Rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa, w tym przesmyku suwalskim, współpracy polsko - litewskiej, sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.
Z dwudniowÄ…, swojÄ… pierwszÄ… oficjalnÄ… zagranicznÄ… wizytÄ… na Litwie przebywa marszaÅ‚ek Sejmu RP Szymon HoÅ‚ownia. W Wilnie odbywa szereg spotkaÅ„ z wysokimi przedstawicielami Litwy, w tym z prezydentem Gitanasem NausÄ—dÄ…, premier IngridÄ… ŠimonytÄ— oraz przewodniczÄ…cÄ… Sejmu Republiki Litewskiej ViktorijÄ… ÄŒmilytÄ—-Nielsen.
Przed wylotem do stolicy Litwy HoÅ‚ownia podkreÅ›liÅ‚ konieczność opracowania spójnej polityki póÅ‚nocnej Polski. W kontekÅ›cie narastajÄ…cego wpÅ‚ywu Rosji na kraje basenu Morza BaÅ‚tyckiego marszaÅ‚ek Sejmu podkreÅ›liÅ‚ potrzebÄ™ budowy sojuszy z partnerami regionu, zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie rosnÄ…cego znaczenia Morza BaÅ‚tyckiego jako wewnÄ™trznego morza Sojuszu PóÅ‚nocnoatlantyckiego.
PodsumowujÄ…c swoje spotkania w Wilnie HoÅ‚ownia zaznaczyÅ‚, że Litwini bardzo poważnie podchodzÄ… do zagrożenia, które może siÄ™ pojawić.
- Krytycznym miejscem jest tu przesmyk suwalski, który w politycznym myÅ›leniu Litwinów jest w tej chwili jednym z najważniejszych miejsc - przyznaÅ‚.- W rozmowie z każdym z moich rozmówców zwróciÅ‚em też uwagÄ™ na to, jak ważne jest dla nas dbanie o bezpieczeÅ„stwo wewnÄ™trzne, o to, żeby nas wewnÄ…trz nie poróżniono - powiedziaÅ‚ HoÅ‚ownia.
Problemy polskiej mniejszości na Litwie
Podczas spotkania premier Szimonyte i marszaÅ‚ka HoÅ‚owni omówiono także kwestie edukacji i zachowania tożsamoÅ›ci narodowej mniejszoÅ›ci polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.
- SpoÅ‚ecznoÅ›ci narodowe jednoczÄ… i wzmacniajÄ… oba kraje poprzez swojÄ… różnorodność, przypominajÄ…c jednoczeÅ›nie o wspólnej historii - zaznaczono podczas spotkania
W programie wizyty marszaÅ‚ka na Litwie znalazÅ‚o siÄ™ również spotkanie z PoloniÄ…, co podkreÅ›la znaczenie kontaktów z polskÄ… diasporÄ…. W rozmowach HoÅ‚ownia nie omieszkaÅ‚ poruszyć kwestii braku litewskiej ustawy o mniejszoÅ›ciach narodowych, zaznaczajÄ…c jej istotnÄ… rolÄ™ w kontekÅ›cie wspólnego budowania stabilnych i wspierajÄ…cych relacji miÄ™dzy narodami.
- WspomniaÅ‚em w rozmowach z paniÄ… premier i prezydentem o postulatach Polaków mieszkajÄ…cych na Litwie. Bardzo siÄ™ cieszÄ™, że udaÅ‚o siÄ™ już przeprocesować kwestie obowiÄ…zkowego egzaminu z jÄ™zyka polskiego i że pojawiÅ‚y siÄ™ już pierwsze zmiany zwiÄ…zane z zapisem nazwisk. Ale wciąż czekamy na wiÄ™cej - przyznaÅ‚ marszaÅ‚ek. DodaÅ‚, że w trakcie poniedziaÅ‚kowych spotkaÅ„ zostaÅ‚ zapewniony o tym, że ze strony Litwinów jest wola uregulowania tej kwestii i zrealizowania postulatów mniejszoÅ›ci.
- Nikt nie ma tutaj na celu ograniczania polskiego szkolnictwa na Litwie w jakikolwiek sposób -zapewniÅ‚.
Spotkanie z PoloniÄ…
W poniedziaÅ‚ek w Ambasadzie Polski w Wilnie odbyÅ‚o siÄ™ też spotkanie marszaÅ‚ka z przedstawicielami spoÅ‚ecznoÅ›ci polskiej, które uÅ›wietniÅ‚ wystÄ™p zespoÅ‚u dzieciÄ™cego „Sto UÅ›miechów” z Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiej mniejszoÅ›ci narodowej na Litwie, posÅ‚owie, samorzÄ…dowcy, przedstawiciele oÅ›wiaty, mediów i kultury.
PosÅ‚anka na Sejm RL Rita TamašunienÄ— podczas spotkania poruszyÅ‚a szereg istotnych z punktu widzenia polskiej mniejszoÅ›ci kwestii.
Jednym z poruszonych problemów byÅ‚a niesprawiedliwość oraz krzywda ludzka zwiÄ…zana z nieprawidÅ‚owoÅ›ciami ze zwrotem ziemi w Wilnie. Rita TamašunienÄ— zwróciÅ‚a uwagÄ™, że kiedy w kwietniu 2023 roku w wileÅ„skim samorzÄ…dzie doszÅ‚o do zmiany wÅ‚adzy, to kardynalnie zmieniÅ‚ siÄ™ też stosunek do projektowania dziaÅ‚ek. Narodowa SÅ‚użba Ziemi (NŽT) z niewiadomych przyczyn zwraca wileÅ„skiemu samorzÄ…dowi jakoby do poprawki zaprojektowane dziaÅ‚ki, ale te dziaÅ‚ki potem nie wracajÄ… do NŽT. Nowy dyrektor administracji zatrzymaÅ‚ projektowanie 13 dziaÅ‚ek, których formowanie ruszyÅ‚o w kwietniu, i powiadomiÅ‚ NŽT, że w stolicy nie ma wolnej ziemi do zwrotu dla prawowitych spadkobierców ojcowizny. PosÅ‚anka podkreÅ›liÅ‚a, że ludziom oczekujÄ…cym na zwrot ziemi powinny być zwrócone zaprojektowane już dziaÅ‚ki, a nie ich okruchy.
Z kolei poseÅ‚ CzesÅ‚aw Olszewski wyraziÅ‚ zadowolenie z tego, że nowym ambasadorem Polski w Wilnie zostaÅ‚ Konstanty RadziwiÅ‚Å‚, gdyż można odczuć, że wspóÅ‚praca ambasadora z polskÄ… mniejszoÅ›ciÄ… na Litwie jest aktywna i owocna.
MarszaÅ‚ek Sejmu RP witajÄ…c siÄ™ z zebranymi zaznaczyÅ‚, że wybór Litwy na miejsce pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej byÅ‚ Å›wiadomy, gdyż relacje polsko-litewskie z caÅ‚Ä… swojÄ… zÅ‚ożonoÅ›ci powinny być dla polskiego parlamentu ważne. MówiÅ‚ też, że Polska i Litwa sÄ… jak rodzeÅ„stwo, które miewa trudne momenty, ale teraz ma agresora za Å›cianÄ…, co powinno „poukÅ‚adać relacje” miÄ™dzy paÅ„stwami.
Szymon HoÅ‚ownia apelowaÅ‚, by jak najszybciej rozwiÄ…zać problemy, które latami pozostawaÅ‚y nierozwiÄ…zane, tak by w obecnej sytuacji iść dalej. MarszaÅ‚ek byÅ‚ peÅ‚en podziwu dla polskiej mniejszoÅ›ci na Litwie za caÅ‚Ä… pracÄ™ jakÄ… wykonaÅ‚a, za to, że „doprowadziÅ‚a polskÄ… kulturÄ™, tożsamość do tego miejsca, w którym ona dziÅ› jest” - mówiÅ‚.
- To jest coś fenomenalnego, że tu jesteście, że taką swoją cierpliwością i determinacją pielęgnujecie język, kulturę - dodał. Zapewnił także, że ze strony polskiego parlamentu zawsze, do kiedy będą nierozwiązane sprawy w stosunkach polsko-litewskich, kwestie te będą podejmowane.
- BÄ™dÄ™ walczyÅ‚, jak bÄ™dÄ™ umiaÅ‚, o to żeby wszystkie prawa mniejszoÅ›ci polskiej na Litwie byÅ‚y respektowane – prawo do jÄ™zyka, prawo do edukacji, prawo do uczciwego wytyczania okrÄ™gów wyborczych, prawo do reprezentacji, które siÄ™ z tym wiąże i jest kluczowe dla demokracji, bo to jest absolutny fundament, na którym można budować dalej - mówiÅ‚ Sz. HoÅ‚ownia.
- Po spotkaniu z mieszkającymi na Litwie Polakami duma i wzruszenie - dodał Holowania.
Polsko - litewskie partnerstwo
Strategiczne partnerstwo Litwy i Polski jest niezwykle cenne i ważne dla caÅ‚ego regionu. Polska jest naszymi najbliższymi i najważniejszymi sojusznikami. Dlatego musimy wspólnie jak najskuteczniej i jak najszybciej realizować strategiczne projekty gospodarcze i obronne - oÅ›wiadczyÅ‚ prezydent Gitanas NausÄ—da po spotkaniu w Wilnie z marszaÅ‚kiem Sejmu Szymonem HoÅ‚owniÄ….
- W bezprzykÅ‚adnie trudnych czasach musimy szczególnie wzmacniać to, co nas Å‚Ä…czy. Musimy też jeszcze bardziej pracować nad rozwiÄ…zaniem problemów, które mogÄ… nas dzielić. Dlatego podczas mojej pierwszej oficjalnej zagranicznej wizyty jestem w Wilnie, stolicy kraju z którym możemy Å›miaÅ‚o siÄ™ nazywać historycznym rodzeÅ„stwem. Dobre rozmowy z prezydentem Litwy Gitanasem NausÄ—dÄ…, przewodniczÄ…cÄ… parlamentu Viktorija ÄŒmilytÄ—-Nielsen i premier IngridÄ… ŠimonytÄ— o tym jak najlepiej wzajemnie siÄ™ wspierać i wspólnie brać udziaÅ‚ w budowie europejskiego bezpieczeÅ„stwa – mówiÅ‚ z kolei marszaÅ‚ek HoÅ‚ownia.
We wtorek, 6 lutego Szymon HoÅ‚ownia spotkaÅ‚ siÄ™ ze studentami Uniwersytetu WileÅ„skiego. Ponadto, drugiego dnia wizyty zaplanowano także zÅ‚ożenie wieÅ„ców pod pomnikiem ObroÅ„ców WolnoÅ›ci oraz pod krzyżem upamiÄ™tniajÄ…cym żoÅ‚nierzy Wojska Polskiego polegÅ‚ych w wojnie polsko-bolszewickiej na cmentarzu na Antokolu, a także przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.
WYG
ŹródÅ‚a i fot: Kancelaria Sejmu RP (Aleksander ZieliÅ„ski); Ambasada RP w Wilnie; L24.lt; TVP Wilno; Wilnoteka