Litewski rząd postanowił na razie wstrzymać się z decyzją w kwestii obowiązkowych szczepień pracowników w niektórych zawodach i odłożył to na dalszą dyskusję. Za testy trzeba będzie jednak zapłacić z własnej kieszeni.
Obecnie za niezbędne badania płaci państwo.
Ustalono, że badania zdrowotne pracowników w zawodach i czynnościach zatwierdzonych przez rząd w związku z chorobą zakaźną, na którą zgłoszono stan zagrożenia lub kwarantannę, od 1 grudnia będą finansowane ze środków pracownika lub pracodawcy. Wyjątkiem będą osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych lub jeśli dostępność szczepionek nie jest gwarantowana w stanie w tym czasie.
Oznacza to, że pracownicy niektórych zawodów, którzy odmawiają zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi i w związku z tym muszą wykonywać testy na COVID-19 co 7 do 10 dni, będą musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni. Dotyczy to nie tylko obywatel Litwy, ale i obcokrajowców tam zatrudnionych.
- Chciałbym powiedzieć, że ogólnie testowanie jest tylko małym narzędziem zarządzania ryzykiem, a najskuteczniejszym narzędziem jest szczepienie. Rząd ma wystarczającą ilość szczepionek, są one dostarczane absolutnie każdemu i są dostępne dla każdego. Wszyscy możemy przyczynić się zarówno do zarządzania pandemią, jak i do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy - powiedział minister zdrowia Arūnas Dulkys.
Zgodnie z obowiązującą rezolucją rządu pracownicy w następujących obszarach muszą być testowani i płacić co 7-10 dni:
1. usługi i działalność w zakresie indywidualnej opieki zdrowotnej;
2. usługi i działalność socjalna;
3. usługi i zajęcia edukacyjne;
4. działalność farmaceutów;
5. działalność w zakresie międzynarodowego transportu towarowego;
6. działalność w zakresie transportu publicznego i przewozu osób;
7. działalność polegająca na świadczeniu usług związanych z wypoczynkiem i/lub rozrywką, kulturą, sztuką (organizacja imprez i obsługa zwiedzających);
8. działalność gastronomiczna;
9. praca pracowników detalicznych;
10. działalność pracowników organów administracji publicznej;
11. zawodowa służba wojskowa;
12. działania związane z zarządzaniem masowym napływem cudzoziemców, w związku z którym ogłoszono stan wyjątkowy (bezpośredni kontakt z tymi cudzoziemcami);
13. działalność pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych.
W przypadku nie wykonania w określonym terminie testów, pracownicy w wymienionych wyżej zawodach, nie będą mogli pracować w sposób kontaktowy. Jeśli charakter pracy na to pozwala, muszą zostać oddelegowani do telepracy, przeniesieni do innej pracy, a jeśli taka możliwość nie istnieje, pracownicy muszą zostać usunięci z pracy bez wypłaty wynagrodzenia.
Obecnie okresowe badania nie są wymagane w przypadku pracowników, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub zachorowali na tę chorobę co najmniej pół roku temu.
WYG
Źródło i fot: Kancelaria Premiera RL