W środę, 17 października po długiej chorobie zmarł Marek Starczewski, pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Suwalsko-Mazurskiego „Krajobrazy”. Miał 79 lat.
Marek Starczewski pochodził z Warszawy, do Suwałk trafił w 1980 roku, by pokierować jednym z powstających wówczas w każdym mieście wojewódzkim pism PZPR.
W krótkim czasie „Krajobrazy” przestały być jednym z wielu wojewódzkich tygodników. Zaliczały się do krajowej czołówki, przede wszystkim ze względu na zamieszczane w nich reportaże, które były najmocniejszą stroną pisma. Sam redaktor naczelny zaincjował jeden z bardziej znanych konkursów dla reporterów „Scalanie wartości”, był pomysłodawcą przyznawania medalu „Za odwagę w myśleniu i działaniu”.
- Redakcję „Krajobrazów” tworzyło grono dziennikarzy, współpracowników i sympatyków, którzy wzajemnie się lubili i szanowali, potrafili działać – wspominał po latach.
Redaktorem naczelnym „Krajobrazów” Marek Starczewski był niemal przez dekadę, do wiosny 1990 roku. Potem pracował i był dyrektorem w Polsko- Litewskiej Izbie Gospodarczej Rynków Wschodnich, działał w Krajowej Izbie Gospodarczej, przewodniczył Radzie Programowej Tygodnika Suwalskiego.
Marek Starczewski działał w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą, był redaktorem wydawanych przez nie książek, współpracował z Telewizją Internetową Suwalszczyzna24.
Po raz ostatni z Markiem Starczewskim rozmawialiśmy w końcu czerwca podczas uroczystości pogrzebowych Wiesława Osewskiego, grafika „Krajobrazów”. Była chwila, by powspominać innych, nieżyjących już członków redakcji – Romana Łysionka, Jagodę Kamińską, Piotra Laskowskiego, Zygfryda Cegiełkę, Grażynę Mikłaszewicz – Sewastianowicz. Dzisiaj dołączył do nich pierwszy „naczelny” i zapewne gdzieś tam w górze redaguje z nimi pismo.
Żonie, Ewie i córce, Julii i synowi, Adamowi składamy wyrazy współczucia.
Wojciech Drażba