Pod takim hasłem w Dębówku, koło Bartoszyc, 15 października br. odbyła się międzynarodowa konferencja na temat znaczenia, jakie ma dla regionu mały ruch graniczny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz województwa i obwodu kaliningradzkiego, dyplomaci, samorządowcy, przedsiębiorcy.
Porozumienie miÄ™dzy RosjÄ… i PolskÄ… o przygranicznym ruchu bezwizowym dziaÅ‚a od czerwca 2012 roku. Obejmuje ono caÅ‚y obwód kaliningradzki i przygraniczne rejony Polski, znajdujÄ…ce siÄ™ nie dalej niż 30 km od granicy.
Mimo napiÄ™tych stosunków politycznych z RosjÄ… samorzÄ…dowcy, przedsiÄ™biorcy, zwykli mieszkaÅ„cy utrzymujÄ… ze sobÄ… kontakty, wspóÅ‚pracujÄ…. W tym roku może paść rekord przekroczeÅ„ polsko-kaliningradzkiej granicy. Ekspertka Polskiego Instytutu Spraw MiÄ™dzynarodowych - Maria Dyner-Åšmigielska powiedziaÅ‚a podczas spotkania, że umowa o MRG cieszy siÄ™ niesÅ‚abnÄ…cym zainteresowaniem mieszkaÅ„ców zarówno Polski jak i Rosji. W jej ocenie w 2014 roku liczba przekroczeÅ„ granicy może siÄ™gnąć 7 mln (dotÄ…d takiej liczby nigdy nie odnotowano). Zdaniem Dymer-Åšmigielskiej oprócz celów handlowych coraz częściej granica jest przekraczana w celach zdrowotnych (wizyty u lekarzy), kulturalnych i rekreacyjnych.
Konsul generalny RP w Kaliningradzie, Marcin Nosal informowaÅ‚, że konsulat wydaÅ‚ już okoÅ‚o 250 tys. pozwoleÅ„ dla mieszkaÅ„ców obwodu kaliningradzkiego, czyli dla wiÄ™cej niż 1/4 wszystkich mieszkaÅ„ców obwodu i – co ważne – Rosjanie z tych pozwoleÅ„ korzystajÄ…, a nie trzymajÄ… w domu w paszportach. Obecnie 50% ruchu na granicy z obwodem to ruch na podstawie pozwoleÅ„ MRG – informowaÅ‚ konsul Nosal.
MaÅ‚y ruch nie spowodowaÅ‚ też dużej przestÄ™pczoÅ›ci, czego obawiali siÄ™ niektórzy polscy politycy.
- ChcÄ™ też rozwiać wszelkie obawy, które pojawiaÅ‚y siÄ™ przed uruchomieniem MRG m.in. o napÅ‚yw przestÄ™pców, zwiÄ™kszonÄ… przestÄ™pczość. Nic takiego nie nastÄ…piÅ‚o. W okresie 2 lat odnotowaliÅ›my okoÅ‚o 80 przypadków naruszeÅ„ rygorów MRG polegajÄ…cych gÅ‚ównie na przekroczeniu stref MRG. Przy ogólniej liczbie przyjeżdżajÄ…cych do nas goÅ›ci z Rosji to liczba, której nawet nie powinienem wymieniać – mówiÅ‚ konsul.
Jacek Protas, marszaÅ‚ek województwa warmiÅ„sko-mazurskiego i NikoÅ‚aj Cukanow - gubernator obwodu kaliningradzkiego potwierdzili, że bÄ™dÄ… wspólnie starać siÄ™ o to, by caÅ‚e województwo warmiÅ„sko –mazurskie zostaÅ‚o objÄ™te maÅ‚ym ruchem granicznym. Obecnie z tej dogodnoÅ›ci nie mogÄ… korzystać np. mieszkaÅ„cy powiatu eÅ‚ckiego, czy piskiego.
- Chcemy także uruchomić morskie przejÅ›cie graniczne w ElblÄ…gu, bo do tej pory mieszkaÅ„cy obu przygranicznych rejonów mogÄ… poruszać siÄ™ tylko przejÅ›ciami samochodowymi. Dążymy też do uruchomienia przejÅ›cia kolejowego i uruchomienia linii kolejowej Olsztyn – Kaliningrad - informowaÅ‚ marszaÅ‚ek Jacek Protas.
Gubernator obwodu kaliningradzkiego, NikoÅ‚aj Cukanow, mówiÅ‚ zaÅ›, że celem Rosji jest doprowadzenie do ruchu bezwizowego miÄ™dzy RosjÄ… a UniÄ… EuropejskÄ….
- To jest nasza przyszÅ‚ość. Na razie jednak popieramy starania samorzÄ…du województwa warmiÅ„sko-mazurskiego o rozszerzenie strefy objÄ™tej udogodnieniami MRG na wszystkie powiaty województwa. To zostanie z radoÅ›ciÄ… przyjÄ™te przez naszych obywateli. ProszÄ™ zauważyć, że na poczÄ…tku funkcjonowania MRG Rosjanie przejeżdżali do Polski gÅ‚ównie na zakupy. Teraz jeżdżą także, aby wypoczywać i korzystać z usÅ‚ug. To kolejny pozytywny przykÅ‚ad, że jest to niezwykle potrzebne mieszkaÅ„com przygranicznych regionów udogodnienie. Wzrasta wymiana towarowa miÄ™dzy naszymi regionami, co w czasie kryzysu ekonomicznego nie jest bez znaczenia dla zwykÅ‚ych obywateli, którzy mogÄ… sami sobie pomóc kupujÄ…c taniej w Polsce, czy Polacy w obwodzie - przekonywaÅ‚ NikoÅ‚aj Cukanow.
Suwalszczyzna chce do Kaliningradu
Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Rada Powiatu Suwalskiego podjęła uchwaÅ‚Ä™ o wÅ‚Ä…czenie powiatu suwalskiego i miasta SuwaÅ‚ki do strefy maÅ‚ego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Zdaniem radych, ożywiÅ‚oby to ruch turystyczny, co daÅ‚oby dodatkowe źródÅ‚o dochodu mieszkaÅ„com powiatu. Wszak sÄ… tu piÄ™kne tereny rekreacyjne, liczne gospodarstwa agroturystyczne, Centrum Sportów Zimowych w Szelmencie.
Z dobrodziejstwa umowy miÄ™dzyrzÄ…dowej zawartej miÄ™dzy III RP a FederacjÄ… RosyjskÄ… nie mogÄ… skorzystać także mieszkaÅ„cy Suwalszczyzny, i nikt – do niedawna - o to nawet specjalnie siÄ™ nie staraÅ‚. Rosjanie też nie mogÄ… przyjechać bez wiz na SuwalszczyznÄ™. I tak, np. mieszkaÅ„cy wsi Borowskie, graniczÄ…cej z BakaÅ‚arzewem, mogÄ… jechać do obwodu bez wiz, ale już ludzie z gminy BakaÅ‚arzewo takich uprawnieÅ„ nie majÄ…, podobnie, jak SuwaÅ‚k, czy Wiżajn, gmin graniczÄ…cej z obwodem.
Rada Powiatu suwalskiego zwraca uwagÄ™, że jej wniosek jest zgodny z unijnym prawem, które mówi, iż ”strefa przygraniczna”, to teren, który nie siÄ™ga dalej niż 30 kilometrów od granicy. W myÅ›l powyższej definicji, co najmniej kilka gmin powiatu suwalskiego swoim poÅ‚ożeniem geograficznym mieÅ›ci siÄ™ w strefie przygranicznej. A takie np. Bolcie leżą na samym trójstyku granic Polski, Litwy, Rosji. Przypomnijmy, że zgodnie z unijnym prawem tak strefa może być rozciÄ…gniÄ™ta do 50 km, dlatego też korzysta z niej duża część polskiego Pomorza, z GdaÅ„skiem wÅ‚Ä…cznie, ale mieszkaÅ„cy gminy Wiżajny, graniczÄ…cej z obwodem nie mogÄ… bez wiz tam siÄ™, udawać, Rosjanie też nie mogÄ… bezproblemowo do nas przyjeżdżać.
Nieco wczeÅ›niej, bo 29 stycznia br., Rada Miasta EÅ‚ku, na wniosek prezydenta Tomasza Andrukiewicza. wystÄ…piÅ‚a do premiera o rozszerzenie strefy maÅ‚ego ruchu granicznego o miasto EÅ‚k, powiat eÅ‚cki i poÅ‚udniowe powiaty województwa warmiÅ„sko – mazurskiego. Zdaniem samorzÄ…du, powiat eÅ‚cki zostaÅ‚ pozbawiony szansy aktywnego kontynuowania dziaÅ‚aÅ„ z zakresu wspóÅ‚pracy z instytucjami i przedsiÄ™biorcami z obwodu kaliningradzkiego (m. in. miastem Oziersk, Gusiev), z którymi utrzymuje kontakty i realizuje wspólne przedsiÄ™wziÄ™cia wspóÅ‚finansowane przez UE oraz pogÅ‚Ä™biania wiÄ™zi i kontaktów transgranicznych. SamorzÄ…dowcy widzÄ… szanse rozwoju EÅ‚ku i okolic we wspóÅ‚pracy z obwodem.
Niestety czas polityczny nie jest dobry, by szybko uzyskać zgodę Brukseli. Już po podjęciu uchwały przez Radę Powiatu, Bruksela zamroziła rozmowy z Rosją, m.in. na temat wiz. W czasach, gdy nawet poseł SLD wzywa publicznie do nakładania ceł na rosyjskie towary (np. na nawozy mineralne), a nad naszymi głowami i latają już amerykańskie F-16, by patrolować granicę unijno-kaliningradzką trudno o decyzje w sprawie ułatwienia życia mieszkańcom pogranicza po obu stronach granicy.
Aktywni Mazurzy
Warmińsko-mazurskie miasta starają się natomiast przyciągnąć Rosjan, m.in. promując się w obwodzie kaliningradzkim. Rosjan zachęcają także billboardy i witacze ustawione na drogach dojazdowych.
Szczególnie w weekendy mazurskie hotele pÄ™kajÄ… w szwach. A rosyjski turysta, to dobry gość, bo gdy przyjeżdża, to pieniÄ™dzy nie żaÅ‚uje. Nic dziwnego, że mazurscy samorzÄ…dowcy na promocjÄ™ Warmii i Mazur w obwodzie kaliningradzkim wydadzÄ… okoÅ‚o dwóch milionów zÅ‚otych. OpÅ‚aci siÄ™.
Oba regiony potrafiÄ… też razem promować siÄ™ m.n. na miÄ™dzynarodowych targach turystycznych. WedÅ‚ug marszaÅ‚ka regionu Jacka Protasa, coraz wiÄ™cej turystów z Rosji jest zainteresowanych nie tylko zakupami, ale i wypoczynkiem oraz leczeniem w przygranicznych powiatowych szpitalach. SamorzÄ…d planuje zatem rozwijać lukratywnÄ… ofertÄ™ w dziedzinie zdrowia i turystyki medycznej.
A gubernator obwodu zaprasza do korzystania z usÅ‚ug także kaliningradzkich placówek sÅ‚użby zdrowia. PrzeszÅ‚y one w kilku minionych latach gruntownÄ… modernizacjÄ™ i sÄ… wyposażone w nowoczesny sprzÄ™t oraz dysponujÄ… dobrÄ… kadrÄ… lekarskÄ…. UmowÄ™ o wspóÅ‚pracy podpisaÅ‚y samorzÄ…dy lekarskie Olsztyna i Kaliningradu. Za unijne pieniÄ…dze z programu wspóÅ‚pracy chcÄ… stworzyć w obu miastach oÅ›rodki, w których bÄ™dÄ… siÄ™ szkolić zarówno studenci, lekarze rezydenci, jak i specjaliÅ›ci zaawansowani w chirurgii maÅ‚oinwazyjnej.
Dla polskich przedsiÄ™biorców sporÄ… szansÄ… sÄ… mistrzostwa Å›wiata w piÅ‚ce nożnej w 2018, które odbÄ™dÄ… siÄ™ w Rosji,w tym i obwodzie kaliningradzkim. BÄ™dÄ… tu budowane stadiony, drogi i inna infrastruktura.
W 2015 roku zacznie się przebudowa prawie wszystkich kaliningradzkich przejść granicznych
W 2015 roku w obwodzie kaliningradzkim planowane jest rozpoczÄ™cie przebudowy wszystkich przejść granicznych, oprócz przejÅ›cia „Morskoje – Nida” – ogÅ‚osiÅ‚ to kierownik regionalnej Rosgranicy (Federalnej Agencji ds. zagospodarowania granicy paÅ„stwowej Federacji Rosyjskiej) Wiktor Kudriawcew. Na ten cel przeznaczono z budżetu federalnego okoÅ‚o 2 mld rubli.
„Nie później niż w pierwszym kwartale 2015 roku ustalimy terminy przebudowy przejść granicznych. We wszystkich planowane jest poszerzenie pasów ruchu kosztem trawników, zakup dodatkowego wyposażenia i budowa nowych budynków dla celników i pograniczników” - powiedziaÅ‚ Kudriawcew.
Na przejÅ›ciu granicznym „Czernyszewskoje - Kybartai” na poczÄ…tku przyszÅ‚ego roku rozpocznie siÄ™ przebudowa „kierowania pieszymi”. Oprócz tego, do koÅ„ca 2014 roku w obwodzie kaliningradzkim rozpocznie siÄ™ budowa nowego przejÅ›cia granicznego „Dubki – Rambinas”. W Sowietsku już zbudowano podjazd i most przez rzekÄ™ Niemen.
Gubernator Cukanow zapewniaÅ‚, że w tym planie jest także modernizacja i przebudowa przejÅ›cia granicznego w Bagrationowsku, „Przebudujemy tam nasze terminale i to już wkrótce” – zapewniaÅ‚.
TrwajÄ… też intensywne przygotowania do wprowadzenia odpraw samochodów ciężarowych na przejÅ›ciu granicznym GoÅ‚dap - Gusiew. Obecnie przez polsko-rosyjskie przejÅ›cie graniczne w GoÅ‚dapi odprawiany jest ruch pasażerski i towarowy o masie do 7,5 tony. Prace przystosowawcze potrwajÄ… do listopada br.. Zbudowane majÄ… być drogi wyjazdowe i dojazdowe na przejÅ›ciu, w jego części przeznaczonej na odprawy towarowe. PrzejÅ›cie zostanie wyposażone m.in. w sprzÄ™t komputerowy. Nowe w zasadzie przejÅ›cie zajmie 11,6 ha i bÄ™dzie dwukrotnie wiÄ™ksze niż w chwili jego otwarcia w 1995 roku.
Jan Wyganowski