W niedzielę, 17 marca br. na Litwie odbyła się druga tura wyborów samorządowych. W ponad jednej trzeciej samorządów będą rządzić nowi merowie.
Najwięcej merów wybrano tym razem z list socjaldemokratów (10), społecznych komitetów i partii konserwatywnej ( po 8), partii Prawo i Sprawiedliwość (5), partii chłopskiej (4). W I turze najwięcej głosów zdobyły społeczne komitety wyborcze, uzyskując wynik 26, 76 proc., konserwatyści – 16, 03 proc. socjaldemokraci – 13,26 proc., Związek Chłopów i Zielonych – 11, 14 proc. Ruch Liberałów 5, 89 proc. głosów.
W niedzielę Wilnie niespodzianki nie było. Wygrał dotychczasowy mer Remigijus Šimašius. Na razie nie wiadomo, jaka w stolicy będzie koalicja rządząca. Šimašius, zaraz po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników, powiedział, że nie wyklucza porozumienia się zarówno z konserwatystami, jak i rządzącą Litwą partią chłopską. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji jednym z koalicjantów była Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). W obecnych wyborach straciła jednak w stolicy 40 proc. mandatów. Miała 10, a ma obecnie tylko sześć.
Największa jednak niespodzianka miała miejsce w rejonie Łoździejskim. Niespodziewanie zwyciężyła tam kandydatka partii chłopskiej i zielonych - Ausma Miškinienė, pokonując stosunkiem 60,02:38,8 proc. „ wiecznego” mera Artūrą Margelisa.
A. Margelis kierował rejonem wyniku wyborów bezpośrednich przez trzy kadencje, od 2007 roku. Merem był też w latach 1997-2000, zaś w latach 2002 – 2007 był wicemerem. W marcowych wyborach startował z własnego komitetu wyborczego.
Ausma Miškinienė urodziła się, w 1986 roku w podłoździejskiej wsi. Ojciec był lekarzem weterynarii, mama – pielęgniarką. Ausma poszła w ślady ojca i ukończyła studia weterynaryjne, a później także uzyskała tytuł magistra chemii inżynieryjnej. Od 2011 roku pracuje w litewskim Ministerstwie Rolnictwa. Ostatnio na stanowisku wiceministra. Zna języki: angielski, niemiecki, rosyjski.
- Znam rejon doskonale, bo stąd pochodzę, to moja ojczysta ziemia. Ludzie oczekują zmian. Największe problemy rejonu, to bezrobocie, nepotyzm, zatrudnianie nie według kompetencji, ale znajomości. Lekko nie będzie, ale mam nadzieję, że podołam oczekiwaniom mieszkańców - mówiła nowa mer tuż po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników głosowania.
Mariampol
Tu zwyciężył socjaldemokrata, dotychczasowy wicemer Povilas Isoda. Pokonał w II turze kandydata partii chłopskiej - posła Kęstutisa Mažeikisa. Dotychczasowa mer I. Lunskienė nie kandydowała.
Merami pozostałych samorządów współpracujących w polskim gminami zostali:
Kazlų Rūda - Mantas Varaška
Rejon Olity ( Alytus) Algirdas Vrubliauskas
Miasto Alytus: Nerijus Cesiulis
Kalvarija: Vincas Plikaitis
Pagėgiai: Vaidas Bendaravičius
Rejon Prienai: Alvydas Vaicekauskas
Rejon Ukmergė: Rolandas Janickas
Rejon Vilkaviškis: Algirdas Neiberka
Przypomnijmy, że w I turze merami wybrani zostali:
Birštonas- Nijolė Dirginciene,
Drusnieninki – Ričardas Malinauskas,
Kalvarija - Vincas Pliktaitais,
Kowno miasto – Visvaldas Matijosaitis,
Kowno rejon - Valerijus Makunas
WYG
Na fot: Nowy i odchodzący mer rejonu łoździejskiego
Fot: Fotobank