Wielu wędkarzy z Litwy przyjeżdża na Suwalszczyznę, a wędkarze z naszego regionu jadą powędrować na litewskich przygranicznych wodach.
Warto wiÄ™c widzieć, że na Litwie 1 lutego ruszyÅ‚a akcja „Ratujmy Szczupaka”, a ekolodzy przypominajÄ…, że do 30 kwietnia poÅ‚ów szczupaków jest zabroniony. Celem tej kampanii jest zapewnienie ochrony szczupaków przed tarÅ‚em i w jego trakcie.
Po stopieniu siÄ™ lodu przybrzeżnego i podgrzaniu temperatury wody do zaledwie 4°C rozpoczyna siÄ™ okres tarÅ‚a szczupaków, który trwa zwykle od marca do kwietnia. Na tarÅ‚o szczupaki wybierajÄ… pÅ‚ytkie odcinki wybrzeża lub zalane Å‚Ä…ki, gdzie woda nagrzewa siÄ™ najszybciej.
- Podobnie jak inne ryby, w okresie tarÅ‚a szczupak staje siÄ™ bardziej bezbronny. Podczas tarÅ‚a na pÅ‚ytkich odcinkach zbiorników wodnych mogÄ… stać siÄ™ Å‚atwym Å‚upem zarówno dla ptactwa wodnego, jak i maÅ‚ych ssaków drapieżnych, dlatego ich ochrona w tym okresie jest niezwykle ważna - mówi MantÄ— RamanauskienÄ—, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w litewskim Ministerstwie Ochrony Åšrodowiska.
Zdaniem M. RamanauskienÄ— te ryby drapieżne peÅ‚niÄ… w zbiornikach wodnych ważnÄ… funkcjÄ™ – „wyrzucajÄ…” maÅ‚e i maÅ‚o wartoÅ›ciowe ryby, tworzÄ…c w ten sposób dogodne warunki do rozmnażania i rozwoju cenniejszych gatunków ryb.
W okresie ochronnym zakaz poÅ‚owów populacji szczupaków obowiÄ…zuje we wszystkich paÅ„stwowych i dzierżawionych zbiornikach wodnych kraju i dotyczy rybaków amatorów oraz przedsiÄ™biorców.
W celu ochrony szczupaków w czasie tarÅ‚a bÄ™dÄ… organizowane kontrole poÅ‚owów. Funkcjonariusze bÄ™dÄ… zatrzymywać i sprawdzać, szczególnie po zmroku, pojazdy osób podejrzanych o naruszenie przepisów regulujÄ…cych ryboÅ‚ówstwo.
Kary od 120 do 300 euro
Za zÅ‚owionego w okresie ochronnym szczupaka grożą kary pieniężne w wysokoÅ›ci od 120 do 300 euro z konfiskatÄ… narzÄ™dzi i Å›rodków popeÅ‚nienia naruszenia.
Ponadto za każdego szczupaka złowionego w okresie ochronnym trzeba będzie zrekompensować szkody wyrządzone przyrodzie (240 euro). W przypadku złapania szczupaka w zbiorniku wodnym rezerwatu przyrody lub rezerwatu ichtiologicznego kara do zapłacenia będzie trzykrotnie większa.
Ekolodzy przypominajÄ…, że w zeszÅ‚ym roku w ramach tej akcji zorganizowano 566 akcji. W okresie promocji wykryto 395 naruszeÅ„ przepisów dotyczÄ…cych wÄ™dkarstwa amatorskiego (66 z nich byÅ‚o poważnych), 4 naruszenia przepisów dotyczÄ…cych ryboÅ‚ówstwa komercyjnego i 88 innych naruszeÅ„. Funkcjonariusze zabezpieczyli także 574 narzÄ™dzia: 101 do wÄ™dkowania rekreacyjnego, 465 do wÄ™dkowania rekreacyjnego i 6 jednostek pÅ‚ywajÄ…cych.
Szkody środowiskowe spowodowane w okresie ubiegłorocznej kampanii wynoszą 113 029,80 euro.
WYG
ŹródÅ‚o: Ministerstwo Ochrony Åšrodowiska Republiki Litewskiej
Fot: SamorzÄ…d Mariampola