Bez tzw. Paszportu Możliwości bądź negatywnego testu PCR od 13 września mieszkańcy Litwy będą mogli korzystać z minimalnej liczby usług.
Nie powinien być mylony z paszportem szczepionkowym - przysługuje także osobom po chorobie oraz posiadającym aktualny negatywny test na koronawirusa.
Osoby, które przeszły COVID-19 mogą otrzymać paszport możliwości, jeśli minęło mniej niż 180 dni od daty diagnozy, a choroba została potwierdzona pozytywnym wynikiem testu PCR lub testem antygenowym. Co ważne, fakt przechorowania musi zostać odnotowany w systemie e-zdrowia (nie wystarczy pozytywny test w przeszłości).
Każdy na Litwie może sprawdzić te informacje, logując się na swoje konto pacjenta na portalu esveikata.lt.
Osoby zaszczepione mogą pozyskać paszport możliwości, jeśli:
1 tydzień po drugiej dawce preparatu Pfizer lub Moderna
4 tygodnie po szczepieniu Johnson & Johnson (pojedyncza dawka)
4 tygodnie po pierwszej dawce preparatu AstraZeneca, ale nie dłużej niż 12 tygodni. Także od razu po drugiej dawce.
Osoby poniżej 16. roku życia nie potrzebują paszportu możliwości. Mogą korzystać w łagodniejszych warunków kwarantanny okazując dokument dowodzący wieku.
Osoby, które mają paszport możliwości zapisany w pliku PDF bądź w formie papierowej, muszą go aktualizować co 7 dni.
Pomimo wielotysięcznego protestu, który odbył się w poniedziałek, 09.08.br. pod litewskim Sejmem, litewski rząd podjął środę ( 11.08.2021) decyzję o ograniczeniach dla osób niezaszczepionych. Wejdą one w życie 13 września.
Wraz z szybkim wzrostem liczby pacjentów i zajętości COVID-19 w szpitalach, rząd zatwierdził dodatkowe środki zarządzania pandemią. Podejmowane decyzje mają na celu zapewnienie, że pandemia nie przeciąży placówek opieki zdrowotnej oraz uniknięcie bardziej rygorystycznych ograniczeń dla całego społeczeństwa, takich jak kontakt i regularne świadczenia zdrowotne, ograniczenia biznesowe czy powrót do kształcenia na odległość. Celem jest również ochrona grup ludności, których ze względu na stan zdrowia nie można zaszczepić- głosi komunikat rządowy.
Ograniczenia nie będą dotyczyły osób, które mają status ozdrowieńca po pozytywnym teście PCR lub antygenowym, mają badanie serologiczne na przeciwciała bądź mają negatywny test na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Ograniczenia nie będą także dotyczyły dzieci do 16. roku życia.
Niezaszczepieni obywatele Litwy będą mogli robić zakupy wyłącznie w małych sklepach i aptekach.
Od 13 września osoby niespełniające kryteriów paszportu będą mogły robić zakupy tylko w sklepach, których główną działalnością jest sprzedaż artykułów spożywczych, weterynaryjnych, aptecznych, optycznych, z osobnym wejściem z zewnątrz, oraz powierzchnią do1500 metrów kwadratowych.
Osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z usług salonów kosmetycznych, nie będą mogły wejść do placówek gastronomicznych, miejsc rozrywkowych, nie będą mogły brać udziału w imprezach, z wyjątkiem przedsięwzięć na świeżym powietrzu, o ile liczba ich uczestników nie przekracza 500.
Ograniczenia nie będą stosowane wobec osób, które są w pełni zaszczepione, ozdrowieńców, osoby z negatywnym testem na obecność koronawirusa (będzie ważny przez 48 godzin) i dzieci do 16. roku życia.
W przypadku drobnego remontu, kontakt do 15 minut
Osoby bez Paszportu Możliwości będą mogły jedynie zamówić drobne naprawy, jeśli kontakt usługobiorcy z usługodawcą trwa nie dłużej niż 15 minut, korzystać z usług weterynaryjnych, wejść do muzeów i na wystawy. Do bibliotek takie osoby będą mogły wejść jedynie w celu odebrania lub oddania książek.
Rząd zobowiązał również do testowania się niezaszczepionych pracowników spółek produkcyjnych.
Rząd uznał także, że przedsiębiorcy nie muszą czekać na wejście w życie nowych ograniczeń i już od najbliższego poniedziałku będą mogli wymagać od swoich pracowników paszportu możliwości.
Decyzję taką już skrytykował dyrektor generalny Litewskiej Konfederacji Pracodawców Danas Arlauskas, który twierdzi, że rząd trwoni w ten sposób pieniądze płatników podatków.
Rząd wycofał się z wcześniejszych planów zakazania osobom bez odporności lub negatywnego testu na COVID-19 korzystania z transportu publicznego.
Rząd uznał też, że nakaz noszenia masek dla zaszczepionych powinien mieć charakter rekomendacji, gdyż nie ma możliwości kontroli takiego nakazu
Świadczenia zdrowotne będą świadczone zgodnie z procedurą zatwierdzoną przez Ministra Zdrowia. Pacjenci wymagający podstawowej opieki medycznej nie będą testowani, ale testy będą wymagane, jeśli mają objawy COVID-19. Należy zauważyć, że badania będą dla pacjentów bezpłatne.
W celu zapewnienia nieprzerwanego dostępu do świadczeń z zakresu indywidualnej opieki zdrowotnej w przypadku ograniczenia innych świadczeń medycznych z powodu COVID-19, a także uniknięcia nadmiernych zgonów, rozporządzenie Ministra Zdrowia reguluje, że usługi placówki medycyny rodzinnej będą dostępne dla wszystkich obywateli. Dostępna będzie zarówno opieka medyczna w nagłych wypadkach, jak i planowana, z wyjątkiem sytuacji, gdy pacjent (rezydent) będzie musiał zostać przebadany pod kątem profilaktycznych badań kontrolnych. Pacjenci objawowi z objawami choroby COVID-19 (gorączka, kaszel, duszność itp.) zostaną przebadani.
Od 13 września: WYJĄTKI DLA NIEPOSIADAJĄCYCH PASZPORTÓW MOŻLIWOŚCI:
- handel w sklepach, marketach, których główną działalnością jest sprzedaż artykułów spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, farmaceutycznych, artykułów optycznych i ortopedycznych, roślin, nasion, nawozów z osobnym wejściem z pola, powierzchni sprzedaży (tj. hale handlowe do obsługi klienta a powierzchnia towaru, w tym kabin pomiarowych, z wyłączeniem powierzchni pomieszczeń administracyjnych, magazynów i pomieszczeń pomocniczych, warsztatów, klatek schodowych, korytarzy, pomieszczeń sanitarnych) nie przekracza 1500 mkw. m, lub zlokalizowane w centrum handlowym o łącznej powierzchni sprzedaży (tj. hale sprzedaży i inne punkty sprzedaży (np. wyspy) do obsługi klienta i ekspozycji towarów, w tym stoiska pomiarowe; z wyłączeniem lokali handlowych, magazynów i pomieszczeń pomocniczych); , warsztat, powierzchnia klatek schodowych, korytarzy, zaplecza sanitarnego, a także sklepów zlokalizowanych w centrum handlowym z osobnym wejściem z zewnątrz w przypadku braku dostępu do centrum handlowego) nie przekracza 1500 mkw. m;
- sprzedaż na odległość (online lub za pomocą innych środków komunikacji) oraz gdy towary są dostarczane osobom fizycznym i prawnym lub odbierane w punktach odbioru (handel w punktach odbioru lub inna działalność niezwiązana ze sprzedażą na odległość);
- zamawiania drobnych napraw, gdzie kontakt usługobiorcy z usługodawcą trwa nie dłużej niż 15 minut;
- usługi pogrzebowe i sklepy pogrzebowe;
- zwiedzanie ekspozycji muzealnych i wystaw;
- usługi biblioteczne (zbieranie i zwrot książek) oraz punkty księgozbioru;
- świadczenia indywidualnej opieki zdrowotnej (zgodnie z wymaganiami określonymi przez Ministra Zdrowia, w tym badania);
- służby socjalne;
- usługi pomocy psychologicznej i psychoterapii;
- wizyty u osób nieuleczalnie chorych, małoletnich do 14 roku życia oraz kobiet w ciąży w zakładach opieki osobistej lub przebywających w zakładach opiekuńczych;
- usługi weterynaryjne;
- lokalne (miejskie i podmiejskie) usługi transportu pasażerskiego;
Usługi taksówkowe na zlecenie i samochody osobowe do wynajęcia lub za wynagrodzeniem;
- świadczenie usług prawnych (notariusze, komornicy, przymusowa mediacja, prawnicy świadczący usługi prawne na podstawie umowy prawnik-klient oraz prawnicy udzielający wtórnej pomocy prawnej) oraz czynności sądowych;
- działania związane z ochroną praw dziecka;
- usługi świadczone przez instytucje państwowe i komunalne, zakłady, przedsiębiorstwa państwowe i gminne, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być świadczone na odległość (wykaz usług zatwierdza kierownik instytucji, organu lub przedsiębiorstwa);
Kompleksowe usługi rodzinne zgodnie z Kompleksowymi Usługami Rodzinnymi 2016-2023 zatwierdzonymi przez Ministra Opieki Społecznej i Pracy Republiki Litewskiej.
- zapewnienie pomocy technicznej w Centrum Pomocy Technicznej dla Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Opieki Społecznej i Pracy oraz w instytucjach miejskich, którym przypisano tę funkcję;
- udzielanie pomocy osobistej osobom niepełnosprawnym, gdy taką potrzebę stwierdzą pracownicy socjalni wyznaczeni przez gminy;
- pomoc osobom, które doświadczyły przemocy domowej;
- pomoc ofiarom handlu ludźmi;
- działania związane z przyjmowaniem nielegalnych migrantów;
- usługi świadczone na terenach otwartych, działalność handlowa i gospodarcza, komercyjne i niekomercyjne imprezy kulturalne, rozrywkowe, sportowe, uroczystości, targi, festiwale lub inne zorganizowane spotkania ludzi w miejscu publicznym na czas określony w umówionym czasie z maksymalnie 500 uczestnikami;
- usługi finansowe w związku z wypłatą i doręczeniem emerytur lub innych świadczeń socjalnych, inne niezbędne usługi finansowe i obowiązkowe ubezpieczenia, w których czas kontaktu między usługobiorcą a usługodawcą nie przekracza 15 minut oraz usługi łączności elektronicznej niezbędne do uzyskania dostępu do usług elektronicznych ;
- wychowanie przedszkolne, przedszkolne, podstawowe, podstawowe, średnie, wstępne kształcenie zawodowe, kształcenie pozaformalne dzieci oraz pomoc edukacyjna.
Paszport możliwości i testy
Tylko test PCR, który jest ważny przez 48 godzin, będzie odpowiedni dla paszportu możliwości. Test będzie dostępny tylko w PRYWATNYCH placówkach medycznych i laboratoriach, usługa będzie płatna.
Tylko następujące osoby będą mogły wykonać bezpłatny test PCR w punktach mobilnych:
osoby, do których lekarz rodzinny lub alergolog m.in. alergia na jeden ze składników szczepionki;
kobiety w ciąży, które będą musiały okazać w punkcie mobilnym kartę macierzyńską.
Takie osoby będą musiały przeprowadzić test na Paszport Możliwości, ale test PCR będzie bezpłatny i przeprowadzony w punktach mobilnych.
Już 12 sierpnia Paszport Możliwości będzie również dostępny dla osób, które mają wystarczającą ilość przeciwciał.
Paszport możliwości należy zaktualizować, jeśli rzeczywiste informacje uległy zmianie:
- otrzymałeś drugą dawkę szczepionki,
- zakończony 48 godzin temu Ważność testu PCR itp.
Jeśli rzeczywiste informacje nie uległy zmianie, Paszport możliwości będzie musiał być aktualizowany co 60 dni.
Dużo zachorowań
Departament Statystyki Republiki Litewskije podał do wiadomości, że, we wtorek na Litwie potwierdzono 576 nowych przypadków COVID-19. To o 59 przypadków więcej niż w poniedziałek i o 73 więcej niż przed tygodniem.
Narodowe Laboratorium Publicznej Opieki Zdrowotnej Litwy poinformowała, że na Litwie zanotowano kolejne 738 przypadków delta, odmiany koronawirusa. Na Litwie odnotowano już wszystkie większe szczepy koronawirusa: alfa, beta, gamma, B.1.620 oraz właśnie delta.
Od 7 sierpnia zanotowano także 8 wariantów alfa, które wcześniej po raz pierwszy odnotowano w Wielkiej Brytanii.
Na Litwie łącznie zanotowano 10 534 przypadków alfa, 13 beta (południowoafrykańskich), siedem gamma (brazylijskich) oraz 1 331 delta (indyjskich). Także napotkano 288 przypadków B.1.620.
Dla ułatwienia kolejne mutacje wirusa są nazywane według liter alfabetu greckiego. Tak więc, jeśli dojdzie do kolejnej znaczącej mutacji, która zyska miano własnego szczepu, będzie najpewniej nazwana odmianą omega.
Wstępne badania pokazują, że szczepionki obecnie produkowane chronią także przed odmianą delta, choć, przypuszczalnie, mniej. Wcześniej Pfizer ogłosił, że w przypadku drastycznej mutacji, przy maksymalnym nakładzie pracy jest w stanie przygotować szczepionkę skuteczną na nową odmianę koronawirusa nawet w 3 tygodnie.
Departament Statystyki informuje, że obecnie na koronawirusa chorują w kraju 5082 osoby, na izolacji przebywają 30 363 osoby. Z 527 łóżek przeznaczonych dla chorujących na infekcję koronawirusową zajętych jest 334.
Ogółem obiema dawkami zaszczepiono, jak donoszą źródła rządowe, 1 199 835 mieszkańców Litwy ( Litwa liczy 2,7 mln ludzi).
WYG
Źródło: Kancelaria premiera RL; Ministerstwo Ochrony Zdrowia RL; Narodowe Laboratorium Publicznej Opieki Zdrowotnej Litwy
Zdjęcie ilustracyjne. Sklep spożywczy, fot. snapix