30.06.2021

Marszałek polskiego Sejmu na Litwie. Rozmowy o wielkiej polityce i problemach mniejszości

W dniach 28-29 czerwca na zaproszenie Pani Przewodniczącej Seimasu Republiki Litewskiej Viktorii Čmilytė - Nielsen wizytę na Litwę złożyła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu RP spotkała się również z Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą oraz Premierem Republiki Litewskiej Ingridą Šimonytė. Wygłosiła przemówienie w Sejmie Republiki Litewskiej, odwiedziła Pałac Władców Litewskich, Dom Kultury Polskiej, Gimnazjum im. Jana Pawła II, złożyła kwiaty na cmentarzach Antokolskim i Rossie

O mniejszościach narodowych

Podczas spotkania z premier Litwy mówiono m.in. o znaczeniu społeczności etnicznych żyjących na Litwie i w Polsce, aby czuły się jak u siebie i mogły zachować swoją tożsamość kulturową. W podobnym tonie przebiegały rozmowy na ten temat z innymi litewskimi politykami.

Marszałek Witek podsumowując rozmowy o sprawach mniejszości polskiej na Litwie, powiedziała m.in.:

- Nikt nie powiedział nie. Jest dobra atmosfera do tego, żeby o tych kwestiach rozmawiać. Były poruszone trzy tematy: polskie nazwy i nazwiska, sprawa egzaminu państwowego z języka polskiego, który dawałby uczniom możliwość uzyskania punktów dodatkowych i ustawa o mniejszościach narodowych. Nie było blokady, wręcz odwrotnie, będziemy o tym rozmawiać.

W Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek spotkała się z polską młodzieżą.

W swoim przemówieniu Elżbieta Witek zwróciła się do młodzieży i podkreśliła, że język polski, tradycja i kultura polska są wielką wartością. Zaakcentowała również kwestie reformy oświaty oraz sytuację polskich uczniów na Litwie.

- Wiem, że jesteście dzisiaj po egzaminach z języka polskiego. Fakt, że ten egzamin jest organizowany i że Wy do niego przystępujecie, jest wielką wartością. Na każdym spotkaniu w Wilnie podkreślałam jak ważna jest reforma oświaty na Litwie. Dążymy do tego, żeby język polski mógł być przedmiotem, z którego będzie można zdawać egzamin państwowy tak, żeby liczyłby się Wam w punktacji na wymarzone studia wyższe. Te rozmowy były bardzo dobre, mam nadzieję, że przy wspólnych wysiłkach uda nam się dokonać tego, o co Polacy walczą od bardzo dawna - powiedziała Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu RP podziękowała również dyrektorowi, nauczycielom oraz uczniom za to, że dbają o polską edukację, kulturę i tradycję tutaj, na Litwie, podkreślając, że „nauka to jest wielkie bogactwo

 - Chcę bardzo podziękować nauczycielom, dyrektorowi, uczniom, rodzicom i wszystkim tym, którzy dbają o polską edukację tutaj, na Litwie. Podkreślam, że Polacy z jednej strony kultywują pamięć, tradycje, pamiętają o swoich korzeniach, a z drugiej strony są lojalnymi obywatelami Litwy – państwa, na którego terenie mieszkają - powiedziała Marszałek Sejmu RP.

Z premier Litwy o strategicznych projektach, w tym o „moście” energetycznym

Podczas spotkania marszałek polskiego Sejmu Elżbiety Witek z premier Litwy Ingridą Šimonytė z zadowoleniem podkreślano doskonałe stosunki dwustronne, omówiono wzmocnienie litewsko-polskiego partnerstwa strategicznego i współpracy gospodarczej, kwestie bezpieczeństwa regionalnego, sytuację na Białorusi, zagrożenia ze strony Rosji oraz wsparcie dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

- Strategiczne partnerstwo litewsko-polskie przynosi naszym obywatelom konkretne korzyści, dlatego jesteśmy zainteresowani jego dalszym wzmacnianiem. Ważne jest, aby dalej rozwijać nasze przyjazne stosunki i współpracę w różnych formatach - powiedziała litewska premier.

„Most” energetyczny

Na spotkaniu omówiono współpracę gospodarczą między krajami oraz wdrożenie synchronizacji sieci elektroenergetycznych z Europą kontynentalną.

Operatorzy systemów przesyłowych Litwy i Polski - Litgrid i PSE- podjęli, ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące etapu realizacji projektu połączenia międzysystemowego Harmony Link, podmorskiej linii kablowej łączącej Polskę z Litwą. Nie będzie jak wcześniej planowano, drugiego lądowego „mostu” energetycznego Ełk - Alytus, w zamian zostanie ułożony kabel podmorski.

Do końca 2025 r. Dorbiany na Litwie i Żarnowiec w Polsce powinny zostać połączone kablem energetycznym Harmony Link o długości około 330 km. Większość kabla będzie biegła po dnie Morza Bałtyckiego. Plany przewidują, że po synchronizacji krajów bałtyckich z sieciami europejskimi wszystkie przepustowości zbudowanego w 2015 roku połączenia LitPol Link zostaną wykorzystane do świadczenia usług systemowych, a przez nowe połączenie będzie odbywał się obrót energią elektryczną.

Harmony Link będzie drugim połączeniem wysokiego napięcia prądu stałego łączącym Polskę z Litwą. Od 2016 roku działa połączenie lądowe LitPol Link.

Harmony Link jest największym projektem synchronizacji sieci krajów bałtyckich z sieciami w Europie. Będzie kosztować 680 milionów euro, z czego 493 mln euro będzie pochodziło w nowego europejskiego instrumentu „Łącząc Europę” Rokas Masiulis, dyrektor generalny Litgrid powiedział, że zgodnie z umową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, (PSE), udział finansowy każdej ze stron wynosi 50 proc.

Interkonektor będzie oparty na technologii HVDC i będzie miał moc 700 MW.

Będą wspólne komisje

Na konferencji prasowej podsumowującej wizytę w Wilnie Marszałek Sejmu powiedziała: - Bardzo się cieszę, bo spotkałam się tutaj z pozytywną reakcją, a nawet zainteresowaniem w kwestii zorganizowania komisji polsko-litewskich związanych z tematami obronności, a także migracją ludności z Białorusi na Litwę, co niedawno się nasiliło. Mam tu na myśli w szczególności komisje ds. obrony narodowej, administracji i spraw wewnętrznych, a także kultury, tak by na połączonych posiedzeniach nasi parlamentarzyści mogli się już spotkać bezpośrednio, celem wymiany poglądów na tematy, które są przedmiotem naszego wspólnego zainteresowania. Dodała także: - 3 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie online przewodniczących parlamentów państw Trójmorza. Przedstawiłam tam propozycję, byśmy zorganizowali sekretariat, przez który moglibyśmy uzgadniać wspólne stanowiska w sprawach najważniejszych dla UE albo też opiniować akty, które by stamtąd przychodziły. Drugim zaś pomysłem jest, by wszystkie parlamenty Trójmorza wytypowały swych najmłodszych parlamentarzystów. Zaprosilibyśmy ich do Warszawy, by poznać spojrzenie młodego pokolenia na kwestie, które są ważne teraz i będą decydować o naszych losach w najbliższej przyszłości - zakończyła Elżbieta Witek.

 

WYG

Źródła: Kancelaria Sejmu RP; Ambasada RL w Polsce; Ambasada RP w Wilnie

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie