Jest jednym z najstarszych meczetów w Polsce. Został wybudowany prawdopodobnie w połowie XIX w., ale jego historia sięga początków XVIII stulecia. Obok zabytkowej świątyni w Kruszynianach to drugie wyjątkowe miejsce dla polskich muzułmanów. Jest to też ogromna atrakcja turystyczna naszego regionu
Kilka miesięcy temu ten zabytek klasy zerowej i Pomnik Historii przeszedł remont. Było to możliwe dzięki funduszom unijnym.
– Meczet jest budynkiem drewnianym i co jakiÅ› czas potrzebna jest konserwacja – mówiÅ‚ Maciej SzczÄ™snowicz, przewodniczÄ…cy MuzuÅ‚maÅ„skiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, która opiekuje siÄ™ meczetem. – Podczas ostatnich prac zdarto starÄ… farbÄ™ z elewacji i poÅ‚ożono nowÄ…. Wymieniono też caÅ‚Ä… Å›cianÄ™ wschodniÄ… – dodaÅ‚.
Elewacja została też oczyszczona i odgrzybiona, wymieniono drzwi prowadzące do wnętrza świątyni i odnowiono ganek.
PieniÄ…dze na renowacjÄ™ – 100 tys. zÅ‚ – pochodzÄ… z programu regionalnego. Gmina muzuÅ‚maÅ„ska pozyskaÅ‚a je w ramach konkursów ogÅ‚aszanych przez LokalnÄ… GrupÄ™ DziaÅ‚ania „Szlak Tatarski”.
-
Bohoniki
Pierwszy meczet w Bohonikach powstaÅ‚ już na poczÄ…tku XVIII w., ale Å›wiÄ…tynia spÅ‚onęła i wybudowano kolejnÄ… – tÄ™, która stoi tu do dziÅ›. ZostaÅ‚a ona wzniesiona prawdopodobnie w drugiej poÅ‚owie XIX w.
To niewielki, drewniany budynek. Zanim wejdziemy do sali modlitewnej, mijamy maÅ‚y korytarz, w którym obowiÄ…zkowo, zgodnie z wymogami islamu, zdejmujemy obuwie. Dopiero teraz możemy wejść do części gÅ‚ównej. ÅšwiÄ…tynia podzielona jest na dwie oddzielone póÅ‚Å›ciankÄ… i zasÅ‚onÄ… części: mÄ™skÄ… i żeÅ„skÄ….
– To po to, aby nic nie rozpraszaÅ‚o wiernych podczas modlitwy – wyjaÅ›niaÅ‚a Eugenia Raduszewska, która jest kustoszem meczetu w Bohonikach i jak podkreÅ›la: muzuÅ‚mankÄ… i mieszkankÄ… Bohonik.
TÅ‚umaczyÅ‚a też, dlaczego symbolem wiary muzuÅ‚maÅ„skiej jest póÅ‚księżyc i gwiazda:
– ÅšwiÄ™ty Koran byÅ‚ objawiony prorokowi Mahometowi przez ArchanioÅ‚a Gabriela. StaÅ‚o siÄ™ to ciemnÄ… nocÄ… na pustyni, a jedynym Å›wiatÅ‚em i Å›wiadkiem tego wydarzenia byÅ‚ księżyc z gwiazdÄ….
Na obrazach wiszÄ…cych w Å›wiÄ…tyni nie ma żadnych wizerunków ludzkich, które przedstawiaÅ‚yby Boga.
– SÄ… na nich tylko wersety Å›wiÄ™tego Koranu dekorowane roÅ›linnoÅ›ciÄ… – podkreÅ›laÅ‚a Eugenia Raduszewska.
Dniem Å›wiÄ™tym dla muzuÅ‚manów jest piÄ…tek. ZbierajÄ… siÄ™ wtedy w domach modlitewnych. NabożeÅ„stwo trwa okoÅ‚o 1,2 godziny. Imam stoi twarzÄ… do Mekki, tyÅ‚em do wiernych i prowadzi modlitwÄ™, a nastÄ™pnie gÅ‚osi kazanie.
W Polsce jest sześć gmin muzuÅ‚maÅ„skich, parafia w Bohonikach jest najwiÄ™kszÄ… w Polsce. Liczy 380 czÅ‚onków i należą do niej BiaÅ‚ystok, SokóÅ‚ka, Kruszyniany.
W Bohonikach i Kruszynianach znajdujÄ… siÄ™ też zabytkowe mizary, czyli muzuÅ‚maÅ„skie cmentarze. Nawet na najstarszych kamieniach nagrobnych uwagÄ™ zwracajÄ… polskie nazwiska. Mnóstwo tu PóÅ‚torzyckich, JabÅ‚oÅ„skich, SzczÄ™snowiczów, Bogdanowiczów i wiele innych.
– MuzuÅ‚manie sÄ… tu za przyczynÄ… króla Jana III Sobieskiego. Za ich waleczność, za bitewność naszych przodków Rzeczpospolita przydzieliÅ‚a im tu wÅ‚aÅ›nie majÄ…tki i zezwolono żenić siÄ™ z miejscowymi pannami. Przyjmowali po żonach nazwiska i dlatego do dziÅ› mamy Å‚adne polskie nazwiska koÅ„czÄ…ce siÄ™ na -czki lub -ski – wyjaÅ›niaÅ‚a Eugenia Raduszewska.
BÄ™dÄ…c w podlaskim oriencie, warto zajrzeć do Centrum Kultury Tatarskiej, skosztować przysmaków tatarskiej kuchni i poczuć atmosferÄ™ różnorodnoÅ›ci kulturowej naszego regionu.
Meczety w Bohonikach i Kruszynianach znajdujÄ… siÄ™ na Szlaku Tatarskim. To szereg miejscowoÅ›ci podlaskich zwiÄ…zanych historycznie, architektonicznie oraz wspóÅ‚czeÅ›nie z kulturÄ… tatarskÄ… i religiÄ… muzuÅ‚maÅ„skÄ…, ale też historiÄ… Å»ydów oraz z zamieszkujÄ…cymi tu, również teraz, licznymi wyznawcami prawosÅ‚awia.
rpo.wrotapodlasia.pl
Tytuł projektu: Remont meczetu w Bohonikach
Beneficjent: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki
Wartość projektu: 96 806,52 PLN
Wartość dofinansowania UE: 82 285,53 PLN