26.12.2017

Litwa odgradza się płotami od Rosji i Białorusi. Przeciwko nielegalnym migrantom i przemytowi

Dziesięć lat po wejściu Litwy do strefy Schengen, kraj odgradza się mocno od Rosji (obwód kaliningradzki) i Białorusi. Buduje ogrodzenia, wprowadza przepustki na pobyt w swojej strefie nadgranicznej.

Tuż przed Bożym Narodzeniem dobiegÅ‚a koÅ„ca budowa ogrodzenia wzdÅ‚uż litewsko-rosyjskiej granicy. Ogrodzenie o dÅ‚ugoÅ›ci ponad 44 kilometrów ma ograniczyć nielegalnÄ… migracjÄ™ i przemyt, a także wzmocnić granicÄ™ zewnÄ™trznÄ… Unii Europejskiej - gÅ‚oszÄ… oficjalne komunikaty litewskich wÅ‚adz.

Koszt inwestycji szacuje siÄ™ na 3,6 miliona euro. Prace sÄ… finansowane z budżetu paÅ„stwa i z funduszy unijnych. Ogrodzenie jest wysokie na 2 metry, a jego dÅ‚ugość wynosi 44,6 km. Znajduje siÄ™ ono wzdÅ‚uż granicy lÄ…dowej z RosjÄ… (od styku granic Polski, Rosji i Litwy nieopodal miejscowoÅ›ci Vištytis (Wisztyniec, opodal polskich Wiżajn), odcinkami przez rejony wyÅ‚kowyski i szakowski aż do Niemna). Ogrodzenie ma zapobiegać przemytowi oraz nielegalnej migracji. WczeÅ›niej „ sistemy” ( tak w czasach radzieckich nazywano wielkie ogrodzenia i pasy graniczne) zbudowano na granicy z BiaÅ‚orusiÄ….

WzdÅ‚uż caÅ‚ej okoÅ‚o 109-kilometrowej granicy wodnej na Niemnie pogranicznicy już wczeÅ›niej zamontowali system monitoringu. W 2018 roku planuje siÄ™ wprowadzenie takiego systemu inwigilacji przygranicznej na części terytorium kontrolowanego przez placówkÄ™ Wisztiniec (rejon wyÅ‚kowyski). Ponadto, dziÄ™ki pomocy finansowej z Unii Europejskiej, planowane jest rozszerzenie istniejÄ…cego systemu staÅ‚ego nadzoru granicy przez placówki Kibartai w tym samym rejonie wyÅ‚kowyskim.

Podejmuje siÄ™ też dodatkowe Å›rodki w celu ochrony granicy z BiaÅ‚orusiÄ…. W 2017 roku na terytoriach piÄ™ciu posterunków granicznych zainstalowano nowe systemy nadzoru elektronicznego.

Litwa planuje, aby do 2020 r. caÅ‚a jej zewnÄ™trzna granica UE zostaÅ‚a wyposażona w nowoczesne systemy nadzoru, a w niektórych częściach granicy powinny zostać wzniesione pÅ‚oty ochronne.

Granica rosyjsko-litewska ciÄ…gnie siÄ™ na dÅ‚ugoÅ›ci 273 km od ujÅ›cia rzeki Niemen do BaÅ‚tyku, aż po styk granic Polski, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego nad jeziorem Wisztynieckim. Obecnie przebieg tej granicy wyznaczaÅ‚y jedynie specjalne znaki i pas ziemi o szerokoÅ›ci 13 metrów. Duża część granicy przebiega na rzekach Niemen i ŠešupÄ—.

Od stycznia kary za bak zezwolenia na pobyt w strefie przygranicznej

Ponadto, od poczÄ…tku 2018 roku zaostrzona zostaje procedura dostÄ™pu do strefy ochrony granicy paÅ„stwowej Litwy: wprowadza siÄ™ przepustki na wstÄ™p do tej strefy oraz opÅ‚aty paÅ„stwowe dla osób chcÄ…cych pozostać na wodach granicznych (pÅ‚ywać, wÄ™dkować).

Te innowacje są środkami wzmacniającymi ochronę zewnętrznych granic z Rosją i Białorusią, informuje Państwowa Służba Straży Granicznej Litwy (VSAT).

Strefa ochrony granicy paÅ„stwowej stanowi znacznÄ… część terytorium przechodzÄ…cego od granicy paÅ„stwowej w gÅ‚Ä…b terytorium Litwy. Zazwyczaj dÅ‚ugość tej strefy w gÅ‚Ä…b terytorium Litwy od granicy wynosi od okoÅ‚o 50 metrów do kilku kilometrów. Wejść do strefy oznaczonej specjalnymi znakami, można tylko za zezwoleniem straży granicznej.

Od 1 stycznia osoby, które dostarczÄ… umotywowane wnioski i niezbÄ™dne dokumenty, mogÄ… uzyskać dostÄ™p do strefy ochrony granicy paÅ„stwowej, jeÅ›li mieszkajÄ… w tej strefie lub zamierzajÄ… odwiedzić osoby tu mieszkajÄ…ce, odwiedzić cmentarze, muzea, stare dwory w tej strefie. Osoby fizyczne zostanÄ… umieszczone na liÅ›cie, ze wskazaniem na konkretnÄ… miejscowość, w której bÄ™dÄ… mieli prawo zostać.

Osoby, które zamierzajÄ… uzyskać dostÄ™p i pozostać na wodach granicznych (np. w rejonie wisztynieckim), na których brzegach przechodzi granica zewnÄ™trzna, bÄ™dÄ… musiaÅ‚y uiÅ›cić opÅ‚atÄ™ paÅ„stwowÄ…, której wczeÅ›niej nie byÅ‚o.

Wnioski o dostÄ™p do tej strefy przygranicznej mogÄ… być przedstawione w dniu przyjazdu w centrali VSAT w Wilnie lub jej zespoÅ‚ów granicznych albo zapór granicznych oraz poprzez elektroniczny system.

Według litewskiej straży granicznej, choć formalnie czas uzyskania zezwolenia wynosi do 10 dni, ale zwykle są one wydawane w ciągu kilku dni.

Do strefy objÄ™tej zakazem wstÄ™pu bez przepustki nie wÅ‚Ä…czono ciekawych turystycznych miejsc: wyspy Rusen,Wzgórza Rambynas, miasteczek Panemune, Smalininki, Kybarty, a także niektórych odcinków przygranicznych w rejonach Ignalina, ÅšwiÄ™ciany i Soleczniki, gdzie biegnie granica z BiaÅ‚orusiÄ….

Za nieuprawniony wstÄ™p do strefy przygranicznej przewidziano odpowiedzialność administracyjnÄ…. Za pierwsze takie naruszenie grozi ostrzeżenie lub grzywna w wysokoÅ›ci od 40 do 90 euro. JeÅ›li dana osoba zostaÅ‚a już ostrzeżona o to naruszenie i znów przyÅ‚apana na obecnoÅ›ci w strefie, może zostać ukarana grzywnÄ… w wysokoÅ›ci od 90 do 170 euro.

Procedura dostÄ™pu do strefy ochrony granicy paÅ„stwowej nie ulegÅ‚a zmianie w przypadku osób prawnych.

 

WYG

ŹródÅ‚a: zw.lt; litovskij kurier; PaÅ„stwowa SÅ‚użba Straży Granicznej Litwy

Fot: Państwowa Służba Straży Granicznej Litwy

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.13.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie