28.10.2023

Mazurskie groby zdewastowane i rozgrabione. Nawet klątwa niestraszna [zdjęcia]

Mazury to konglomerat narodów, kultur, wyznań. Przez wieki osiedlały się tu różne nacje. Mieszkali bądź jeszcze mieszkają nie tylko Polacy, Mazurzy (jest ich już tylko ze 3 tysiące), Niemcy, ale i Litwini, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi. Tatarzy.

Na przyklad w okolicach WÄ™gorzewa, leżącego obecnie tuż przy granicy polsko-rosyjskiej (obwód kaliningradzki), osiedlali siÄ™ przed kilkoma wiekami nawet Holendrzy, Szkoci, Szwedzi, zaÅ› po kampanii wschodniej Napoleona, także Francuzi.

Zatarte ślady

Po pierwszych mieszkaÅ„cach tej krainy, Prusach i takich plemionach, jak Galindowie, SkaÅ‚wowie, nie pozostaÅ‚o już Å›ladów. O ich bytnoÅ›ci Å›wiadczÄ… już tylko nic nie mówiÄ…ce wspóÅ‚czesnemu czÅ‚owiekowi nazwy rzek, pagórków, wsi. Np. nazwa WÄ™gorzewa wcale nie pochodzi od smacznego wÄ™gorza, a raczej od pruskiego vingrapa, tj. krÄ™ta rzeka, co zresztÄ… odpowiada rzeczywistoÅ›ci.

Piramida w Rapie

W Rapie koÅ‚o polsko-kaliningradziej granicy, w gÅ‚Ä™bokim lesie stoi jedyna lub jedna z nielicznych w Polsce … piramid! WÅ‚aÅ›ciciel ogromnych wÅ‚oÅ›ci (po II wojnie Å›wiatowej podzieliÅ‚a je granica), pruski hrabia von Fahrenheit postawiÅ‚ tÄ™ budowlÄ™, by pochować w niej swÄ… 3-letniÄ… córeczkÄ™. Zabalsamowane ciaÅ‚o wÅ‚ożono do grobowca w 1811 roku. Później chowano tu innych czÅ‚onków rodziny. Nie wiadomo dlaczego piramidÄ™ usytuowano w lesie (ponoć przecinajÄ… siÄ™ tu linie silnego promieniowania geometrycznego).

Tak samo trudno wytłumaczyć, dlaczego piramida, trumny z ciałami przetrzymały dwie wojny światowe, a nie wytrzymały polskiego, niestety, panowania!

Wandale odkryli piramidÄ™ stosunkowo niedawno, bo dopiero na poczÄ…tku lat 90-tych ub. wieku. Miejscowi, którzy znali to miejsce, szanowali je, bo też legenda gÅ‚osiÅ‚a o karach boskich dla tych, co rÄ™kÄ™ podniosÄ… na umarÅ‚ych.

Cmentarne hieny powyciÄ…gaÅ‚y ciaÅ‚a, ba, nawet odrÄ…baÅ‚y gÅ‚owy! Porozbijano trumny, rozkopano nawet cmentarz rodziny pruskiego hrabiego. BarbarzyÅ„ców z Rapy spotkaÅ‚a jednak kara. Trzej pierwsi mÅ‚odzi mężczyźni, którzy zbezczeÅ›cili zabalsamowane zwÅ‚oki zmarli w niecaÅ‚y rok. Lekarzom nie udaÅ‚o siÄ™ ustalić, jaka choroba ich dotknęła. Prawdopodobnie ciaÅ‚a zostaÅ‚y zakonserwowane mikrobami ówczesnych chorób. Inna sprawa, że do grobowca nie wleciaÅ‚ nawet żaden komar. ByÅ‚ mÄ…drzejszy od czÅ‚owieka.

Na szczęście w ostatnich latach piramida zostaÅ‚a odrestaurowana i zamurowana, aby nikt już do nie mógÅ‚ wejść.

Piramida zostaÅ‚a wpisana na listÄ™ zabytków. WnÄ™trze uporzÄ…dkowano, ustawiajÄ…c trumny i ukÅ‚adajÄ…c w nich ciaÅ‚a, a otwarte wejÅ›cie zostaÅ‚o zamurowane. W okna wstawiono kraty i podmurowano Å›ciany. Od szosy zrobiono wzdÅ‚uż grobli przecinkÄ™ uÅ‚atwiajÄ…cÄ… dostÄ™p. Obecnie trumny sÄ… zamkniÄ™te, a obiekt można oglÄ…dać jedynie przez zakratowane okienka znajdujÄ…ce siÄ™ po bokach i z tyÅ‚u. W 2015 naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili kompleksowe badania archeologiczno-architektoniczne piramidy. W 2016 odgruzowano posadzki, zabezpieczono Å›ciany i grożący zarwaniem strop oraz oczyszczono kanaÅ‚y wentylacyjne. W 2018 roku dziÄ™ki staraniom NadleÅ›nictwo Czerwony Dwór, na terenie którego znajduje siÄ™ kaplica, odrestaurowano piramidÄ™, która odzyskaÅ‚a dawnÄ… Å›wietność. Wartość prac wyniosÅ‚a 890 tys. zÅ‚ i pokryta zostaÅ‚a z Funduszu LeÅ›nego Lasów PaÅ„stwowych.

Sztynort

PrzygnÄ™biajÄ…ce zdarzenie robiÅ‚o przez lata zdewastowane mauzoleum oraz cmentarz von Lehndorfów w Sztynorcie k.WÄ™gorzewa. I tylko 300- letnie dÄ™by wciąż smutnie szumiÄ…, pochylajÄ…c swe gaÅ‚Ä™zie nad kryptami grobowców, odganiajÄ…c jakby zwierzynÄ™ leÅ›nÄ…, która upodobaÅ‚a to miejsce. MÅ‚odym Czytelnikom należy siÄ™ informacja, że von Lehndorfowie rzÄ…dzili Sztynortem (,,Kto ma Sztynort, ten rzÄ…dzi Mazurami” – mawiaÅ‚ biskup Ignacy Krasicki) od XVI wieku do 1944 roku, kiedy to po zamachu na Hitlera, w którym braÅ‚ udziaÅ‚ hrabia major Henryk von Lehndorf, caÅ‚a rodzina zostaÅ‚a wysiedlona, a wÅ‚aÅ›ciciel paÅ‚acu powieszony.

Na szczęście dziÄ™ki Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury wykonano w Sztynorcie w ostatnich latach wiele prac remontowych i konserwatorskich. PaÅ‚ac też jest przywracany do życia.

Tajemnicze nekropolie i ich legendy

Wronki, niewielka wieÅ› na Mazurach w powiecie oleckim. Ma już 440 lat. NajdÅ‚użej, bo 120 lat, wÅ‚adaÅ‚ niÄ… ród Mittelteinerów. Obecni potomkowie tej rodziny żyjÄ… gdzieÅ› w Niemczech. Na Mazurach zostawili 500 ha pola, las, no i rodowy cmentarz. Ukryty w gÄ™stym lesie, nad którym unosi siÄ™ klÄ…twa rzucona przed wiekami przez 18-letniÄ… baronównÄ™ Margarete Mittelstainer. WedÅ‚ug legendy, każdego, kto wyniesie coÅ› z cmentarza, spotka nieszczęście. Mimo, że dawni mieszkaÅ„cy wioski wyjechali po II wojnie Å›wiatowej do Niemiec, pamięć o klÄ…twie zostaÅ‚a.

Czasy mamy, niestety, takie, że coraz mniej boimy siÄ™ duchów wszelakich. Czasami bardziej straszÄ… nas żywi niż umarli. Nic dziwnego, że zostaÅ‚y skradzione piÄ™kne, zabytkowe żeliwne krzyże. Czy zÅ‚odzieja spotkaÅ‚o jakieÅ› nieszczęście, nie wiadomo, bo policji nie udaÅ‚o siÄ™ go zÅ‚apać.

Gorsi od Tatarów

Podobnie postÄ…piono z cmentarzem Tautenbergów w Dobie k. Giżycka. WÅ‚adali oni majÄ…tkiem przez 500 lat. I nikt już nie pamiÄ™ta, że Krzysztof Tautenberg (jakoÅ› swojsko brzmi to imiÄ™) byÅ‚ pierwszym starostÄ… wÄ™gorzewskim (obecnie też jest powiat i starosta wÄ™gorzewski), a inni czÅ‚onkowie rodu piastowali takie same funkcje w pobliskim Giżycku. Z Tautenbergami tak bestialsko, jak obecnie, nie obeszli siÄ™ nawet Tatarzy, którzy w 1657 roku spustoszyli te ziemie.

WYG

Fot: Wikipedia, Fundacja Pałac Sztynort

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie