W tym roku przez granicę z Białorusią na niespełna 3 milionową Litwę przedarło się ok. 4,5 tys. osób. W większości to Irakijczycy. Dla porównania, w całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.
Według strony białoruskiej, Polska i Litwa próbowały wydalić na Białoruś ponad 8,5 tys. uchodźców, a władze białoruskie powstrzymały ponad 700 prób wydalenia z Polski i Litwy na Białoruś.
Litewskie władze nie tylko utrudniają przekraczanie granicy, ale i podejmują cywilizowane działania wobec tych, którym udało się dotrzeć na Litwę. Część z nich udaje się wysłać z powrotem do kraju pochodzenia. Pomagają w tym władze Iraku.
Irak się właczył
176 migrantów, którzy nielegalnie wjechali na Litwę przez Białoruś, już dobrowolnie opuściło Litwę lub zostało deportowanych. W tym tygodniu Litwę odwiedziła delegacja Ambasady Iraku - sekretarz Aiman Dhaif Abdulmajed, sekretarz Taisir Muwafaq Ibrahim i sekretarz Sherzad Ahmed Mohammed. W ciągu kilku dni iraccy dyplomaci pomogli załatwić dokumenty podróżne i formalności potrzebne do powrotu do domu kolejnych 63 migrantów.
Dyplomaci iraccy planują również odwiedzić wszystkie osiedla migrantów i po raz kolejny omówić prawne i finansowe możliwości repatriacji z Irakijczykami, którzy nielegalnie przekroczyli litewską granicę.
- Współpracujemy tak blisko, jak to możliwe z Irakiem, aby zwrócić ich obywateli do ich krajów pochodzenia. Rozumiemy, że osoby, które zdecydowały się nielegalnie wejść do Unii Europejskiej, zostały zwiedzione przez reżim białoruski, ale naszym celem jest powstrzymanie takich działań. Nielegalne przekraczanie granicy nie będzie tolerowane. Ci, którzy są w realnym niebezpieczeństwie, mogą legalnie ubiegać się o pomoc - mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
Specjaliści ds. migracji na bieżąco informują migrantów o możliwości powrotu do kraju pochodzenia oraz o postępach w procedurach azylowych. Minister Spraw Wewnętrznych polecił pracownikom Departamentu Migracji i Państwowej Straży Granicznej wykorzystanie tego okresu również w czasie pobytu ambasady Iraku na Litwie oraz ponowne poinformowanie osób, które wcześniej wyraziły chęć powrotu do kraju pochodzenia o ich możliwościach i pomocy. Kolejnym obowiązkiem ministra jest udzielanie wszelkich informacji tym migrantom, którzy byli przedmiotem negatywnych decyzji w sprawie wniosków o azyl.
300 euro na powrót
Litwa zatwierdziła procedurę dobrowolnego powrotu. Zgodnie z nim Departament Migracji może udzielić wsparcia finansowego nielegalnym migrantom, którzy wyrazili chęć dobrowolnego powrotu do swojego kraju, jeśli zgłoszą taki wniosek i będą współpracować z władzami. Dla migrantów, którzy chcą wrócić, kupuje się bilety, a także dodatek na podróż w wysokości 300 EUR.
Obecnie rozpatrywanych jest 690 wniosków o azyl.
W sumie zarejestrowano 2 804 wnioski o azyl. Każdy przypadek oceniany jest indywidualnie.
Litwa umożliwiła ubiegania się o azyl w swojej ambasadzie na Białorusi.
Litwa umożliwiła składanie wniosków o azyl w swojej ambasadzie na Białorusi
Do tej pory litewska straż graniczna zachęcała nielegalnych migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią i zostali zawróceni, do ubiegania się o azyl w punktach kontroli granicznej.
- Wnioski cudzoziemców o udzielenie azylu można składać w ambasadzie Republiki Litewskiej w Republice Białorusi - czytamy w dokumencie, który wszedł w życie pod koniec września br.
Zarządzenie zobowiązuje szefa ambasady Litwy do określenia sposobu i terminu składania wniosków o nadanie statusu uchodźcy oraz wyznaczenia odpowiedzialnego pracownika ambasady, którego zadaniem będzie przekazywanie wniosków o nadanie statusu uchodźcy składanych przez cudzoziemców do Wydziału Migracji.
Zgodnie z opisem nowej procedury, cudzoziemiec musi złożyć w poselstwie pisemny wniosek o nadanie statusu uchodźcy, kopię ważnego dokumentu podróży, np. paszportu, kopie dokumentów potwierdzających jego legalną obecność w kraju, w którym składany jest wniosek oraz inne dokumenty uzasadniające uzyskanie azylu.
Znowelizowana ustawa przewiduje, że w sytuacji nadzwyczajnej o azyl na Litwie można ubiegać się na przejściach granicznych lub w strefach tranzytowych, a także na terytorium kraju przy legalnym wjeździe, a krajach trzecich – w misjach dyplomatycznych lub urzędach konsularnych Republiki Litewskiej wyznaczonych przez Ministra Spraw Zagranicznych.
Wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius już wcześniej mówił, że wnioski o azyl nigdy nie były składane na przejściach granicznych, ponieważ wielu migrantów nie posiadało dokumentów tożsamości i nie jest przepuszczanych przez białoruskie władze
Litwa przygarnęła prawie 200 Afgańczyków
Litewski Departament Migracji udzielił politycznego azylu 167 przybyszom z Afganistanu. Uchodźcy otrzymali zezwolenia na pobyt stały w kraju. W stosunku do kolejnych 11 Afgańczyków procedury weryfikacji jeszcze trwają.
Większość sprowadzonych obywateli Afganistanu mieszka w Rosiejniach, część – w Wilnie.
Prawdopodobnie tuż po wręczeniu im karty stałego pobytu Afgańczycy wleją się w litewski rynek pracy.
Litewski rząd twierdzi, że sprowadził Afgańczyków, którzy współpracowali w Afganistanie z litewskimi żołnierzami. Na ich potrzeby rząd premier Ingridy Šimonytė przeznaczy setki tysięcy euro.
Wszyscy migranci zostali przeniesieni z pomieszczeń udostępnionych przez gminy
Zgodnie z planem zakwaterowania migrantów imigranci zostali usunięci z lokali tymczasowo udostępnionych przez gminy. Od kilku dni wszyscy migranci mieszkają w przystosowanych dla nich ośrodkach w Rukli, Podbrzeżu, Miedinkach, Kybartai i Wilnie.
- Dziękuję gminom, społecznościom lokalnym, wolontariuszom za współpracę, zrozumienie i skupienie. W obliczu kryzysu nielegalnej migracji pilnie potrzebowaliśmy znaleźć rozwiązania, w których mogliby żyć nielegalni imigranci. Gminy podjęły to zobowiązanie i zaopiekowały się migrantami, zapewniły im nie tylko zakwaterowanie, ale także wyżywienie i opiekę medyczną. Wykonano ogromną ilość pracy. Razem udało nam się ustabilizować sytuację i poradzić sobie z kryzysem nielegalnej migracji - mówi minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
684 migrantów było zakwaterowanych w lokalach udostępnionych przez gminy: rejon ignaliński (186 osób), rejon solecznicki (30 osób), rejon Varėna (149 osób), rejon Alytus (167 osób), miasto Alytus (71 osób), rejon łoździejski (81 osób). osób).
W ramach planu zakwaterowania dla migrantów utworzono kilka scentralizowanych ośrodków zakwaterowania dla migrantów, dostosowanych do różnych potrzeb.
Zgodnie z umową z Ministerstwem Opieki Społecznej i Pracy obecnie najbardziej zagrożone społecznie grupy, tj. rodziny z małymi dziećmi, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne są zakwaterowane w Rukli - budynku Ośrodka dla Uchodźców i campingu domków modułowych oraz w Wilnie - w nieczynnym schronisku Naujininkai.
Różne grupy migrantów są zakwaterowane w domach modułowych zlokalizowanych na terenie Miednickiej Szkoły Straży Granicznej oraz Ośrodka Zakwaterowania Cudzoziemców Pabradė. Z największego obozu dla migrantów w Rudninkai migranci zostali przeniesieni do Centrum Rejestracji Cudzoziemców Kybartai, które znajdowało się w dawnym zakładzie karnym Kybartai.
Litewska straż graniczna zakupi usługi noclegowe dla maksymalnie 40 tys. osób na okres do 4 lat. Taka jest przedwstępna umowa kupna, a usługi noclegowe kupowane są na żądanie. Oznacza to, że dostawcy wynajmą i zainstalują tyle lokali, ile potrzeba, a straż graniczna zapłaci tylko za świadczone usługi - wybudowane i wyposażone domki.
Ciepłe kurtki i nowe buty dla imigrantów
Migranci z obozu Rūdninkai (rejon solecznicki) żyjący w najtrudniejszych warunkach otrzymali ciepłe kurtki, nowe buty i skarpetki. Odzież zakupiła Państwowa Straż Graniczna, a obuwie wojskowe dostarczyło wojsko litewskie. W najbliższej przyszłości planowany jest zakup migrantom dodatkowej sezonowej odzieży wierzchniej i bielizny oraz dostarczanie dodatkowego obuwia. Wprowadzili się do nowych domów z ciepłymi kurtkami i nowymi butami. Przed zimą zapewniało je państwo.
Kurtki są nieprzemakalne, oddychające, posiadają nieodkryty szeroki i podgrzewany kaptur.
Część z nich nosi już nowe kurtki i buty podarowane przez żołnierzy. Wojsko przekazało znoszone buty wojskowe. Wojskowy Zarząd Logistyki przekazał migrantom 500 par starych mundurowych butów letnich i 200 par butów sportowych. Buty przekazane przez wojsko są już znoszone, ale dobrej jakości i gotowe do dalszego użytkowania. Wraz z butami migranci dostali również nowe skarpetki.
Departament Gospodarki Majątkowej i Gospodarki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych kupił od Devolda 800 sztuk. skarpet.
Szef Wydziału Komunikacji Strategicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stwierdził, że w niedalekiej przyszłości służby planują dostarczać migrantom sezonową odzież wierzchnią, komplety bielizny i inne obuwie. Odzież i inne niezbędne artykuły są również rozdawane migrantom przez organizacje pozarządowe: Czerwony Krzyż i Caritas. Prowadzą kampanie i zachęcają społeczeństwo do przekazywania przedmiotów i ubrań migrantom w kraju.
WYG
Fit: MSW RL; Samorząd Łoździej