Z Polski dla ruchu osobowego na Białoruś otwarte jest jedynie przejście graniczne Terespol - Brześć. Ponadto dla ruchu towarowego działa przejście graniczne Koroszczyn (Kukuryki) - Kozłowicze.
Strona litewska informuje, że w związku z tym zwiększył się znacznie przepływ towarów, transportu i osób przez litewsko-białoruskie punkty graniczne.
Rząd Litwy zatwierdził wczoraj propozycję Komisji Bezpieczeństwa Narodowego dotyczącą wstrzymania przepływu towarów, transportu i osób przez przejścia graniczne Ławoriszki (Wileńszczyzna) i Raigard ( Druskienniki).
Uchwała wejdzie w życie 1 marca.
- Propozycja zamknięcia dwóch kolejnych przejść granicznych jest aktualna i konieczna. Każde z sąsiadujących z Białorusią państw ma po jednym funkcjonującym przejściu granicznym, a na Litwie cztery. W efekcie 50 proc zwiększył się przepływ towarów, transportu i osób przez litewsko-białoruskie punkty graniczne. Aby kontrolować przepływy, zapobiegać przemytowi, zapewniać sankcje międzynarodowe i zmniejszać ryzyko dla bezpieczeństwa ruchu, potrzebne są duże zasoby. Decyzja ta była podyktowana także ryzykiem związanym ze wzmożonymi działaniami białoruskiego wywiadu i służb bezpieczeństwa przeciwko Litwie i naszym obywatelom - mówi Minister Spraw Wewnętrznych Agnė Bilotaitė.
Pieszo i rowerem też nie przekroczysz
Podjęto także decyzję o wstrzymaniu przejazdu pieszych i rowerzystów przez przejścia graniczne Medininkai i Solčinkai (Soleczniki), zakazie wsiadania i wysiadania pasażerów na przejściach granicznych kolei Kena i na przejściach granicznych kolei Kybarta, poza wyjątkowymi przypadkami, o czym zadecyduje Państwowa Straż Graniczna.
Mniej autobusów
Zdecydowano ponadto o ograniczeniu do 50% liczby zezwoleń wydawanych białoruskim i litewskim przewoźnikom wykonującym regularny międzynarodowy przewóz osób autobusami.
Wcześniejsze decyzje
Przypominamy, że od 18 sierpnia 2023 roku czasowo zamknięte są dwa przejścia graniczne z Białorusią – w Szumsku (rejon wileński) i Twereczu (rejon ignaliński).
Po zamknięciu przejść granicznych Lavoriškii i Raigard, przejścia graniczne Solčininkai i Medininkai będą nadal funkcjonować.
Duży ruch na litewsko - białoruskiej granicy
W 2023 r. na granicy państwowej z Białorusią na drogowych przejściach granicznych skontrolowano prawie 3,9 mln osób. osób (o 25,5 proc. więcej niż w 2022 r.), w tym 66 proc. sprawdzanymi osobami byli obywatele Białorusi.
Całkowity przepływ obywateli Białorusi na wszystkich drogowych przejściach granicznych wzdłuż granicy Litwy z Białorusią wzrósł o około 50 proc. Granicę przekroczyło 684 tys. obywateli Litwy.
Obywatelom Republiki Litewskiej, podobnie zresztą, jak i Polski, zaleca się, aby nie udali się do Rosji i Białorusi „w związku z niedawnym nasileniem wrogich i prowokacyjnych działań instytucji białoruskich i rosyjskich wobec obywateli Litwy, którzy już przebywają lub tymczasowo przybyli do tych krajów”.
WYG
Na fot: Litewsko- białoruskie przejście graniczne. Fot. MSW i Straż Graniczna RL