17.07.2020

Litwa łagodzi obostrzenia. Więcej uczestników imprez masowych, a od września bez ograniczeń

Po posiedzeniu komitetu COVID-19, premier Saulius Skvernelis ogłosił, że osoby przybywające na Litwę z tzw. państw trzecich będą musiały poddać się testom na koronawirusa oraz dwutygodniowej izolacji.

- Przypadek przebywających w Kownie osób z Uzbekistanu zarażonych koronawirusem dobitnie pokazał, że musimy usprawnić procedurę przyjazdu cudzoziemców na Litwę. Rozwiązanie polega na tym, że osoby pochodzące z tak zwanych krajów trzecich, spoza UE i OECD, (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 37 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Polska należy do niej od 1996 roku), będą musiały przeprowadzić testy na obecność COVID-19 i spędzić dwa tygodnie w izolacji - napisał Saulius Skvernelis na swoim koncie na Facebooku.

Premier Skvernelis dodał także, że traktowanie epidemii w sposób lekceważący nie będzie tolerowane: „Chcę bardzo wyraźnie podkreślić jeszcze jedną rzecz. Nie będziemy tolerować zachowań, o których donoszą nam obecnie media. Stwierdzenia „wyjdę do miasta i zarażę innych” oraz podobne nieodpowiednie zachowanie spotkają się z surową reakcją, zgodną z panującymi zasadami. Wizy dla takich osób zostaną unieważnione, zostaną deportowani z Litwy - oświadczył premier.

W kwestii obowiązku noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych premier Skvernelis powiedział, że Ministerstwo Zdrowia ustaliło minimalne kryterium 100 tys. zakażonych osób – jego osiągnięcie spowodowałoby uruchomienie mechanizmu rozważenia i wprowadzenia obowiązku noszenia masek w niektórych miejscach, takich jak supermarkety, transport publiczny i in. Noszenie maseczek w miejscach publicznych na Litwie jest od miesiąca tylko zalecane, a nie obowiązkowe.

W najbliższym czasie właściwe ministerstwa wydadzą także zalecenia dotyczące zapewnienia niezbędnych środków bezpieczeństwa na imprezach, na których od września liczba uczestników będzie mogła być nieograniczona, podaje premier.

- Sytuacja epidemiologiczna na Litwie jest i będzie monitorowana, jeśli się pogorszy – zmienią się wymagania i zasady – dodał ostrzegawczo w swojej wypowiedzi premier

Imprezy masowe

Rząd dostosował plan zwiększenia liczby uczestników (widzów) podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych. Stanowi on, że liczba uczestników dozwolona od 16 do 31 lipca w pomieszczeniach zamkniętych, zachowując odległość co najmniej 2 metrów, może sięgać 400, od 16 do 31 sierpnia liczbę zwiększono do 600 (zamiast poprzednich 350), pozostawiając tę ​​samą maksymalną liczbę na otwartych przestrzeniach na 1000.

Liczba uczestników (widzów) wydarzeń kulturalnych i sportowych od 1 września będzie nieograniczona. Wydarzenia będą jednak musiały być organizowane zgodnie z decyzjami Ministra Zdrowia, szefa operacji państwowych na szczeblu państwowym.

Plan przewiduje, że od 1 września liczba uczestników nie będzie ograniczona zarówno podczas imprez plenerowych, jak i w pomieszczeniach.

W pomieszczeniach, gdy w imprezie uczestniczy więcej niż 700 osób, przestrzeń przeznaczona dla widzów ma być zapełniona nie więcej niż w 50 proc.

- Jeśli sytuacja się nie pogorszy, we wrześniu będzie można organizować imprezy zarówno w plenerze, jak i w pomieszczeniach bez ograniczeń co do liczby uczestników, ale zgodnie z obowiązującymi wymaganiami ustalonymi przez szefa centrum operacyjnego. Jeśli te wymagania nie zostaną spełnione, wydarzenia nie będą mogły odbyć się - powiedział premier Saulius Skvernelis na posiedzeniu rządu.

Dodał, że przed sprzedażą biletów widzowie mają być uprzedzeni, że po wykupieniu abonamentu na np. zawody sportowe, nie ma gwarancji, że w październiku nie będzie żadnych zmian.

Jeśli zmieni się sytuacja epidemiologiczna, to ten plan może być zmieniony bądź odwołany..

- Monitorujemy międzynarodową sytuację w organizacji wydarzeń sportowych, widzimy możliwe korzystne zmiany w naszym kraju. Organizatorzy wydarzeń będą mogli bardziej elastycznie planować sprzedaż biletów i ruch widzów. Będą jednak musieli również przestrzegać surowszych wymagań bezpieczeństwa, ponieważ w tej sytuacji najważniejsze jest dbanie o zdrowie ludzi - zauważa Algirdas Monkevičius, minister edukacji, nauki i sportu.

W przypadku imprez odbywających się w pomieszczeniu między widzami i / lub uczestnikami należy zapewnić odległość co najmniej 2 metrów, z wyjątkiem sportowców, ich trenerów i personelu obsługi. Ta odległość między ludźmi może być mniejsza, jeśli podczas imprezy założona jest ochrona nosa i ust. Minimalna odległość 1 m musi być zachowana na otwartej przestrzeni, z wyjątkiem sportowców, ich trenerów i personelu serwisowego. Zarówno w otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni ograniczenia odległości nie dotyczą małżonków, bliskich krewnych, rodziców adopcyjnych, rodziców adopcyjnych, opiekunów i opiekunów. Organizatorzy wydarzeń będą odpowiedzialni za spełnienie tych wymagań.

Plan zwiększenia liczby uczestników (widzów) wydarzeń kulturalnych i sportowych jest weryfikowany co dwa tygodnie. Może zostać zmieniony lub odwołany w miarę zmiany sytuacji w COVID-19.

Służba zdrowia

Premier Litwy w ostrych słowach skrytykował funkcjonowanie niektórych placówek służby zdrowia.

- Kwarantanna została odwołana przed miesiącem. Niestety, niektóre placówki lecznicze nadal wykorzystują swoje możliwości lecznicze tylko w 25, 17, 12 procent - a nawet mniej! Osobiście dostaję listy i pretensje od wielu osób. Nie da się nie tylko dostać do lekarza rodzinnego - często nie da się nawet dodzwonić się do polikliniki, planowane operacje są odwoływane, nie pracuje znaczna część lekarzy. Tego stanu nie można tolerować. Niezbędne jest pilne działanie, usługi muszą być wykonywane w całości lub przynajmniej w dużej części. Nikt nie ma prawa ryzykować zdrowia i życia ludzi. Dzisiaj omówiliśmy sytuację na posiedzeniu rządu. Przekazujemy jasne instrukcje Ministerstwu Zdrowia i wyraźny sygnał placówkom leczenia.

- Jeżeli normalną pracę utrudniają ministerstwa, czy wytyczne innych organów, być może zbyt wielkie wymagania, trzeba to zmienić. Znajdziemy też sposób na tych szefów placówek służby zdrowia, którzy nie chcą wrócić do normalnego trybu pracy, kierowanych przez nich szpitali, czy ośrodków zdrowia. Póki co, mam ogromną nadzieję, że nie trzeba będzie stosować najsurowszych sankcji wobec nich – napisał na Facebooku premier Litwy.

 

WYG

Źródło: Premier Litwy, Kancelaria Rady Ministrów RL

Fot: Kancelaria Rady Ministrów RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.24.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie