14.10.2019

Litwa. Order dla Jarosława Kaczyńskiego

Zgodnie z sugestią premiera Republiki Litewskiej Sauliusa Skvernelisa, litewski rząd na ubiegłotygodniowym posiedzeniu postanowił zwrócić się do prezydenta Litwy o przyznanie Jarosławowi Kaczyńskiemu Wielkiego Krzyża Orderu Witolda Wielkiego.

Jedno z najważniejszych litewskich odznaczeń państwowych Jarosław Kaczyński ma otrzymać za „szczególny wkład w rozwój stosunków międzyrządowych Litwy i Polski oraz aktywną działalność na rzecz wzmacniania wielowiekowej przyjaźni między narodami; za wieloletnie wsparcie Litwy i całego regionu bałtyckiego w procesie integracji z zachodnimi strukturami wojskowymi i wsparcie w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego”.

- Litwa zawsze odczuwała osobistą uwagę i życzliwość tego wybitnego polskiego polityka w rozwoju stosunków międzypaństwowych, szukając bardziej aktywnej współpracy we wszystkich sferach. Dzięki jego staraniom relacje z sąsiadami nabrały nowego rozmachu i przyniosły korzyści całemu regionowi bałtyckiemu. Chcemy uhonorować tę wybitną osobowość i dlatego kierujemy wniosek o odznaczenie - powiedział premier.

Podczas posiedzenia rządu Skvernelis określił Kaczyńskiego mianem „prawdziwego przyjaciela Republiki Litewskiej, którego wkład we wzajemne stosunki niewątpliwie jest ogromny”.

Ostateczną decyzję w sprawie nadania orderu podejmie prezydent Gitanas Nausėda.

Order Witolda Wielkiego został ustanowiony w 1930 i był przyznawany do 1940. Po aneksji Litwy przez ZSRR w 1940 order został zniesiony. Przywrócono go po odzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1991 jako najwyższe odznaczenie państwowe.

Order dzieli się na pięć klas i dodatkowo Order ze Złotym Łańcuchem: I klasa – Krzyż Wielki, II klasa – Krzyż Wielki Komandorski, III klasa – Krzyż Komandorski, IV klasa – Krzyż Oficerski, V klasa – Krzyż Kawalerski.

Zacieśnianie stosunków

W ostatnich latach polsko - litewskie stosunki na najwyższym politycznym poziomie bardzo się zacieśniły. Odbywa się wiele spotkań premierów, prezydentów, ministrów. Litewskie władze zapewniają, że w UE nie będą głosować przeciwko Polsce. Mają podobne zdania m.in. w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, wieloletniego budżetu UE, synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich przez Polskę, itp.

Saulius Skvernelis gratulował niedawno polskim władzom orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ograniczenia tranzytu gazu z Nord Stream przez rurociąg Opal na terenie Niemiec.:-  To bardzo ważna decyzja w walce o niezależność energetyczną UE. Polska była również wspierana w sprawie przez Litwę, która interweniowała w tej sprawie. To także dobry przykład tego, jak ważne decyzje mogą być podejmowane wspólnie na poziomie UE - mówił litewski premier.

Rozwiązane problemy polskiego ORLENU

Władze Litwy rozwiązały m.in. problem ORLENU. Zarządzana przez polski koncern PKN Orlen rafineria w Możejkach, która przez wiele lat była przedmiotem sporu między Polską a Litwą, obecnie jest przedsiębiorstwem symbolizującym bardzo dobre stosunki obu państw. Orlen Lietuva odpowiada za niemal jedną trzecią przerobu paliw w grupie kapitałowej Orlen. Rafineria w Możejkach, którą nabył w 2006 roku PKN Orlen, to największy podatnik na Litwie, wpłacający do budżetu 5,5 mln euro, i największa inwestycja zagraniczna w kraju, zapewniająca niezależność energetyczną nie tylko Litwie, ale też całemu regionowi bałtyckiemu.

Inicjatorem nabycia przez ORLEN rafinerii w Możejkach był prezydent Lech Kaczyński.

W kwietniu 2019 roku odsłonięto w Możejkach tablicę pamiątkową poświęconą byłemu prezydentowi L. Kaczyńskiemu.

- Symboliczne jest, że odsłaniamy tablicę pamiątkową poświęconą tragicznie zmarłemu prezydentowi Polski Lechowi Kaczyńskiemu, który w znaczącym stopniu przyczynił się do rozwoju stosunków naszych krajów i do historii pomyślności Orlen Lietuva - powiedział wówczas premier RL Saulius Skvernelis.

Uhonorowany Saulius Skvernialis

Przypomnijmy, że we wrześniu u 2018 roku Saulius Skvernialis został uhonorowany podczas 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy tytułem Człowieka Roku. Przyczynkiem do uhonorowania premiera Litwy była rosnąca rola polsko-litewskich relacji gospodarczych, w tym szczególnie energetycznych, „odblokowanie" polskiej rafinerii w Możejkach. Nie bez znaczenia były i poprawiające się relacje polityczne między Polska a Litwą. W minionych kilku miesiącach Litwę odwiedzali polscy politycy najwyższej rangi prezydent, premier, marszałkowie Sejmu Senatu. Nie pouczali już, jak to było w zwyczaju jeszcze przed kilkoma laty, sąsiadów, ale wspólnie szukali rozwiązań, szczególnie w zakresie oświaty, stosunków gospodarczych.

Premier Skvernelis mówił wówczas m.in. tak: - Polska jest strategicznym partnerem Litwy w regionie. Łączą nas wyjątkowo bliskie relacji. Nastąpił ostatnio zwrot w stosunkach dwustronnych. Nie raz mówiłem, że nie ma nierozwiązywalnych problemów, ale są tylko ludzie, którzy nie są w stanie lub nie chcą ich rozwiązywać, dodając, że „(…) mieć dobrego sąsiada jest rzeczą ważniejszą niż mieć dobrego krewnego. Naturalne, że relacje między sąsiadami powinny opierać się na wzajemnym szacunku.

 

WYG

Źródło; Kancelaria premiera RL; wilnoteka.lt; mat. własne

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie