25.02.2022

Litwa ogłosiła stan wyjątkowy. Służby przypominają, jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych

Członkowie litewskiego Sejmu zebrali się w czwartek wieczorem na sesji nadzwyczajnej i zatwierdzili wydany kilka godzin wcześniej przez Prezydenta Republiki Gitanasa Nausėde
„Dekret o stanie wyjątkowym na Litwie”.

Jednocześnie została zatwierdzona decyzja głowy państwa o zastosowaniu określonych w dekrecie ograniczeń w korzystaniu z konstytucyjnych praw i wolności oraz innych środków nadzwyczajnych określonych w dekrecie.

118 członków Sejmu, którzy wzięli udział w głosowaniu, jednogłośnie głosowało za przyjęciem uchwały Sejmu przewidującej

Stan wyjątkowy wprowadzają działania Federacji Rosyjskiej, które zagrażają nadrzędnym interesom bezpieczeństwa narodowego Republiki Litewskiej, w tym rzetelnej kontroli i ochronie granicy państwowej, która również stanowi część zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Celem takiej decyzji jest eliminacja zagrożenia dla społeczeństwa poprzez zapewnienie działań instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny w szybkim reagowaniu na ewentualne niepokoje i ewentualne prowokacje z udziałem dużych sił zbrojnych w Federacji Rosyjskiej a Republiką Białorusi – głosi uzasadnienie

Stan wyjątkowy został wprowadzony na całym terytorium Republiki Litewskiej i będzie obowiązywać od 24 lutego godz. 13.00 do 10 marca godz. 24.00.

Jednak zdaniem przewodniczącej Sejmu Viktoriji Čmilytė-Nielsen nie jest wykluczone przedłużenie stanu wyjątkowego.

Dekret stanowi, że w sytuacji nadzwyczajnej należy podjąć następujące środki nadzwyczajne:

1) korzystanie z rezerwy państwowej w trybie określonym w ustawie;

2) wzmocnienie ochrony granicy państwowej i osłony granicy państwowej;

3) kontroli pojazdów i osób oraz ich bagażu na odcinku granicznym w celu odnalezienia i zajęcia nielegalnie posiadanej broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych, substancji i urządzeń promieniotwórczych, toksycznych i innych niebezpiecznych, identyfikacji i zatrzymania sprawców, zapewnienia porządku i porządku publicznego, ochrony życia, zdrowia i mienia ludności.

Ponadto, jak stwierdzono w dekrecie prezydenta G. Nausėdy, ogłaszającym stan wyjątkowy, MSW ma możliwość powoływania w razie potrzeby komendantów porządku publicznego. Jednocześnie możliwe jest wykorzystanie Sił Zbrojnych Litwy do zastosowania środków nadzwyczajnych.

Zwrócono się do rządu o podjęcie decyzji o wykorzystaniu rezerwy państwowej oraz o zapewnienie zwiększonej ochrony przedsiębiorstw, obiektów i aktywów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, a także obiektów o znaczeniu i zagrożeniu państwowym, w tym cyberbezpieczeństwa.

Kęstutis Budrys, doradca prezydenta, który przedstawił dekret prezydencki Sejmowi, zapewnił polityków, że wprowadzony w kraju stan wyjątkowy nie wpłynie na życie, wolności i przemieszczanie się obywateli Litwy.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm przyjął też rezolucję w sprawie agresji Rosji i Białorusi na Ukrainę. Za rezolucją, zgłoszoną przez przewodniczącą sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Laimę Andrikienė, jednogłośnie głosowało 112 posłów.

Litewscy parlamentarzyści potępili militarną agresję Rosji i Białorusi na Ukrainę oraz chęć obalenia legalnie wybranego rządu ukraińskiego, a także wyraża zdecydowane poparcie dla suwerenności, niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy i nienaruszalności jej granic uznanych na szczeblu międzynarodowym.

Litwa Pakiet przetrwania

MSW Litwy wraz z Litewską Państwową Strażą Pożarną, przypomniała w czwartek, 24,02.br. mieszkańcom Litwy, jak należy zachowywać się w ekstremalnych sytuacjach.

Państwowa Litewska Straż Pożarna przywołała te zalecenia kilka dni temu na swojej stronie internetowej, ale powtórzyła je także na konferencji prasowej w czwartek, po doniesieniach o akcji militarnej Rosji przeciwko Ukrainie.

Co prawda w tym komunikacie nie ma nic o ewentualnej wojnie z Rosją, czy Białorusią, ale komunikat ukazał się akurat w czasie inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Znajduje się on na oficjalnej stronie litewskiego MSW i specjalnej zakładce.

Najważniejsze 72 godzin

W celu przygotowania się do sytuacji awaryjnych, Straż Pożarna (PAGD) przypomina o zaleceniach dla mieszkańców, aby przez co najmniej trzy dni mieć żywność, wodę i inne niezbędne udogodnienia w celu umówienia miejsca spotkania z bliskimi.

 W przypadku zagrożenia najważniejsze są pierwsze 72 godziny.

- Apelujemy do mieszkańców, aby byli przygotowani na sytuacje awaryjne i byli niezależni przez co najmniej 72 godziny. Czego możesz potrzebować: ciepła odzież, obuwie, artykuły higieniczne, oczywiście dokumenty, pieniądze, konserwy, woda, lekarstwa, sprzęt pierwszej pomocy - powiedział dziennikarzom Ernestas Trunovas, Naczelnik Wydziału Ochrony Ludności Zarządu Ochrony Ludności PAGD.

Wiedza chroni: wybierzmy z góry, aby być bezpieczniejszym - głosi komunikat

Czytamy w nim m.in.:

Największą wartością w życiu jest ludzkie życie i bezpieczeństwo. Ludność na co dzień boryka się z różnymi katastrofami. Ale czy wielu wie, jak się do nich przygotować?

- Aby chronić siebie i naszych bliskich podczas różnych nieszczęść, musimy o to wcześniej zadbać. Mieszkańcy mogą znaleźć wiele przydatnych informacji na ten temat na litewskiej internetowej stronie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych - mówi Edgaras Geda, szef Zarządu Ochrony Ludności Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa. - Różne możliwe sytuacje należy omówić z członkami rodziny. W końcu nie czas szukać świec, gdy jest awaria zasilania - dodaje.

O czy należy pamiętać?

Zapasy

Choć mówi się, że bez wody można przeżyć trzy dni, a bez jedzenia cały tydzień, to nikt nie chciałby być w takiej sytuacji. Dlatego zaleca się dbanie o nie psujące się, fast foody i zapasy wody przez co najmniej trzy dni. Mogą to być konserwy mięsne, warzywa lub owoce, zupy, suszona lub suszona żywność, soki w puszkach itp.

Nie należy zapominać o soli, cukrze, przyprawach, herbacie, kawie i produktach wysokokalorycznych (kasze, orzechy, makarony, czekolada). Człowiek potrzebuje około 2-4 litrów wody dziennie. Zapasy wody najlepiej przechowywać w plastikowych butelkach, ponieważ nie pękają i są łatwe do przenoszenia. Niezbędne jest również zadbanie o apteczkę, leki i środki higieniczne.

Dokumenty

-Nie zapomnij o dokumentach, zrób ich kopie. Należy również zadbać o ciepłe ubrania i buty. Miej gotówkę, radzi E. Geda, szef Zarządu Ochrony Ludności Departamentu Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa. - A gdyby trzeba było szukać krewnych, potrzebne byłyby też ich zdjęcia. Powinieneś także mieć przenośne radio, aby móc śledzić i oceniać zmieniającą się sytuację - daje.

Części zamienne, świecie, zapalniczki

Niezbędne jest posiadanie części zamiennych, zapalniczki, świec, zapałek. Najlepiej przechowywać je w wodoodpornym opakowaniu. Nawiasem mówiąc, przedmioty, których możesz potrzebować, jeśli musisz wyjść z domu, musisz włożyć do specjalnego buta. Zaleca się trzymanie ich zapakowanych w jednym miejscu, dzięki czemu można je szybko odebrać.

Uzgodnienia z rodziną

Powinieneś również uzgodnić z członkami rodziny, gdzie spotkasz się w takim czy innym przypadku, jeśli będziesz w różnych miejscach. Warto rozważyć kilka możliwych opcji - w domu, na zewnątrz lub z bliskimi osobami. Uzgodnij też, gdzie i kiedy się spotkać, jeśli się zgubicie, komu z bliskimi się zgłosić. Miej wpisane ich adresy i inne dane kontaktowe.  

Ostrzeżenia

O zagrożeniu mieszkańców Litwy ostrzegają nie tylko syreny, ale także krótkie wiadomości na telefony komórkowe. Możesz dowiedzieć się, jak aktywować telefon, aby je otrzymywać, na  https://www.lt72.lt/?page_id=1969

Po usłyszeniu syreny maskującej mieszkańcy muszą włączyć radio lub telewizję oraz wysłuchać informacji i zaleceń. Szczegółowe informacje o sytuacji zostaną podane w litewskiej telewizji i radiu.  

Przypomina, że ​​na przykład placówki oświatowe muszą w nagłych wypadkach opiekować się swoimi dziećmi „dopóki nie zostanie podjęta taka czy inna decyzja”.

Bez paniki

Po tych wszystkich ostrzeżeniach i zaleceniach, Ernestas Trunovas, Naczelnik Wydziału Ochrony Ludności Zarządu Ochrony Ludności Straży Pożarnej, apeluje, by nie ulegać panice.

E. Trunovas mówi, że w przypadku konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji awaryjnej najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę.

-Służby mobilizacyjne doradzą ci, co zrobić w takiej czy innej poważnej sytuacji. Przede wszystkim są ich własne sprawy i praca, a jeśli taka sytuacja, kiedy ludność musi się ukryć, główną radą jest nie przebywać na otwartym terenie, gdzie toczą się operacje wojskowe, spadają pociski, szukać schron, aby ukryć się za murami - powiedział przedstawiciel PAGD.

 

WYG

Źródła: MSW i Straż Pożarna Litwy

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie