granicznych w portach morskich oraz dla osób, które będą przekraczać granicę lądową z Polską i Łotwą.
W zależności od sytuacji i potencjalnych zagrożeń, kontrole będą przeprowadzane w sposób wybiórczy na podstawie analizy ryzyka o dowolnej porze dnia. Do kontroli zostanie wykorzystana tymczasowa infrastruktura, postawione zostaną tymczasowe znaki drogowe i bariery regulujące ruch.
Wiele sił do kontroli
Do pomocy przy kontrolach na granicy wewnętrznej zostaną wykorzystani celnicy oraz straż graniczna Łotwy i Polski, a także wojsko litewskie, litewscy strzelcy oraz straż graniczna Estonii i Mołdawii i dodatkowe siły Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex..
Państwa strefy Schengen zniosły kontrolę na granicach wewnętrznych, ale każdy kraj może ją czasowo odnowić, gdy konieczne jest podjęcie określonych środków bezpieczeństwa w celu skuteczniejszego zapobiegania naruszeniom bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.
Przywracanie kontroli na granicach wewnętrznych w przypadku wydarzeń o dużej skali i znaczeniu jest powszechną praktyką w krajach strefy Schengen. W związku ze szczytem NATO zarówno Łotwa w 2010 r., Polska w 2016 r., jak i Hiszpania w 2022 r. wprowadziły kontrolę na granicy wewnętrznej. Kontrola granic wewnętrznych na Litwie została wznowiona w 2020 roku w związku z COVID.
Wilno. Darmowy transport na czas szczytu
Podczas szczytu NATO w dniach 10-13 lipca mieszkańcy i goście Wilna będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Decyzja została podjęta 7 czerwca. uchwalona przez Radę Stołeczną. W ten sposób gmina ograniczy ewentualne niedogodności dla mieszkańców związane z ruchem i ograniczeniami w poruszaniu się po mieście.
Otwierając mieszkańcom stolicy i gościom miasta możliwość bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską, Wilno ma nadzieję na stworzenie mieszkańcom Wilna i gościom stolicy korzystniejszych warunków do wygodnego osiągania zaplanowanych celów podróży po mieście podczas szczytu NATO, aby zrekompensować niedogodności spowodowane ograniczeniem ruchu samochodowego.
- Myśleliśmy o tej decyzji od początku, kiedy stało się jasne, że szczyt NATO odbędzie się w Wilnie. Rada Miejska zaakceptowała ten pomysł. Dziękujemy mieszkańcom za zrozumienie i docenienie rangi wydarzenia. Mamy nadzieję, że możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej zachęci Państwa do korzystania z niej także po zakończeniu spotkania” – skomentował decyzję burmistrz mer Valdas Benkunskas.
Ograniczenia poruszania się po mieście
Podczas szczytu NATO ograniczenia w ruchu i poruszaniu się obejmą Stare Miasto, Port Lotniczy Wilno, wydzielone tereny Okręgu Naujamiestis, a także dostęp do Litewskiego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego „Litexpo”. Niektóre dzielnice czy ulice zostaną całkowicie zamknięte, niektóre – czasowo, dlatego mieszkańców zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami bliżej spotkania.
W strefach ograniczonego dostępu będzie można poruszać się wyłącznie pieszo, ruch wszystkich pojazdów, w tym rowerów i hulajnóg elektrycznych, zostanie zamknięty, dlatego zachęcamy mieszkańców i przedsiębiorców do wcześniejszego zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt. Wprowadza się ograniczenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa zgodnie z protokołem dostarczonym przez NATO.
W związku z poważnym ograniczeniem ruchu samochodowego w mieście, trasy komunikacji miejskiej przecinające centralną część miasta zostaną w znacznym stopniu dostosowane do możliwego większego zainteresowania podróżnych. Nie mogąc podróżować samochodem, mieszkańców Wilna i gości stolicy zapraszamy do korzystania z komunikacji miejskiej – głosi komunikat władz stolicy Litwy.
Wilno na realizację tej decyzji przeznaczy do 200 tys. euro.
40 delegacji, 2 000 dziennikarzy
Planuje się, że na wydarzenie przyjedzie ok. 40 delegacji państw członkowskich NATO i krajów partnerskich. Spodziewanych jest ponad 2 tys. dziennikarzy międzynarodowych mediów oraz uczestników związanych z organizacją wydarzenia. Planowane jest również umożliwienie im bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, za okazaniem legitymacji uczestnika imprezy, ze specjalną plakietką naklejoną przez Miejskie Przedsiębiorstwo „Usługi Komunikacyjne”.
WYG
Źródła i fot: Kancelaria Rady Ministrów RL; samorząd Wilna