15.12.2023

Łoździeje. Wyburzenia na przejściu granicznym, wkrótce nowy dworzec autobusowy [zdjęcia]

Rozpoczęto wyburzanie nieużywanej od 20 lat infrastruktury na przejściu granicznym Łoździeje - Ogrodniki. Delikatnie mówiąc, nie była wizytówką wjazdu na Litwę od strony polskiej.

Przy dodatkowym dofinansowaniu przez Dyrekcję Punktów Kontroli Granicznej teren tego punktu granicznego zostanie uporządkowany w 2024 roku.

W maju 2022 roku, miesiąc po wizycie ministra transportu i łączności Republiki Litewskiej M. Skuodisa w Łoździejach i na przejściu granicznym Łoździeje - Ogrodniki, uzgodniono odnowienie infrastruktury na tym przejściu granicznym po stronie litewskiej.

Brama do Europy będzie ładniejsza

Przedstawiciele różnych instytucji zostali zaproszeni tu przez Juliusa Skačkauskasa, wiceministra transportu i komunikacji, aby omówić konkretne prace.

Mindaugas Zobiela, dyrektor Dyrekcji Punktów Kontroli Granicznej, Aivars Vilkelis, dyrektor Departamentu Planowania Infrastruktury Transportowej i Innowacji Przedsiębiorstwa Państwowego Litewski Zarząd Dróg oraz przedstawiciele innych instytucji zapoznali się z sytuacją na drodze nr 135. Na spotkaniu dokonano przeglądu stanu infrastruktury na przejściu granicznym Łoździeje, stwierdzono, że zarówno droga, jak i chodniki, sprzęt oświetleniowy, ogrodzenia wymagają remontu. Budynki na przejściu granicznym muszą zostać rozebrane lub naprawione i przystosowane do działalności służb granicznych.

Dyrekcja Punktów Kontroli Granicznej została poinstruowana, aby ocenić potrzebę rozbiórki i odbudowy infrastruktury w Punkcie Kontroli Granicznej w Łoździejach oraz zapewnić potrzebne środki finansowe na te prace, a także przygotować konkretny harmonogram poprawy infrastruktury punktu kontroli granicznej.

Podczas spotkania zdecydowało, że do końca maja 2022 roku Litewski Zarząd Dróg wyjaśni kwestie przynależności odcinka drogi nr 135, znajdującego się na terenie łoździejskiego punktu kontroli granicznej oraz złoży pisemne propozycje dotyczące przekazania odcinka drogi pod zarząd tej dyrekcji. Ustalony także zostanie w tym terminie harmonogram prac związanych z utrzymaniem drogi.

- Jestem wdzięczna za determinację w podjęciu kwestii infrastruktury granicznej. Punkt graniczny Łoździeje - Ogrodniki po stronie litewskiej, często nazywany bramą do Europy, obecnie nie przypomina Europy. Po stronie litewskiej droga jest podziurawiona, jest tylko jedna zardzewiała lampa, w pobliżu opuszczone budynki i parkingi. Ten obraz, jako pierwszy wita wszystkich, którzy przybyli nie tylko do naszego rejonu, ale także na Litwę. Trzeba to zmienić - mówiła wówczas Ausma Miškinienė, mer rejonu.

No i wreszcie nadszedł czas realizacji uzgodnień.

W Łoździejach nowy dworzec

Mer rejonu łoździejskiego Ausma Miškinienė sama też wzięła się za porządkowanie tego, co należy do władz rejonowych. Remontowane są drogi, ulice. W sierpniu 2023 roku rozpoczęły się prace naprawcze odcinka drogi Łoździeje - Akmeniai. Na razie warstwę litego asfaltu położono na 400 metrowym odcinku w mieście.

Już jesienią 2024 roku gości przybywających do Łoździej witać będzie nowy dworzec autobusowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą, w tym placówkami handlowymi.

Po wielu latach przygotowań, wielu koncepcjach, pomysłach i przeszkodach, 2 stycznia 2024 roku stary, mocno zaniedbany dworzec, pamiętający jeszcze czasy sowieckie, zwany budynkiem grozy, zostanie zburzony. Powstanie nowoczesny. Inwestor zapewnia, że prace zakończy we września 2024 roku.

- Dzisiaj jadąc z pracy do domu spojrzałam na stojący od dziesięcioleci dworzec autobusowy, będący od kilku lat prawdziwym wstydem rejonu, zrobiłam zdjęcie i wciąż mówię tylko jedno słowo w głowie - WRESZCIE! ".I to nie cudo świąteczne, ale długa droga przebyta, na końcu której jestem pewna, że zobaczymy to, na co wszyscy czekamy - nowy dworzec autobusowy Łoździeje i centrum handlowe, które otoczy piękny, wygodny i funkcjonalnie zaaranżowane otoczenie – napisała w czwartek, 14 grudnia mer rejonu Ausma Miškinienė.

Litewskie drogi przygraniczne

Wiceministrowie transportu Litwy i Polski uzgodnili w br. harmonogram poprawy regionalnych dróg granicznych.  Planuje się modernizację 13 kilometrów przygranicznych dróg po stronie litewskiej.

Ministerstwo Komunikacji Republiki Litewskiej prowadzi już intensywne przygotowana do modernizacji dróg biegnących w kierunku Polski.

Na Litwie planowana jest przebudowa odcinków dróg rejonowych nr 1. 2511 Łazdijai–Galiniai (0,00–8,92 km), nr 2654 Stare Radziszki -granica z Polską (0,00-3,76 km), nr 2505 Leipalingis–Kapčiamiestis–Kauknoris (18,1–28,1 km). Zakończenie projektowania tych odcinków przewidywane jest na przyszły rok, a prace rekonstrukcyjne zaplanowano na lata 2024-2026.

Krajowa droga regionalna nr 2511 Lazdijai - Galiniai - to odcinek o długości prawie 9 km od Łoździej do granicy litewsko-polskiej w gminie Sejny, a dalej biegnie od Burbiszek do Sankur w gminie Puńsk.  Prace powinny rozpocząć się w 2024 roku. Po zakończaniu modernizacji dróg po obu stronach granicy poprawią się warunki podróżowania w celach gospodarczych i turystycznych.

Mer rejonu zaznacz, że ważne jest, aby podczas projektowania tej drogi zaprojektować także ścieżkę pieszo-rowerową oraz, aby rozwiązania projektu technicznego zostały skoordynowane i przedstawione gminie rejonu. W przypadku znacznego wzrostu przepływu samochodów ciężarowych na tej drodze, konieczne będzie równoległe poruszenie kwestii budowy obwodnicy Łoździej. W przeciwnym razie cały transport towarowy będzie przechodził przez miasto.

W rejonach Łóździej i Kalwarii: wojewódzka nr 2654 Senoji Radiškė–Naujieji Alksnėnai do granicy z Polską ( gm. Puńsk), w rejonie Kalwarii i drogi krajowej nr 135 Lazdijai–Akmeniai rozciągającej się od 9,0 km do granicy z Polską w rejonie łoździejskim – to jedna z litewskich dróg krajowych, o długości 9,009 km. Łączy Łoździeje z granicą polsko-litewską w pobliżu miejscowości Akmeniai, skąd przedłużenie szlaku stanowi droga krajowa nr 16 w kierunku Augustowa.

Wspomniane drogi, którymi można przekroczyć granicę litewsko-polską, są w złym stanie, wąskie i często niebezpieczne, zwłaszcza po zmroku lub zimą. W ramach prac konserwacyjnych na tych drogach zmieniona zostanie nawierzchnia jezdni oraz wprowadzone zostaną środki bezpieczeństwa ruchu. Poprawi to warunki ruchu zarówno dla transportu tranzytowego, jak i lokalnego oraz zapewni bezpieczniejszą i wygodniejszą komunikację między obydwoma krajami.

- Drogi graniczne i przejścia graniczne są jak wizytówka naszego kraju. Sytuacja na granicy litewsko-polskiej jest naprawdę zła, dlatego konsultowaliśmy się z Polską i przywiązywaliśmy dużą wagę do jak najszybszego przygotowania projektów poprawy dróg przez Dyrekcję ds. Pojazdów Samochodowych Litwy, na co przeznaczono środki finansowe, – mówi minister łączności Marius Skuodis.

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Komunikacji RL; Samorząd rejonu łoździejskiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie